Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek województwa wręczył Świętokrzyskie Nagrody Kultury

Lidia CICHOCKA, Paweł WIĘCEK
Stefan Rachtan z wyróżnieniem. Obok zastępca burmistrza Bodzentyna Janusz Mariusz Kozera oraz burmistrz Marek Krak.
Stefan Rachtan z wyróżnieniem. Obok zastępca burmistrza Bodzentyna Janusz Mariusz Kozera oraz burmistrz Marek Krak. archiwum
Wśród nagrodzonych znaleźli się twórcy oraz dwa samorządy z powiatu kieleckiego. Pierwsza nagroda dla Radosława Nowakowskiego.

Gala wręczenia Świętokrzyskiej Nagrody Kultury odbyła się pod koniec października. Kapituła Konkursu honoruje ludzi, którzy są doceniani za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dziedzictwa narodowego.

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego podczas inauguracji sezonu kulturalnego wręczył Świętokrzyskie Nagrody Kultury za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego.

RADOSŁAW NOWAKOWSKI

Nagrodę I stopnia otrzymał Radosław Nowakowski, mieszkaniec wsi Dąbrowa Dolna w gminie Bodzentyn, autor i wydawca książek, grafik, muzyk, tłumacz, projektant. Człowiek dzięki któremu pojęcie prowincja nabiera zupełnie innego sensu. Jego wydawnictwa znane są w świecie, prace pokazywane w prestiżowych galeriach. Nowakowski jako autor wydał ponad 20 dzieł. Jego kompozycja "Ulica Sienkiewicza" została nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Książki w Seulu. - Dzięki internetowi mam dostęp do wszystkiego i kontakt ze wszystkimi - mówi Nowakowski.

Dąbrowa Dolna dzięki niemu, rodzinie i przyjaciołom stała się miejscem powszechnie znanym w artystycznym świecie. Radosław Nowakowski przygotowuje kolejne autorskie książki, także z myślą o wystawie w Kielcach, która zostanie otwarta w grudniu. Z tego osiągnięcia bardzo dumny był też Marek Krak, burmistrz Bodzentyna. - Bardzo się cieszę i gratuluję. To dla nas niezwykle ważne.

DANIELA KOWALSKA

Wyróżnienie otrzymała Daniela Kowalska, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach. Po przeprowadzce do Nidy w gminie Morawica zaczęła aktywnie działać na rzecz tamtego środowiska. Przez wiele lat była prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Morawickiej, ostatnio kieruje w niej sekcją literacką. Założyła grupę literacką "Bocianie gniazdo", która skupia kilkudziesięciu poetów.

- Udało mi się wydać monografię Morawicy, materiały zebraliśmy po sesji naukowej - mówi z dumą pani Daniela.

To dzięki jej uporowi ukazują się kolejne zeszyty literackie prezentujące poetów. - Ale teraz przygotujemy zbiór humoresek różnych autorów - mówi pani Daniela.
Jest osobą niezwykłą, 5 lat temu, w wieku 67 lat obroniła pracę magisterską na dziennikarstwie i bibliotekarstwie na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Teraz robię doktorat o naszych literatach na łamach prasy, ale nie wiem czy zdołam to skończyć, wszystko zależy od zdrowia.

Pani Daniela wraz z mężem prowadzi salon kulturalny w domu w Nidzie. Przy muzyce, wierszach spotykają się tam osoby lubiące rozmawiać o sztuce i życiu. - Nagroda to dla mnie miłe zaskoczenie myślałam, że zapraszają mnie tylko na inaugurację a tu przybył wójt z kwiatami i tylu znajomych, bardzo to było miłe - mówi pani Daniela.

STEFAN RACHTAN

Wyróżnienie otrzymał także Stefan Rachtan, człowiek, który o rodzinnym Bodzentynie wie niemal wszystko. Jest emerytowanym dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w Bodzentynie. Od wielu lat jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna i działaczem Towarzystwa Dawida Rubinowicza. Jako współredaktor "Ech Łysogórskich" napisał wiele publikacji historycznych dotyczących Bodzentyna i regionu świętokrzyskiego. Swoją wiedzą dzieli się z młodzieżą na różnego rodzaju spotkaniach, lekcjach i pogadankach. Za swoją działalność otrzymał tytuł Honorowy Obywatel Bodzentyna.

- Teraz zbieram materiały na temat 110 rocznicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bodzentynie, w maju - lipcu przyszłego roku praca powinna być gotowa. Przed nami też kolejna kwesta na miejscowym cmentarzu. Do tej pory odnowiliśmy 14 cennych pomników.
Stefan Rachtan podkreśla, że zawsze chętnie bierze udział w pracach społecznych. Jest także tą osobą, która sprawił, że odkryte pamiętniki Dawida Rubinowicza nie zostały zapomniane, doprowadził do wydania ich, spotyka się z młodzieżą opowiadając kim był Dawid.

- Marzy mi się upamiętnienie go a przy okazji wszystkich Żydów z Bodzentyna tablicą lub izbą pamięci. Mamy bardzo wiele przedmiotów związanych z historią miasta i regionu, taka izba jest nam bardzo potrzebna. Cieszę się, że mój syn i wnuki wykazują zainteresowanie historią i rosną kolejne pokolenia, które będą dbać o to by pamięć przetrwała.

BIELINY I CHĘCINY

Nagrody honorowe Zarząd Województwa przyznał gminie Bieliny oraz Chęcinom.

- Bieliny to samorząd konsekwentnie realizujący przedsięwzięcia kreujące i rozwijające w społeczności lokalnej poczucie wspólnoty i tożsamości kulturowej, dzięki czemu gmina zyskuje sobie miano świętokrzyskiej stolicy kultury - uzasadniano. - bardzo cieszy, że władze województwa dostrzegają ten nasz upór i konsekwencję - mówi wójt Sławomir Kopacz. Chęciny zostały wyróżnione za odnawianie obiektów zabytkowych oraz promowanie kultury i turystyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie