MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masło z koneckiej mleczarni laureatem krajowego konkursu Produkt Mleczny Roku 2022

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Wiesław Stępień z medalem za masło szlachetne na Euroforum Polskiego Mleczarstwa.
Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Wiesław Stępień z medalem za masło szlachetne na Euroforum Polskiego Mleczarstwa. tygodnik-rolniczy.pl
Podczas XV Euroforum Polskiego Mleczarstwa zaprezentowano wyniki Krajowej Oceny Serów i Twarogów. W grupie "Masło i mleczne produkty wysokotłuszczowe" laury przyznano dla Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich za masło szlachetne. - Efekt tradycyjnej receptury i bardzo dobrego surowca - mówi prezes Wiesław Stępień.

W dniach 16-19 maja w hotelu Windsor w Jachrance odbyło się XV Euroforum Polskiego Mleczarstwa, którego organizatorami są Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich oraz Polski Komitet Międzynarodowej Federacji Mleczarskiej FIL/IDF. Podczas wydarzenia poznano nagrody laureatom Krajowej Oceny Serów i Twarogów. Oceniane były produkty z wielu spółdzielni mleczarskich z kraju. Smakowało ich jury super arbitrów złożone z profesorów i doktorów z trzech szkół wyższych - Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jury przewodził profesor Arnold Reps, wybitny specjalista i guru serowarstwa, więc ocena jest bardzo obiektywna i prestiżowa.

Decyzją arbitrów, laureatem w grupie "Masło i mleczne produkty wysokotłuszczowe" została Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Końskich za masło szlachetne.

- To "Masło szlachetne jedyne takie". Ten smak się nie powtórzy nigdzie indziej. Powstaje z najlepszego mleka, które odbieramy przede wszystkim od naszych świętokrzyskich producentów, wytworzone wedle tradycyjnej receptury. Cieszę się, że ta wyjątkowość jest doceniana na tle kraju. Taka nagroda poświadcza o ich bardzo wysokiej jakości -mówi prezes Wiesław Stępień. - Masło, jak i wiele innych produktów z koneckiej spółdzielni, od lat zdobywają uznanie wśród klientów i jurorów konkursów.

Jak wyjaśnia prezes mleczarni, dużą uwagę przykłada do naturalności pochodzenia surowca. - Mleko czerpiemy od rolników, którzy prowadzą hodowlę krów w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego, jeszcze nie tak uprzemysłowiony. Doceniamy ich za to. W większości są to gospodarstwa nieduże, rodzinne, co dla nas jest cenne - wyjaśnia Wiesław Stępień. - Wielkie znaczenie ma także technologia produkcji i nasza wykfalifikowana załoga, która dopracowała proces produkcji do wysokiej jakości. Mamy efekt wielu lat doświadczeń. Masło jest przecież produkowane od 1957 roku.

Konecka mleczarnia skupuje mleko od ponad dwóch tysięcy rolników z trzech województw - świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego, średnio ponad 80 milionów litrów mleka rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie