MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz dzień wolny za 1 listopada

Anna Niedzielska
Za święto przypadające w dzień wolny od pracy należy nam się inny dzień wolny. Jednak to od pracodawcy i jego ustaleń z pracownikami zależy, kiedy taki dzień wolny będzie.
Za święto przypadające w dzień wolny od pracy należy nam się inny dzień wolny. Jednak to od pracodawcy i jego ustaleń z pracownikami zależy, kiedy taki dzień wolny będzie.
Jeśli święto wypada w weekend, to należy nam się za nie dzień wolny. Jednak od szefa zależy to, kiedy go dostaniemy.

Gdy ustawowe święto przypada w dzień pracy, wówczas pracownicy mają wolne. Jeżeli jednak jest to dzień wolny w danej firmie - z wyjątkiem niedzieli - to jej szef musi udzielić pracownikom w zamian inny wolny dzień.

Obowiązkiem pracodawcy jest realizacja zasady przeciętnie pięciodniowego i 40-godzinnego tygodnia pracy. Nie wynika z niej co prawda, że w każdym zakładzie pracy oprócz niedzieli wolna od pracy powinna być jeszcze sobota, bo może być to każdy inny dzień tygodnia. W praktyce jednak większość pracodawców ustala, że właśnie ten dzień jest wolny od pracy. Ułatwia to realizację prawa pracowników do nieprzerwanego 35-godzinnego odpoczynku w ciągu tygodnia, który gwarantuje im prawo pracy.
PÓŁETATOWCY TEŻ ŚWIĘTUJĄ

O ile logiczne wydaje się, że osoba zatrudniona na pełny etat będzie mieć w zamian za święto po prostu inny dzień wolny, to wątpliwości mogą się pojawić przy udzielania wolnego od pracy osobom zatrudnionym w niepełnym wymiarze.
- W przypadku osób zatrudnionych na część etatu każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar ich czasu pracy, proporcjonalnie do części etatu. Jeśli ktoś w ramach pracy na pół etatu codziennie spędza w firmie cztery godziny, to z racji święta dostanie w innym dniu również cztery godziny wolnego - mówi Barbara Kaszycka z Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach.

Jeśli więc dana osoba jest zatrudniona na przykład na trzy czwarte etatu, jej wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym należy obniżyć o sześć, a nie osiem godzin. Przyjęcie zasady, że święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy wszystkich pracowników o osiem godzin powodowałoby, że osoba zatrudniona na jedną piątą etatu otrzymałaby z tego tytułu kilka dni wolnych od pracy, a pracujący na pełen etat - tylko jeden. Firmy powinny zaokrąglać ułamki godzin "do góry", czyli na korzyść pracowników.

KIEDY TO WOLNE?

Dzień wolny za 1 listopada będzie przysługiwał tylko pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a nie na przykład osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej - działalność dzieło lub zlecenia - lub prowadzącym działalność gospodarczą, czyli samozatrudnionym.

- W takim przypadku to, czy takiej osobie będzie przysługiwać dzień wolny, będzie zależeć od ustaleń z pracodawcą - wyjaśnia Barbara Kaszycka.
W firmach, w których obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, przysługujący za święto dzień wolny trzeba udzielić do końca listopada. Natomiast pracownikom, których obowiązują dłuższe, na przykład trzymiesięczne okresy rozliczeniowe, dzień wolny należy się do końca tego okresu.

- W większości firm w tym roku będzie to poniedziałek, 10 listopada, bo wtedy termin wykorzystania wolnego nie musi być taki sam dla wszystkich pracowników. Pracodawca może zdecydować, że poszczególne działy lub pracownicy będą wykorzystywać przysługujący im dzień wolny w różnych terminach - dodaje Barbara Kaszycka z Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie