Maszyny firmy Dziekan z Zielonek koło Solca Zdroju mają...

  Maszyny firmy Dziekan z Zielonek koło Solca Zdroju mają maksymalnie ułatwiać pracę rolnikom i zmniejszać koszty robót

  Marzena Ślusarz slusarz@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Najnowocześniejszą maszyną nie tylko w kraju, ale także w Europie, która wyszła w ostatnim czasie spod igły firmy Dziekan jest agregat uprawowo-ścierniskowy

  Najnowocześniejszą maszyną nie tylko w kraju, ale także w Europie, która wyszła w ostatnim czasie spod igły firmy Dziekan jest agregat uprawowo-ścierniskowy Herkules Lux AWHL18-:32F2K3Z2. - po raz pierwszy prezentujemy go na łamach Echa Dnia - mówi konstruktor Krzysztof Dziekan. ©Dawid Łukasik

  Krzysztof Dziekan dziś jest właścicielem dużej firmy produkującej maszyny rolnicze i konstruktorem wielu opatentowanych rozwiązań technicznych. Jego sprzęty sprzedawane są w całej Polsce i wielu krajach Europy. Swój biznes rozpoczął wiele lat temu od… wykuwania w garażu.
  Najnowocześniejszą maszyną nie tylko w kraju, ale także w Europie, która wyszła w ostatnim czasie spod igły firmy Dziekan jest agregat uprawowo-ścierniskowy

  Najnowocześniejszą maszyną nie tylko w kraju, ale także w Europie, która wyszła w ostatnim czasie spod igły firmy Dziekan jest agregat uprawowo-ścierniskowy Herkules Lux AWHL18-:32F2K3Z2. - po raz pierwszy prezentujemy go na łamach Echa Dnia - mówi konstruktor Krzysztof Dziekan. ©Dawid Łukasik


  Z GARAŻU NA EUROPĘ

  Na początku lat 90. spróbował swoich sił w handlu maszynami. Szybko zorientował się jak wiele sprzętów brakuje, postanowił zacząć je robić. - Prawdę mówiąc, nie było innego wyjścia.
  Nowych sprzętów brakowało. Miałem garaż, w którym konstruowałem pierwsze proste maszyny, pługi, opryskiwacze… - wspomina Krzysztof Dziekan. - Maszyny znajdowały zbyt, z czasem zatrudniłem pomocników - dodaje. Garaż mieszczący się w Zielonkach koło Solca Zdroju rozrastał się, kilka lat później zostały wybudowane nowa hala produkcyjna i magazyny. - Nie ma punktu, o którym mógłbym powiedzieć przełomowy. Firma Dziekan rozwija się ciągle, dziś zajmuje teren około jednego hektara i nikt nie powiedział stop - mówi przedsiębiorca, którego w prowadzeniu biznesu wspierają syn Marcin i zięć Robert.

  Produkowane są nowoczesne między innymi agregaty uprawowe, kultywatory, brony, pielniki, wały strunowe. Zakład wyposażony jest w nowoczesne maszyny produkcyjne, jak laser i wycinarka plazmowa CNC do komputerowego cięcia metalu. Dzięki temu można dokładnie wyciąć potrzebne kształty. Pracuje tu około 30 osób w różnym fachu - ślusarze, spawacze, inżynierowie. - Mam dobrze wykwalifikowanych fachowców. Do obsługi lasera i plazmy potrzebni są odpowiednio przygotowani pracownicy. Mnie się udało zatrudnić do pracy absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej, znakomicie sobie radzą - podkreśla.

  Maszyny znajdują zbyt nie tylko w kraju, ale i za granicą. W Polsce największe ośrodki sprzedaży sprzętów firmy Dziekan lokują się na północy i zachodzie, za granicą, w krajach Unii Europejskiej. - Znaczną część produkcji sprzedaję do dystrybutorów, w detalu niewiele, jakieś 10 procent. W Świętokrzyskiem nasze maszyny można nabyć w podkieleckim Premium Trade i Rolminexie - mówi Krzysztof Dziekan.

  PATENT NA UŁATWIANIE PRAC

  Sprzęty jego produkcji są chętnie kupowane przede wszystkim dzięki stosowaniu w nich innowacyjnych rozwiązań technicznych, wiele z nich zostało zastrzeżonych w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej. Najnowocześniejszą maszyną nie tylko w kraju, ale także w Europie, która wyszła w ostatnim czasie spod igły firmy Dziekan jest agregat uprawowo-ścierniskowy Herkules Lux AWHL18-:32F2K3Z2.

  - Zastosowaliśmy w nim rozwiązania, które pozwalają na kompleksową uprawę pola za jednym przejściem maszyny co pozwala zaoszczędzić tak drogie paliwo i cenny czas - wyjaśnia przedsiębiorca i konstruktor sprzętu. Do ramy głównej agregatu z przodu zamontowano specjalny podwójny wał rurowy zębaty falisty, jego naprzemiennie usytuowane wały rozbijają zbrylenia, rozdrabniają resztki roślinne, wyrównują powierzchnię gleby a przy tym wzajemnie się czyszczą. Właśnie ten wał został zastrzeżony w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej. Ponadto agregat może pracować w każdych, nawet najcięższych warunkach glebowych. Do środkowej części ramy głównej agregatu zamontowano specjalny rodzaj układu przegubowego służący do płynnej mechanicznej lub hydraulicznej regulacji głębokości pracy. - Dzięki takiemu rozwiązaniu układem przegubowym można sterować z kabiny ciągnika podczas jazdy za pomocą jednego siłownika hydraulicznego, co niemożliwe jest przy innej budowie układu przegubowego - tłumaczy Krzysztof Dziekan.  Rozwiązań opatentowanych jest tak wiele, że ich autor nie potrafi zliczyć. Najbardziej dumny jest z konstrukcji wału uprawowo rurowego. - To chyba jeden z najfajniejszych wynalazków, który w znacznym stopniu upraszcza roboty na roli. Zastępuje prace kilku innych narzędzi w agregacie uprawowym dając przy tym lepszą jakość uprawy - mówi przedsiębiorca. Jak tłumaczy, wał charakteryzuje się tym, że zębate elementy uprawowe mają postać pierścieni zębatych o powierzchni falistej i osadzone są na obrotowym rdzeniu. Odpowiednie wygięcia pierścieni i ułożenie elementów sprawia, że używanie wału daje bardzo dobre efekty w uprawie. Rura, z której zbudowany jest wał wtórnie zagęszcza glebę. Narzędzie kruszy bryły i spulchnia ziemię, intensywnie miesza ziemię i wyrównuje powierzchnię. Może być stosowany jako samodzielne narzędzie uprawowe, lub stanowić część agregatu. O wynalazkach Krzysztof Dziekan opowiada z wielkim zapałem. Trudno też wymienić wszystkie maszyny, w których zostały one zastosowane. - Agregaty ścierniskowe SMOK dwu i trzybelkowe, agregaty uprawowo - siewne Jaguar i Jaguar Lux, głębosz Tytan, agregat uprawowo siewny Mamut, wał strunowy podwójny Heros, agregaty Apollo uprawowy i uprawowy z wałkiem z przodu - wylicza przedsiębiorca.

  Każdy ze sprzętów produkowanych przez firmę Dziekan ma za zadanie znacznie usprawniać pracę rolników, właściciel i konstruktor wielu rozwiązań technicznych nieustannie główkuje nad kolejnymi. - Mam wielkie szczęście wykonywać zawód, który jest moją pasją. Z przyjemnością rozmyślam nad wynalazkami - podsumowuje Krzysztof Dziekan.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce