MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2014. Kieleccy maturzyści opowiadają o egzaminie (WIDEO, zdjęcia)

Izabela RZEPECKA [email protected]
Pierwszy stres już za nimi. Małgorzata Piec, Monika Raduszewska, Aleksandra Wójcik i Kamil Brzoza ze "Słowaka” to absolwenci klasy humanistycznej. Podstawowy egzamin z języka polskiego uważają za łatwy.
Pierwszy stres już za nimi. Małgorzata Piec, Monika Raduszewska, Aleksandra Wójcik i Kamil Brzoza ze "Słowaka” to absolwenci klasy humanistycznej. Podstawowy egzamin z języka polskiego uważają za łatwy. Aleksander Piekarski
Zakończył się egzamin dojrzałości z języka polskiego na poziomie podstawowym. Wypracowania nie sprawiły problemu. Maturzyści uważają, że zaskoczenia nie było. Bardziej obawiają się czytania ze zrozumieniem.
Maturzyści z Kielc po egzaminie z języka polskiego

Maturzyści z Kielc po egzaminie z języka polskiego

Z dobrymi myślami z podstawowej matury z języka polskiego wychodzili ze szkoły uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego i I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Wiele osób podkreślało, że lektury były do przewidzenia.

Matura 2014 z języka polskiego: [ODPOWIEDZI i ARKUSZ PYTAŃ] w serwisie EDUKACJA

- Miałam przeczucie, że będzie "Potop". Byłam lepiej przygotowana z tej lektury, dlatego od razu odrzuciłam "Wesele". Jestem w klasie humanistycznej, więc część podstawowa nie sprawiła mi większych problemów. Zobaczymy, jak te odczucia przełożą się na wyniki. Mam nadzieję, że "wstrzeliłam się" w klucz - mówiła Małgorzata Piec ze "Słowaka". Licealistka swoją przyszłość wiąże z dziennikarstwem.

"Potop" wybrała też Iwona Kraszewska z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego. Przyznaje, że opis żołnierskich postaw i emocji nie sprawił jej kłopotów. - Mój tata jest żołnierzem. Poza tym dobrze znałam treść tej lektury - zdradziła.

TO CO NA PRÓBNEJ

Większość naszych rozmówców zdecydowała się jednak na analizę dzieła Stanisława Wyspiańskiego. Absolwenci podkreślali, że bardzo pomogła im próbna matura, podczas której także musieli zmierzyć się z "Weselem". Punktem wyjścia prawdziwego egzaminu dojrzałości była scena rozmowy Gospodarza i Poety. - Dopiero na maturze dowiedziałam się, że ci bohaterowie byli braćmi - śmieje się Joanna Jas ze "Słowaka". - Tak naprawdę nie boję się jednak o wynik. Na pewno zdam, ale z mniejszym stresem podejdę do egzaminu z matematyki, bo ukończyłam klasę o takim profilu - przyznaje maturzystka.

Jej koleżanka, Anna Dubik zdradza natomiast, że największe trudności sprawiło jej czytanie ze zrozumieniem. - Tekst dotyczył miłości. Był przejrzysty, ale pytania zostały sformułowane tak, że trudno je było zrozumieć. Poza tym odpowiedź na większość z nich wymagała dużej wiedzy na temat typów środków stylistycznych i funkcji tekstu - twierdzi Joanna Jas. - Trudno powiedzieć, czego się można spodziewać. W kwestii poprawności odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu zdania są podzielone - mówił tuż po napisaniu matury Michał Hutnik z "Żeroma".

Żaden z maturzystów, z którymi rozmawialiśmy nie korzystał z korepetycji. Wszyscy podkreślali, że do matury w przygotowywali się samodzielnie, ale dużą rolę w nauce odegrali też ich poloniści. - Nasza nauczycielka od języka polskiego, Małgorzata Kowalska włożyła mnóstwo starań i chęci, żebyśmy zdali egzamin dojrzałości i widać, że w naszej klasie to poskutkowało. Miejmy nadzieję, że za dwa miesiące z uśmiechem odbierzemy swoje świadectwa maturalne - mówi Paweł Buras z VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie