MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maturzyści - do zdrowia!

Iza BEDNARZ [email protected]
Renata Rafa i Robert Gaj z Kielc zachęcają do udziału w Dniu Dawcy , który odbędzie się w Kielcach 17 marca
Renata Rafa i Robert Gaj z Kielc zachęcają do udziału w Dniu Dawcy , który odbędzie się w Kielcach 17 marca Łukasz Zarzycki
Przed Wami jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Podpowiemy, jak zabrać się do przygotowań do niego, żeby wyszło Wam to na zdrowie.

Nasza akcja

Akcja "Żyj zdrowo" jest prowadzona przez wojewodę świętokrzyskiego Bożentynę Pałkę - Korubę oraz redakcję gazety "Echo Dnia" i portal echodnia.eu

Będzie się działo

Będzie się działo

W ramach akcji "Żyj zdrowo" przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, setki imprez sportowych, rekreacyjnych i edukacyjnych. Będzie między innymi bieg po zdrowie z udziałem Roberta Korzeniowskiego, majówka rowerowa z księdzem biskupem Marianem Florczykiem, zawody pływackie z udziałem Otylii Jędrzejczak i Pawła Korzeniowskiego, zawody narciarskie i łyżwiarskie. Szczegóły i terminy imprez znajdą się w naszym specjalnym serwisie "Zdrowie i uroda" - zajrzyjcie na www.echodnia.eu/zdrowieiuroda

Chcemy też zaprosić Was do kampanii "Żyj zdrowo", którą "Echo Dnia" będzie prowadzić przez cały rok z wojewodą świętokrzyskim Bożentyną Pałką - Korubą.
Kampanię, w której będziemy zachęcać wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego do zmiany stylu życia na zdrowy, zajęcia się na poważnie zdrowym odżywianiem, rekreacją, walką ze stresem, będziemy prowadzili przez cały rok. Dziś krótki poradnik o tym, jak się uczyć, jak się odżywiać w czasie przygotowań do egzaminu, a także pierwsza poważna decyzja: jak zostać potencjalnym dawcą szpiku.

PODPOWIEDZI DLA ZDAJĄCYCH EGZAMINY

Mózg potrzebuje glukozy, jako paliwa do działania, więc w czasie przygotowań do egzaminu, trzeba jeść przynajmniej cztery posiłki dziennie (śniadanie, II śniadanie, obiad i kolacja).
Zadbaj o kwasy omega-3, zbawienne dla optymalnego działania mózgu, bo pomagają informacjom skutecznie docierać do zakończeń komórek nerwowych. Jedz dwa posiłki w tygodniu zawierające tłustą rybę (łosoś, makrela), do tego regularne spożywaj siemię lniane i jaja wzbogacone w omega-3, sok pomarańczowy i mleko.

Unikaj jedzenia fast foodów, ciast, herbatników i gotowych dań, w których skład wchodzą tłuszcze nasycone pochodzenia zwierzęcego. Uważa się, że mogą one blokować proces przekazywania informacji pomiędzy zakończeniami komórek nerwowych w naszych mózgach.
Nie żałuj sobie bogatych w witaminę C owoców cytrusowych, jagód i warzyw. Nasze gruczoły wydzielające adrenalinę, które w momencie stresu wrzucają do organizmu wielkie ilości tego hormonu, do utrzymania go w równowadze potrzebują porządnych zapasów witaminy C.
Warto też rozważyć wzięcie multiwitaminy i minerałów, co pomoże uniknąć ewentualnych ich niedoborów. Wykazano dotąd na przykład, że zbyt mała ilość żelaza ogranicza zdolność ludzi do koncentracji, może też wywołać zły nastrój - ostatnia rzecz, o jakiej marzysz na egzaminie.

PIJ WODĘ, OSZCZĘDZAJ KAWĘ

Ważne jest także, aby dbać o odpowiednią ilość płynów. Nawet niewielkie obniżenie ich poziomu, może wpłynąć na zdolność do skupienia się i zaburzyć sprawność umysłową. Podczas powtórki materiału lepiej jest parę razy biegać do toalety, niż siedzieć i tępo się gapić w książkę, kiedy z braku płynów nie można właściwie chłonąć informacji. Także podczas egzaminu dobrze jest systematycznie sączyć jakiś płyn.

O ile może się wydawać, że kawa, herbata i napoje energetyzujące, pomagają odegnać senność podczas nocnych maratonów-powtórek materiału, przesada z tymi napojami może przestymulować układ nerwowy, podnosząc ciśnienie krwi i przyspieszając tempo pracy serca. Bezpiecznie jest pozostać przy maksymalnie pięciu napojach z kofeiną dziennie. Aby kawa faktycznie poprawiała naszą zdolność skupienia, warto jest ograniczyć jej codzienne spożycie i powstrzymać się do momentu, kiedy naprawdę potrzebujemy porządnego kopa.

Wybieramy najzdrowszy sklepik szkolny

Wybieramy najzdrowszy sklepik szkolny

Będziemy również z pomocą uczniów i ich rodziców wybierali najzdrowszy sklepik szkolny, w którym można kupić świeże owoce, warzywa, soki, zdrowe kanapki zamiast fast foodów. Już przyjmujemy zgłoszenia, czekamy na nie do końca kwietnia. Specjalna komisja odwiedzi wszystkie zgłoszone do konkursu szkoły. Konkurs prowadzimy w dwóch kategoriach - najzdrowszy sklepik szkolny oraz półka ze zdrową żywnością. Przyznamy po trzy nagrody w każdej kategorii. Zasady konkursu i karta zgłoszeniowa na www.echodnia.eu/zdrowieiuroda

DLACZEGO NIE ENERGIZERY

W ostatnich latach gwałtownie wzrosła popularność nasyconych kofeiną napojów. W "The Journal of American College Health" opublikowano raport dotyczący związku pomiędzy napojami energetycznymi, sportem i ryzykownym zachowaniem. Autorka, zajmująca się badaniem uzależnień Kathleen Miller z University of Buffalo mówi, że wysokie spożycie napojów energetycznych ma związek z "toxic jock" - zespołem ryzykownych i agresywnych zachowań.

Napoje energetyczne nie są przeznaczone dla nastolatków, ponieważ zawierają najróżniejsze kombinacje składników: substancje pobudzające pochodzenia roślinnego takie jak guarana, zioła w rodzaju miłorzębu czy żeńszenia, cukier, aminokwasy, w tym tauryna, a także witaminy. Jednak głównym aktywnym składnikiem jest kofeina. Zawartość kofeiny bywa różna. 340 gramów napoju Amp zawiera 107 miligramów kofeiny, podczas gdy w takiej samej porcji Coca-coli czy Pepsi jest od 34 do 38 miligramów, a Red Bull - 116. Problemem jest także coraz większa popularność mieszania napojów energetycznych z alkoholem. Dodatek kofeiny może sprawiać, że pijący alkohol czują się mniej pijani, jednak koordynacja ruchów i czas reakcji są tak samo zaburzone jak po samym alkoholu - wynika z badań.

Zostań dawcą szpiku

Renata Rafa i Robert Gaj z Kielc zarejestrowali się w ubiegłym roku jako potencjalni dawcy szpiku podczas Dnia Dawcy, zorganizowanego w Kielcach przez Fundację DKMS Polska Baza Dawców Komórek Macierzystych i Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Razem z nimi zarejestrowało się blisko 1000 osób, przede wszystkim studentów kieleckich uczelni, nauczycieli i absolwentów szkół średnich. Kilka miesięcy po rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Renata Rafa, absolwentka resocjalizacji i pedagogiki na kieleckim Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, uratowała życie 19 - letniemu chłopakowi ze Stanów Zjednoczonych, chorującemu na białaczkę szpikową. - Wiem, że ten chłopak, 19 -latek z Ameryki, który chorował na białaczkę, żyje i czuje dobrze. To jest cudowne uczucie móc uratować komuś życie. Gdybym miała taką możliwość, chętnie zrobiłabym to jeszcze raz - dodaje Renata Rafa. Drugi Dzień Dawcy Szpiku w Kielcach odbędzie się 17 marca.

Organizatorem Dnia Dawcy jest Fundacja DKMS Polska Baza Dawców Komórek Macierzystych przy współudziale Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach, patronat nad imprezą objął prezydent Kielc Wojciech Lubawski i marszałek województwa Adam Jarubas. Patronem medialnym Dnia jest "Echo Dnia" i Radio Kielce. Rejestracja potencjalnych dawców odbywać się będzie w budynku rektoratu Uniwersytetu przy ulicy Żeromskiego 5 w Kielcach w godzinach 11 - 19. Potencjalnym dawcą może zostać osoba, która waży powyżej 50 kilogramów, ma skończone 18 lat, ale nie więcej niż 55 lat, jest ogólnie zdrowa. Do rejestracji należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z numerem PESEL. Rejestracja potencjalnego dawcy jest bezpłatna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie