Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maszt pod flagę Rzeczypospolitej Polskiej stanął na cmentarzu wojennym w Skalbmierzu. 5 sierpnia wciągnięta zostanie tam biało-czerwona

OPRAC.:
Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Koszt zakupu i montażu masztu wraz z flagą w całości został sfinansowany z projektu „Pod Biało-Czerwoną”, do którego przystąpiła gmina Skalbmierz oraz dzięki głosom mieszkańców oddanym jeszcze w 2020 roku w towarzyszącym projektowi konkursie na głosy poparcia.
Koszt zakupu i montażu masztu wraz z flagą w całości został sfinansowany z projektu „Pod Biało-Czerwoną”, do którego przystąpiła gmina Skalbmierz oraz dzięki głosom mieszkańców oddanym jeszcze w 2020 roku w towarzyszącym projektowi konkursie na głosy poparcia. Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu
12-metrowy maszt pod flagę Rzeczypospolitej Polskiej stanął na cmentarzu wojennym w Skalbmierzu – Miejscu Pamięci Narodowej. 5 sierpnia 2022 roku w trakcie obchodów 78. rocznicy pacyfikacji Skalbmierza na maszt uroczyście wciągnięta zostanie biało-czerwona flaga.

Obiekt, zainstalowany na wzniesieniu cmentarza jest dobrze widoczny z różnych punktów. W szczególności stanowi jednak bardzo ważny i długo wyczekiwany w tym miejscu element, wpisujący się w założenia projektu „Pod biało-czerwoną”, który ma nie tylko uhonorować Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęcić do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami.

Cmentarz wojenny w Skalbmierzu po biało-czerwoną

Koszt zakupu i montażu masztu wraz z flagą w całości został sfinansowany z projektu „Pod Biało-Czerwoną”, do którego przystąpiła gmina Skalbmierz oraz dzięki głosom mieszkańców oddanym jeszcze w 2020 roku w towarzyszącym projektowi konkursie na głosy poparcia. Projekt „Pod biało-czerwoną” zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w gminach, które wspólnie z mieszkańcami dołączyły do projektu. Ta patriotyczna inicjatywa, realizowana jest pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Na skalbmierskim cmentarzu spoczywają polegli w czasie I i II wojny światowej

Cmentarz wojenny o powierzchni 0,09 hektara znajduje się w górnej części katolickiego cmentarza grzebalnego pomiędzy główną aleją cmentarną a ogrodzeniem na osi ziemnego nasypu wysokości 2,5 metra stanowiącego pozostałość cmentarza z okresu wojny 1914 -1918. Zawiera 10 podłużnych kwater ziemnych równoległych do alejki głównej i 7 pojedynczych mogił z przodu.
Obiekt powstał na okoliczność pochówku poległych żołnierzy różnych armii z okresu I wojny, żołnierzy września 1939 roku oraz żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich poległych w bitwie o Skalbmierz w sierpniu 1944 roku.
Wzgórze, na którym znajduje się cmentarz wojenny stanowi jedno z najwyższych wzniesień na terenie miasta. Ulokowany w tym miejscu maszt z flagą biało-czerwoną będzie górował nie tylko nad cmentarzem wojennym, ale również nad całym miastem. Będzie również widoczny dla kierowców przejeżdżających przyległą do cmentarza i wyjątkowo często uczęszczaną drogą powiatową prowadzącą w stronę Krakowa.

- W tym roku dzięki pozyskanej dotacji w ramach porozumienia z Wojewodą Świętokrzyskim planujemy również wykonać na cmentarzu wojennym remont cokołu głównego pomnika. Wcześniej wykonane zostały na nim prace polegające na instalacji nowej tablicy memoratywnej, a w ubiegłym roku wykonane zostały prace polegające na wymianie poszycia na mogiłach z podłoża organicznego na grys granitowy – czytamy na profilu facebookowym Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu

.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie