Matematyka pomaga w życiu. Będą tego uczyć ostrowieckich...

  Matematyka pomaga w życiu. Będą tego uczyć ostrowieckich uczniów. Laureaci konkursu "Rachmistrz" już to wiedzą

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Śledzińska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Uczestnicy finału konkursu "Rachmistrz".

  Uczestnicy finału konkursu "Rachmistrz". ©Anna Śledzińska

  Więcej konkursów matematycznych i położenie dużego nacisku na tę dziedzinę wiedzy, zapowiada w ostrowieckich szkołach podstawowych prezydent miasta Jarosław Górczyński. Ma to przygotować młodzież do samodzielnego i finansowo odpowiedzialnego życia.
  Uczestnicy finału konkursu "Rachmistrz".

  Uczestnicy finału konkursu "Rachmistrz". ©Anna Śledzińska

  Po raz dziewiąty w Publicznej Szkole Podstawowej numer 14 w Ostrowcu Świętokrzyskim, zorganizowano międzyszkolny konkurs „Rachmistrz”, w którym udział biorą utalentowani matematycy.

  Bezbłędni finaliści

  Spośród 22 finalistów, najlepszy okazał się Dawid Poniewierski z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 3, przed Julią Dziewięcką ze szkoły numer 5 i Janem Choiną z „siódemki”. W finale wzięli udział także: Bartosz Pietrkiewicz, Eliza Duda, Bartosz Kotkowski, Julia Tłuczkiewicz, Otylia Stajek, Wojciech Okręt, Alicja Sołtykiewicz, Mateusz Kasprowicz, Antonina Pierzchała, Jakub Jabłoński, Maria Hapczyn, Amelia Nowak, Agnieszka Loranty, Zuzanna Komorniczak, Maja Krawczyk, Zuzanna Walas, Aneta Sojka.

  – Konkurs „Rachmistrz” w naszej szkole odbywa się od dziewięciu lat – mówi Danuta Stępień organizator konkursu, nauczyciel matematyki w szkole podstawowej numer 14. – W finale biorą udział uczniowie klas szóstych, którzy w grudniu bezbłędnie rozwiązali wszystkie zadania w pierwszym etapie.

  Zadania w tym konkursie polegają na rozwijaniu zainteresowań matematycznych.
  - Od zarania dziejów matematyka była i jest fundamentem wiedzy i te zadania mają na celu utrwalenie i usystematyzowanie podstawowych umiejętności matematycznych - dodaje Danuta Stępień.

  W pierwszym etapie konkursu brali udział uczniowie wszystkich klas szóstych z ostrowieckich szkół. Do finału zakwalifikowało się 22 uczniów. Zarówno zwycięzcy, jak i wszyscy finaliści, odebrali w poniedziałek nagrody, które wręczył im prezydent miasta Jarosław Górczyński, a które ufundowałZwiązek Nauczycielstwa Polskiego.

  Zabawa z matematyką

  Poza rozstrzygnięciem konkursu, w „czternastce” zorganizowano zabawę z zadaniami matematycznymi, przy pomocy aplikacji kahoot.

  – Stawiamy na matematykę i staramy się, żeby uczniowie osiągali jak najlepsze wyniki w tej dziedzinie nauki - mówi dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej numer 14 Katarzyna Goworek. – W pierwszym półroczu organizowaliśmy projekt „Mega matma”, dotyczący umiejętności logicznego myślenia. Był też konkurs związany z bankowością. Podczas konkursów używane są komputery, smartfony, tablice multimedialne. Chcemy pokazać uczniom, że smartfon może być używany nie tylko do zabawy, ale też do nauki.

  Nauka na przyszłość

  W drugim półroczu, a także kolejnym roku szkolnym, w ostrowieckich szkołach szczególny nacisk ma być postawiony właśnie na matematykę i naukę logicznego myślenia.

  – Matematyka to królowa nauk, a obecny świat wręcz wymusza na nas poznanie przynajmniej jej podstaw - mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca. - Chciałbym, żeby matematyka towarzyszyła naszym uczniom na co dzień, aby uczyli się logicznego myślenia, a przez to także racjonalnego planowania wydatków i gospodarowania swoimi pieniędzmi. To pomoże im w dorosłym życiu, prowadzeniu rodzinnych budżetów, unikaniu kredytowych pułapek i popadaniu w długi.

  Wszystkie ostrowieckie szkoły są wyposażone między innymi w komputery, mikroskopy i tablice mulitmedialne, które mają być wykorzystywane właśnie między innymi na interaktywnych zajęciach z młodzieżą.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


  Zobacz także: Flesz zakaz handlu w niedzielę - rząd wstrzymuje zmiany

  Źródło: vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce