MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura na półmetku

/Cieś/
Matura w Śniadku.
Matura w Śniadku. Echo Dnia

- Tematy były proste, choć pewniaki typu: Unia Europejska, terroryzm lub coś związane z Gombrowiczem zupełnie się nie potwierdziły. Ale było to do przewidzenia - mówili kieleccy maturzyści po wczorajszym egzaminie dojrzałości z języka polskiego. Dziś pisemny z wybranego przedmiotu.

Po raz ostatni taki egzamin zdają uczniowie liceów ogólnokształcących. W przyszłym roku w trzyletnim ogólniaku będzie już nowa matura. Zakodowane prace będą wówczas sprawdzać egzaminatorzy spoza szkoły. Czy taka matura będzie trudniejsza, czy łatwiejsza? Zdania są podzielone. Ale nie będzie raczej ewentualnej "taryfy ulgowej" dla ściągających, ani wyrozumiałego traktowania dobrych uczniów, którym podczas pisemnego - na przykład z polskiego - słabiej poszło.

- Po sprawdzianie z historii, matematyki, biologii czy chemii wiemy, czy napisaliśmy dobrze, czy nie, a z polskim bywa różnie - uważają czwartoklasiści.

Wczoraj maturzyści z tematów byli zadowoleni. - Były bardzo proste, jasno sformułowane i można się było "wypisać" - oceniała Monika Augustyniak, uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego imienia Hanki Sawickiej w Kielcach. - Pewniaki o Unii oczywiście się nie sprawdziły.

- Wybrałam temat drugi: "Błądzić jest rzeczą ludzką" - mówi Monika Wollenberg. - Odwołałam się do bohaterów z Biblii, "Makbeta", "Pana Tadeusza", "Kordiana", "Dżumy" i "Roku 1984".

- W tym roku tematy były takie, że każdy mógł coś napisać, nawet specjalnie się nie przygotowując - mówili chłopcy z IVa.

Dużo czwartoklasistów wybierało także temat pierwszy o "gorzkiej polskości" i trzeci o sensie egzystencji na podstawie utworów filmowych i literackich. Tradycyjnie bardzo mało osób wybrało temat czwarty - analizę wiersza.

Tematy matury w szkołach dla młodzieży:

1. "Gorzki to chleb jest polskość" (Cyprian Norwid). Czy podzielasz zdanie poety? Rozważ tezę i wyraź swój sąd, odwołując się do wybranych utworów literackich.
2. Błądzić jest rzeczą ludzką. Przedstaw niewłaściwe decyzje, mylne kroki lub myśli wybranych bohaterów literackich oraz skomentuj efekty ich doświadczeń.
3. Każdy człowiek przeżywa chwile refleksji nad sensem egzystencji. Zaprezentuj te dzieła literackie (filmowe, muzyczne), które napełniły Cię optymizmem, wiarą w człowieka i w wartość jego działania.
4. Zinterpretuj wiersz "Krótkie życie naszych przodków" Wisławy Szymborskiej, zwracając uwagę na refleksje dotyczące sytuacji człowieka w świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie