Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2017. Oto wyniki w szkołach powiatu ostrowieckiego

Anna Śledzińska
Wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych w powiecie ostrowieckim cieszą szczególnie dyrektorów dwóch liceum - numer II imienia Joachima Chreptowicza i numer III imienia Władysława Broniewskiego. Nie ma tam absolwenta, który matury nie zdał, a liczba poprawek jest minimalna.

„Chreptowicz” najlepszy

W szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat ostrowiecki, do matury przystąpiły 773 osoby. Definitywnie nie zdało 17 osób (2,19 procenta), a poprawki będzie miało 67 (8,66 procenta).

Najlepiej na egzaminach poradzili sobie absolwenc Liceum Ogólnokształcacego numer II imienia Joachima Chreptowicza. Spośród 124 zdających tylko dwie osoby będą miały poprawki. Wyyniki z każdego zdawanego przedmiotu są wyższe od średniej krajowej, a w przypadku kilku egzaminów nawet z różnicą 30 punktów procentowych.

Wyróżniające wyniki osiągnęli głównie absolwenci zdający matematykę, fizykę, biologię, chemię oraz języki obce. Aż 14 osób zdało maturę z wynikiem 100 procent z matematyki na poziomie podstawowym, a ponad 100 osób uzyskało wynik wyższy niż 80 i 90 procent.

Kilkadziesiąt osób uzyskało na poziomie rozszerzonym wynik wyższy niż 80 i 90 procent z biologii, chemii i fizyki. Z języka angielskiego ponad 20 maturzystów osiągnęło wynik 100 procent.

- To właśnie statystyki poziomu zdawalności z poszczególnych przedmiotów są najwyższym miernikiem pracy szkoły- uważa dyrektor „Chreptowicza” Sławomir Miszczuk.- Chcę podkreślić, że te wysokie wyniki poziomu rozszerzonego są bardzo istotne w perspektywie przyszłości maturzystów chcących studiować na renomowanych uczelniach wyższych. Nasi absolwenci zdali egzaminy dojrzałości zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, uzyskując wyniki wyższe od średniej w powiecie, województwie i kraju. Dla przykładu nasz wynik z matematyki poziomu podstawowego to 80,62 procent, w kraju 54 procent, w województwie 56 procent, w powiecie ostrowieckim 57 procent. Podobne różnice procentowe kształtują się na poziomie rozszerzonym z matematyki. U nas w szkole jest to 50,05 procent, w kraju 37 procent, w województwie 36 procent, a w powiecie 35,6 procent.

Licea na swoim poziomie

Cztery osoby przystąpią do poprawki jednego ogzaminu w sierpniu w Liceum Ogólnokształcącym numer III imienia Władysława Broniewskiego. Do matury przystąpiło tam 116 osób. W Liceum Ogólnokształcącym numer I imienia Stanisława Staszica do matury przystąpiło 174 uczniów. Jedna osoba nie zdała, a poprawki będzie miało 15 uczniów. Z kolei w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego na 39 uczniów liceum ogólnokształcącego do poprawek przystąpi 8. W Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego na 20 osób przystępujących do matury jedna jej nie zdała i jedna będzie miała poprawkę.

„THM” znów najlepiej

Spośród szkół zawodowych w powiecie ostrowieckim egzamin maturalny najlepiej wypadł, jak prawie co roku, w Zespole Szkół numer 3, (dawnym Technikum Hutniczo - Mechanicznych). Na 161 osób zdających, jedna matury nie zdała, natomiast 6 będzie miało poprawki. W Zespole Szkół numer 2 („Budowlance”) zdawało 40 osón. Jedna osoba nie zdała, a 13 będzie miało poprawkę.

W Zespole Szkół numer 1 czyli „Ekonomiku” do egzaminu przystąpiły 62 osoby. Cztery nie zdały, a 11 będzie miało poprawkę. Natomiast z 37 uczniów technikum w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (dawna „Samochodówka”) matury nie zdało 9 uczniów, a poprawkę będzie miało 7.

Lepsza zdawalność

Zdawalność poszczególnych przedmiotów wśród abiturientów z powiatu ostrowieckiego jest lepsza niż w ubiegłym roku.

Średnie wyniki na poziomie rozszerzonym przedstawiają się następująco - język polski – 19,71, matematyka – 17,80, język angielski – 28,56, język francuski – 33,biologia – 27,11, chemia – 29,42, fizyka – 23,41, geografia – 15,48, historia – 12,43, informatyka – 14,72, wiedza o społeczeństwie – 16,18.

Wyniki z języka angielskiego i chemii dały naszym maturzystom drugie miejsce w województwie.

- Skuteczność i zdawalność egzaminu maturalnego jest wysoka i pod tym względem matura wypadła lepiej, niż przed rokiem - mówi Antoni Maciejko zastępca naczelnika Wydziału Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego. - Teraz jest czas na ocenę zdobytych przez abiturientów punktów, zwłaszcza na egzaminach rozszerzonych, dzięki którym można zdobyć indeks wymarzonych kierunków studiów i rozpocząć wędrówkę ku dorosłemu życiu.

ZOBACZ TAKŻE: Inicjatywa Trójmorza pobudzi wzrost gospodarczy w Europie Środkowo- Wschodniej

(Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie