Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2015. ostateczne wyniki wszystkich szkół w powiecie opatowskim. Tradycyjnie najlepiej poszło w "Głowackim"

Karolina Wiatrowska [email protected]
Wicedyrektor "Szylki" Anna Kaleta: - Problemem dla uczniów był przede wszystkim egzamin z matematyki

Tegoroczne wyniki matur są dużo lepsze niż w roku ubiegłym. W powiecie opatowskim dobrze wypadła nowa matura, egzamin, który pisali uczniowie kończący trzyletnie licea. Najlepiej poradzili sobie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie.

Opatowski "Bartosz" lepiej niż rok temu

W Liceum Ogólnokształcącym do egzaminu dojrzałości przystąpiło 181 uczniów.Zdało 165. Zdawalność wyniosła 91,16 procent - była najwyższa w powiecie. Jak informuje Barbara Kasińska, dyrektor tej szkoły, żaden z maturzystów nie będzie musiał poprawiać matury w przyszłym roku szkolnym. Tylko 16 osób ma prawo przystąpić do sesji poprawkowej w sierpniu, 13 z matematyki, 2 z języka polskiego i 1 z matematyki. Jeżeli te egzaminy zakończą się powodzeniem, szkoła osiągnie sto procent zdawalności. - Bardzo cieszą nas wysokie wyniki, szczególnie, że duża liczba absolwentów uzyskała maksymalną liczbę punktów z języka angielskiego, chemii, biologii oraz najtrudniejszej matematyki - wymienia dyrektor.

Warto podkreślić, że egzamin dojrzałości w "Bartoszu" poszedł znacznie lepiej niż w ubiegłym roku. Szkoła uzyskała średnie wyniki wyższe od średnich wojewódzkich z chemii, biologii, matematyki, informatyki, języka polskiego i języka rosyjskiego.

W "Szylce" w Ożarowie

Dobrymi wynikami może pochwalić się także liceum w Zespole Szkół Ogólnokształcących imienia Edwarda Szylki w Ożarowie, w którym egzamin maturalny według nowej formuły zdawało 20 absolwentów, a według starej trzy. Spośród dwudziestu uczniów, dwie osoby nie zdały egzaminu z matematyki i przystąpią do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Jedna osoba nie zdała egzaminu z dwóch przedmiotów (język polski i matematyka). Zdawalność wśród tegorocznych maturzystów po sesji majowej wynosi 85 procent. Według starej formuły do egzaminu maturalnego przystąpiły trzy osoby, dwie zdały, zaś jedna osoba nie zdała z matematyki i przystąpi do poprawki w sierpniu.

Średnie wyniki tegorocznych absolwentów z egzaminów obowiązkowych wynoszą kolejno: język polski 61 procent, język angielski 72 procent, matematyka 59 procent.

Wicedyrektor szkoły Anna Kaleta nie ukrywa, że problemem dla uczniów był przede wszystkim egzamin z matematyki. - Tradycyjnie najgorsze wyniki matury są z matematyki. Niepokojącym jest fakt, że to o ponad trzy procent gorszy wynik niż w roku ubiegłym - dodała. Z przedmiotów dodatkowych (na poziomie rozszerzonym) szkoła uzyskała wysokie wyniki z języka polskiego, języka angielskiego, geografii i historii.

W "Skłodowskiej" w Ożarowie

W Zespole Szkół imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Ożarowie w liceum zdawało 15 osób. Polski i angielski zdało po 13 osób, matematykę 9. 7 osób będzie poprawiać.Zdawalność wyniosła 60 procent. W technikum zdawało 26 osób, wszyscy zdali język polski, po 20 osób zdało, 3 mogą poprawiać.Szczególnie wynik technikum jest godny pochwały, zdawalność sięgnęła blisko 77 procent. - Język polski oraz angielski maturzyści napisali na dobrym poziomie, nieodbiegającym od średniej wojewódzkiej - podkreślał Marcin Stańczyk, dyrektor szkoły Zespołu Szkół imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Ożarowie.

W opatowskiej "Górce"

W Zespole Szkół numer 1 w Opatowie ogółem do matury przystąpiło 71 absolwentów, nie zdało dziesięć osób, co kształtuje zdawalność na poziomie 85,92 procent. W liceum ogólnokształcącym na 24 maturzystów nie zdało czterech - zdawalność 83,3 procent. W technikum na 47 uczniów matury nie zaliczyło sześciu,zdawalność bardzo dobra 87,23 procent.

Zdawalność z przedmiotów przedstawia się następująco: język polski 99 procent (nie zdała jedna osoba), z matematyki 86 procent (nie zdało dziesięć osób). Absolwenci zdawali trzy języki obce: angielski, niemiecki i rosyjski. Do egzaminu z języka angielskiego podchodziło 68 osób, dziesięciu z nich nie zdało. Natomiast maturę z języka niemieckiego i rosyjskiego zdali na sto procent.

Do matury trzeba opanować kilka przedmiotów

Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Maturzyści - tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących - musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru, chętni mogli przystąpić do pięciu takich egzaminów. Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 30 procent punktów z przedmiotów obowiązkowych. Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu ma prawo do poprawki w sierpniu. Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OPATOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie