Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matematyczny postrach na próbnej maturze z "Echem Dnia"

Piotr Burda Izabela Rzepecka
Po napisaniu sprawdzianu uczniowie dzielili się wrażeniami. Na zdjęciu maturzyści ze „Ściegiennego”: Michalina Kaleta, Karolina Furmanek, Magdalena Wijas, Maciej Bugajski, Klaudia Bujak.
Po napisaniu sprawdzianu uczniowie dzielili się wrażeniami. Na zdjęciu maturzyści ze „Ściegiennego”: Michalina Kaleta, Karolina Furmanek, Magdalena Wijas, Maciej Bugajski, Klaudia Bujak. Aleksander Piekarski
Szósta edycja próbnych matur z "Echem Dnia" rozpoczęła się w poniedziałek, 9 marca od sprawdzianu z języka polskiego. We wtorek uczniowie rozwiązywali arkusze z matematyki.

Ostatni próbny egzamin w środę. Uczniowie sprawdzą znajomość języka angielskiego.
Na naszym portalu www.echodnia.eu w środę, 11 marca, około godziny 13 opublikujemy arkusze i odpowiedzi przygotowane przez autorów, a także schematy oceniania nauczycieli, którzy będą poprawiać prace . W organizacji próbnych matur których wspiera nas Radio Kielce, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, kielecki Urzędem Miasta i Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Partnerem akcji jest Mesko S.A. w Skarżysku-Kamiennej.

Znalazło się na nich 30 poleceń. Sporo z nich sprawiło uczniom kłopoty. Maturzyści nie radzili sobie zwłaszcza z zadaniami w formie otwartej.

Trzeba było liczyć z pompą

- Dobrze, że pojawiły się dwa rodzaje arkuszy dla liceum i technikum. One nie różnią się drastycznie, ale w nowym programie nauczania pojawiły się nowe rzeczy i starałyśmy się pokazać te nowości - mówi Danuta Pyrek, doradca metodyczny z matematyki w Samorządowym Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, nadzorująca przygotowanie maturalnych arkuszy.

Wśród "kluczowych zadań" było zadanie 29, w którym należało obliczyć przekrój graniastosłupa. Kolejne zadanie w licealnym arkuszu, dotyczące pomp, mogło sprawić problemy zdającym. - W schemacie oceniania podajemy trzy rodzaje rozwiązania tego zadania, warto przyjrzeć się zwłaszcza trzeciemu - podkreśla Danuta Pyrek. Podobnie w zadaniu 24 (pole trójkąta), gdzie dobrze było wykorzystać wzór podany w karcie wzorów. Z kolei w zadaniu 27 (prawdopodobieństwo) kluczem do sukcesu było zrobienie tabelki.

- Teraz czas na analizę błędów. Dobrze byłoby, gdyby uczniowie z technikum przejrzeli arkusz dla liceum i odwrotnie. To kolejna szansa na powtórkę - mówi Danuta Pyrek.
Uzupełnienie braków będzie niestety konieczne.

Oby w maju było łatwiej

Ze sprawdzianu maturzyści wychodzili z mieszanymi uczuciami. Okazało się, że wielu z nich ma jeszcze nad czym pracować przed prawdziwym egzaminem dojrzałości. - Nie ma co ukrywać, matematyka jest ciężka. Myślę, że sama nauka w szkole nie wystarczy, żeby zdać. Dlatego trzeba chodzić na korepetycje miejskie, indywidualne lekcje i zajęcia dodatkowe - twierdzi Maciej Bugajski, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach.
- Myślę, że matura była trudna. Z zadaniami zamkniętymi nie miałam kłopotów, ale otwarte sprawiły problem. Szkoda, bo są dobrze punktowane - mówiła po wyjściu z sali jego szkolna koleżanka, Michalina Kaleta.

W środę ostatni dzień próbnej matury. Egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie