Mateusz Cierniak indywidualnym mistrzem świata juniorów. Biało-Czerwone podium. Srebro dla Ratajczaka, a brąz dla Kowalskiego w SGP2

Mateusz Pietras
Mateusz Cierniak po raz drugi z rzędu mistrzem świata juniorów
Mateusz Cierniak po raz drugi z rzędu mistrzem świata juniorów INSTAGRAM/MATI_CIERNIAK
Mateusz Cierniak został indywidualnym mistrzem świata juniorów na żużlu. Stał się pierwszym Polakiem, który obronił tytuł zdobyty przed rokiem. Wicemistrzem świata został 18-letni Damian Ratajczak, który wygrał ostatnią rundę odbywającą się w Vojens. Brąz zdobył Bartłomiej Kowalski.

Trzy szanse medalowe

Dziś najlepsi juniorzy globu po raz ostatni rywalizowali w tegorocznym cyklu SGP2 (nazwa od 2022 roku). Liderem po dwóch rundach był obrońca tytułu indywidualnego mistrza świata juniorów Mateusz Cierniak. 21-letni Polak dominował na czeskiej Markecie jak i na obiekcie im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim. Oba turnieje Biało-Czerwony wygrał, przyjeżdżając do Vojens z maksymalną liczbą punktów - 40. Na drugim miejscu plasował się Australijczyk Keynan Rew (30), a medalową pozycję zajmował debiutujący w cyklu Bartłomiej Kowalski (30). Trzeci z Polaków Damian Ratajczak okupował piątą lokatę ze stratą pięciu punktów do podium.

Biało-Czerwone podium SGP2

Od braku zdobyczy punktowej duński turniej rozpoczął główny faworyt do złota i zwycięstwa Mateusz Cierniak. Jednak po korekcie sprzętu Polak wrócił na właściwe tory i z czwartym dorobkiem punktowym awansował do półfinału.

Fazę zasadniczą wygrał Szwed Casper Henriksson - 11 pkt. Za plecami Skandynawa plasowali się pozostali Biało-Czerwoni Kowalski i Ratajczak.

W pierwszym półfinale doszło do wielkiej sensacji. W taśmę wjechał lider klasyfikacji przejściowej. Jednak błąd Ciernika nie wpłynął na końcowy triumf w cyklu. Na tym samy etapie zawodów z walki o złoto wypisali się Rew oraz Kowalski, którzy nie awansowali do finału.

Najważniejszy bieg dnia zwyciężył 18-letni Ratajczak, który zdobył srebrny medal IMŚJ. Całe podium padło łupem Biało-Czerwonych, ponieważ trzecie miejsce zajął zawodnik Betard Sparty Wrocław.

Trzeci żużlowiec w historii na przestrzeni czterdziestu siedmiu lat

To siedemnasty złoty medal w historii dla reprezentacji Polski w IMŚJ. Łącznie Biało-Czerwoni czterdzieści jeden razy sięgali po krążek młodzieżowego turnieju.

Żużlowiec Platinum Motor Lublin dołączył do elitarnego grona żużlowców, którzy triumfowali rok po roku. Jak dotąd ta sztuka udała się Rosjaninowi Emilowi Sajfutdinowowi (2007-2008) oraz Australijczykowi Darcy'emu Wardowi (2009-2010). Zatem jest pierwszym z czternastu polskich mistrzów świata juniorów, któremu udało się obronić mistrzowski tytuł. Takiego osiągnięcia nie ma chociażby trzykrotny indywidualny mistrz świata Bartosz Zmarzlik, który złotym medalistą tej kategorii zostawał w 2015 roku.

Dwa złote medale ma w swojej kolekcji również Maksym Drabik.

Sezon jak marzenie

Ten sezon jest wymarzony dla mistrza świata juniorów. Młody Polak zdobył m.in. drużynowe mistrzostwo świata juniorów, drużynowe mistrzostwo Europy U-23. Już w niedzielę powalczy w pierwszym meczu finałowy PGE Ekstraligi. Rok temu z lubelskim zespołem sięgnął po tytuł DMP.

W następnym sezonie Tarnowianin będzie występował w formacji seniorskiej.