Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2009. 10 najlepszych szkół w województwie. Tam matura poszła najlepiej

Dorota KLUSEK, Paweł WIĘCEK
Podsumowaliśmy maturę 2009. W oparciu o dane dotyczące średniej zdawalności, jako jedyni opracowaliśmy ranking dziesięciu najlepszych szkół województwa.

Top 10 świętokrzyskich szkół ponadgimnazjalnych

Top 10 świętokrzyskich szkół ponadgimnazjalnych

Kolejność według procentu zdawalności na maturze 2009. Kolejno: nazwa szkoły; liczba zdających; liczba osób, które nie zdały; procent zdawalności; 1. II Liceum Ogólnokształcące w Końskich 187 - 0 - 100%; 2. VI Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach 343 - 1 - 99,71%; 3. II Liceum Ogólnokształcące imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach 339 - 2 - 99,42%; 4. I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu 206 - 2 - 99,03%; 5. II Liceum Ogólnokształcące imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim 176 - 2 - 98,87%; 6. Liceum Ogólnokształcące imienia Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej 162 - 2 - 98,77%; 7. I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki w Starachowicach 239 - 3 - 98,75%; 8. I Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach 306 - 4 - 98,70%; 9. I Liceum Ogólnokształcące imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim 223 - 3 - 98,66%; 10. I Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej 201 - 3 - 98,51%.

"Złotą dziesiątkę", ku zaskoczeniu, otwiera II Liceum Ogólnokształcące w Końskich. W tej szkole 30 czerwca świadectwo dojrzałości odebrali wszyscy uczniowie! - Ten sukces wypracowaliśmy szarą, codzienną pracą - mówi Adam Kowalczyk, wicedyrektor placówki.

Rankingi zawsze budzą dużo emocji i kontrowersji. Przy opracowaniu naszego zestawienia przyjęliśmy prostą metodę. Zdawalność liczyliśmy biorąc pod uwagę stosunek ogólnej liczby maturzystów, którzy w tym roku po raz pierwszy przystąpili do egzaminu dojrzałości, do liczby abiturientów, którzy nie zdali egzaminu. Przy czym, za niezdany egzamin uznaliśmy zarówno ten "oblany" z jednego, jak i więcej przedmiotów. W tym roku "top ten" nie obejmuje szkół prywatnych i społecznych. Pod lupę wzięliśmy wyniki tylko placówek publicznych.

SUKCES TO SZARA, CODZIENNA PRACA

Na szczycie zestawienia znalazło się II Liceum Ogólnokształcące w Końskich. To duża niespodzianka, ponieważ w wynikach sprawdzianu szóstoklasistów i egzaminu gimnazjalnego to Kielce wiodą prym. Przy egzaminie maturalnym stolica województwa świętokrzyskiego musi oddać koronę. W najlepszym liceum maturę zdawało 187 uczniów. Zdali wszyscy.

Jaki jest przepis na sukces? - Nie mamy specjalnej recepty - mówi Adam Kowalczyk, wicedyrektor koneckiego liceum. - Nasza kilkudziesięcioosobowa kadra traktuje ucznia jako podmiot działań, by szansa sięgnięcia po ten klucz do pomyślnej przyszłości, jakim jest matura, była jak największa.
Dyrektor podkreśla, że za tymi wspaniałymi rezultatami stoi szara, codzienna praca kadry pedagogicznej. - Wkładamy wiele wysiłku, od pierwszego roku, w to, aby uczniowie widzieli główny cel, jakim jest godziwe dorosłe życie. To podstawowe źródło tego, czym możemy się cieszyć. Jesteśmy zadowoleni, to budujący wynik, który będzie fundamentem na następne lata, by starać się trzymać formę - zapewnia dyrektor Kowalczyk.

"SŁOWACKI" NAJLEPSZY W KIELCACH

Znakomitą formę od lat utrzymują kieleckie ogólniaki. Spektakularny sukces odniosło VI Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach. Przed rokiem popularny "Słowak" zamykał naszą "złotą dziesiątkę". W tym roku wspiął się o dziewięć miejsc w górę, zajmując wysoką drugą lokatę. W tej szkole z maturą zmierzyło się 343 uczniów, a poprawkę napisze tylko jeden.

- Kluczem jest umiejętne poprowadzenie przez cały cykl nauki ucznia z potencjałem - zdradza Renata Walęcka, dyrektorka "Słowaka". - Stwarzamy mu dobre warunki do rozwoju. Praca z uczniem zdolnym jest tak samo trudna, jak z tym nieco słabszym.
Powody do zadowolenia ma również Bożena Potocka, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach. Szkoła awansowała z szóstego na trzecie miejsce w naszym rankingu.

- To zasługa ciężkiej, wytężonej i odpowiedzialnej pracy nauczycieli i uczniów. Pedagodzy świetnie motywują młodzież do nauki, ta z kolei wie, że tylko przez ciężką pracę ma szanse cieszyć się indeksem wymarzonej uczelni - mówi Bożena Potocka.

MNIEJSZY MOŻE DUŻO

Jak pokazuje przykład koneckiego liceum, po dobre wykształcenie nie trzeba koniecznie przyjeżdżać do Kielc. Przekonała się o tym młodzież zdająca maturę w ostrowieckich liceach: "Chreptowiczu" i "Staszicu". Obie szkoły szturmem wdarły się do naszego zestawienia, zajmując odpowiednio piąte i dziewiąte miejsce.
Normę wyrobiło I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu. Przed rokiem na pozycji piątej, teraz oczko wyżej, na czwartej. - Zawdzięczamy to po połowie uczniom i nauczycielom. Pedagodzy wykazują pełne zaangażowanie, poświęcają dużo czasu na pracę z uczniem - wyjaśnia Krzysztof Zieliński, dyrektor Collegium.

Na szóste miejsce przebojem wdarło się Liceum Ogólnokształcące imienia Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej. Zdawalność w porównaniu z rokiem ubiegłym podniosła się w tej szkole o 1,44 procent.
- Jest lepiej i z tego się cieszę. Od wielu lat naszym priorytetem jest podnosić poziom kształcenia. Robimy to ciężką pracą uczniów i nauczycieli - mówi Włodzimierz Kruszyński, dyrektor liceum. Warto podkreślić, że w tej szkole uczy Magdalena Bucka, Belfer Roku 2009.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie