Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek weźmie Szpital Kielecki za… złotówkę

/IB/
Marszałek województwa świętokrzyskiego przejmie Szpital Kielecki za symboliczną złotówkę.

Samorząd województwa podejmie starania w kierunku reaktywacji oddziału internistycznego. Szpital Kielecki będzie funkcjonował jako zaplecze kliniczne dla tworzonego przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego wydziału lekarskiego. Takie są ustalenia trójstronnych rozmów, które odbyły się w środę pomiędzy prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim, marszałkiem województwa Adamem Jarubasem i Reginą Renz, rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jak nas poinformował marszałek Adam Jarubas, wstępne porozumienie muszą jeszcze zaopiniować radni sejmiku wojewódzkiego na najbliższej sesji. Potrzebna jest również zgoda radnych Rady Miasta Kielc na rozszerzenie uchwały o sprzedaży udziałów Szpitala Kieleckiego i przekazaniu go za symboliczną złotówkę samorządowi województwa. - Daliśmy sobie kilka dni na przygotowanie wszystkich dokumentów. Mam nadzieję, że to zakończy etap problemów szpitala, uda się wyjść z klinczu i uruchomić na nowo oddział internistyczny. Ja jestem bardzo zadowolony z tych rozmów - powiedział nam marszałek Adam Jarubas.

- Taka była nasza wcześniejsza propozycja dla pana marszałka i teraz została skonsumowana - przypomina prezydent Wojciech Lubawski, który w kwietniu zaproponował samorządowi województwa przejęcie Szpitala Kieleckiego. Wówczas jednak marszałek województwa odmówił.

Prezydent Lubawski nie ukrywa, że przekazanie lecznicy marszałkowi to z jednej strony strata kilkunastu milionów złotych, które miasto mogło zarobić na prywatyzacji Szpitala Kieleckiego. - Ale ważne są względy społeczne, rozbudowa wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, dla którego Szpital Kielecki będzie znakomitym zapleczem - mówi. - Sytuacja z oddziałem internistycznym pokazała nam również, że jako mały samorząd jesteśmy bezradni. Marszałkowi byłoby łatwiej reaktywować internę w ciągu 24 godzin. Myślę, że w perspektywie to dobra decyzja, która służy mieszkańcom miasta - podsumowuje prezydent Lubawski.

Pozostaje tylko kwestia, czy Szpital Kielecki zostanie przekazany marszałkowi w całości wraz z budynkiem i działką, czy tylko w formie samych udziałów. Samorząd województwa jest zainteresowany całą nieruchomością. Prezydent Lubawski twierdzi, że jeśli uda się znaleźć takie zabezpieczenie prawne, które zagwarantuje, że samorząd województwa nie sprzeda tej nieruchomości, transakcja przekazania w całości Szpitala Kieleckiego za symboliczną złotówkę jest możliwa. W poniedziałek odbędą się sesje rady miasta i sejmiku województwa świętokrzyskiego, na których zostaną przygotowane dokumenty prawne dotyczące przekazania Szpitala Kieleckiego marszałkowi województwa świętokrzyskiego.

Przypomnijmy, w Szpitalu Kieleckim Św. Aleksandra w Kielcach od dwóch miesięcy nie pracuje oddział chorób wewnętrznych i diabetologii. 43 - łóżkowy oddział wewnętrzny i diabetologii został zawieszony gdy a wszyscy pracujący na nim lekarze złożyli wymówienia. Przyczyną konfliktu z zarządem NZOZ Szpitala Kieleckiego był konkurs na świadczenia nocnej, świątecznej ambulatoryjnej i wyjazdowej pomocy, w tym także diagnozowanie dzieci. To zdaniem lekarzy nie zapewniało odpowiedniej jakości opieki nad pacjentami. Mimo kilkakrotnie podejmowanych rozmów Zarządowi szpitala i lekarzom nie udało się osiągnąć porozumienia. Dwa tygodnie temu Rada Miasta zgodziła się na sprzedaż udziałów Szpitala Kieleckiego (działka i budynek miały pozostać własnością miasta).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie