Mateusz Borkowski zdobył "złoto" i poprawił rekord Polski

/dor/
Mateusz Borkowski z LKB Rudnik wywalczył w Spale złoty medal w biegu na 2000 metrów, poprawił tez rekord Polski juniorów młodszych. Fot. Archiwum prywatne
Trzy medale zdobyli lekkoatleci z województwa świętokrzyskiego na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Spale. Po "złoto" sięgnęli Agnieszka Filipowska i Mateusz Borkowski z LKB Rudnik na 2000 metrów, a "srebro" wywalczył Paweł Switek z Żaczka Połaniec na 600 metrów.

Najlepsi polscy juniorzy i juniorzy młodsi od czwartku do niedzieli walczyli w Spale o medale mistrzostw kraju. W tym gronie była reprezentacja Kielecczyzny. Zdobyła trzy medale, wszystkie w niedzielę w kategorii juniorów młodszych.

Ogromne możliwości potwierdził Mateusz Borkowski z Ludowego Klubu Biegacza Rudnik. Nie dość, że pewnie wygrał bieg na 2000 metrów z czasem 5:29.12 sekundy, to jeszcze ustanowił rekord Polski juniorów młodszych. Wyprzedził Mateusza Kaczora ze Starówki Radom - 5:32.90 i Radosława Jankowskiego z Baszty Bytów - 5:44.73. - Ciężko startuje się w roli faworyta, ale cieszę się, że sprostałem temu wyzwaniu. Do końca naciskał zawodnik z Radomia, ale udało mi się odeprzeć jego atak. Nie spodziewałem się, że poprawię rekord Polski. To dla mnie miłe zaskoczenie. Radość jest więc podwójna - powiedział Mateusz Borkowski, którego teraz czeka zgrupowanie kadry narodowej juniorów w Szklarskiej Porębie.

Mateusz Borkowski to podopieczny trenera Sylwestra Dudka, podobnie jak Agnieszka Filipowska. Zawodniczka LKB Rudnik również triumfowała w biegu na 2000 metrów juniorek młodszych. - Cieszę się, że obroniłam tytuł halowej mistrzyni Polski sprzed roku. Było ciężko, ale udało się. Ważne jest też to, że wyraźnie poprawiłam rekord życiowy - powiedziała Agnieszka Filipowska. Uzyskała czas 6:29.60 sekundy. Wyprzedziła Darie Maik z Zawiszy Bydgoszcz - 6:37.15 i Annę Szyjkę z Victorii Racibórz - 6:39.02.
Paweł Switek z Żaczka Połaniec zdobył srebrny medal w biegu na 600 metrów juniorów młodszych.

Podopieczny trenera Sławomira Szydłowskiego w finale uzyskał czas 1:22.46. Przegrał tylko z Marcinem Kuligą z KKB MOSiR Krosno - 1:22.35. - Bieg zaczęliśmy dosyć wolno, wszystko rozstrzygnęło się w końcówce. We trzech oderwaliśmy się od rywali, walka była zacięta, ale ostatecznie zająłem drugie miejsce. Cieszę się z medalu, ale jest też lekki niedosyt, bo niewiele zabrakło do "złota" - powiedział Paweł Switek z Żaczka Połaniec.

Wyniki pozostałych naszych lekkoatletów: juniorzy młodsi: 60 m: 4. Martyna Młynarczyk (KKL Kielce) - 8.01; finał B: 5. Karolina Kozłowska (KKL Kielce) - 8.26; 60 m ppł: finał B: 1. Adrian Picheta (KKL Kielce) - 8.63; 1000 m: 5. Karolina Przytuła (STS Skarżysko-Kamienna) - 3:04.63, 2000 m: 15. Paulina Markowska (Gryf Rytwiany) - 7:24.77; juniorzy: 3000 m: 9. Monika Gielec (Juventa Kobex Starachowice) - 11:43.75; 200 m: finał B: 1. Mateusz Gad (Żaczek Połaniec) - 23.07.