MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maturzyści stawiają na bezdomnych

Adam LIGIECKI [email protected]
Kameralnie, wyłącznie... w męskim gronie – tak pisali wczoraj próbną maturę z „Echem Dnia” abiturienci Zespołu Szkół Zawodowych w Skalbmierzu.
Kameralnie, wyłącznie... w męskim gronie – tak pisali wczoraj próbną maturę z „Echem Dnia” abiturienci Zespołu Szkół Zawodowych w Skalbmierzu. Fot. ZSZ Skalbmierz
Zaglądamy za kulisy Świętokrzyskiej Próbnej Matury z "Echem Dnia" w Zespole Szkół Zawodowych w Skalbmierzu. A była to próba niezwykła...

Popularny "mechanik" jest bowiem jedyną szkołą na Ponidziu, gdzie w Dniu Kobiet zdawali sami panowie.

Matura miała też kameralny charakter. Wczorajszy sprawdzian z języka polskiego pisała jedna klasa technikum.

TWÓRCZE ŻYCIE

- Chłopcy podeszli do tej próby bardzo poważnie - chwali swoich maturzystów dyrektor szkoły Beata Malinowska. Abiturienci pojawili się w sali egzaminacyjnej "na galowo" - w eleganckich, ciemnych garniturach.

Wtorkowy egzamin z języka polskiego trwał 170 minut. Arkusz egzaminacyjny zawierał 15 stron, a za rozwiązanie wszystkich zadań można otrzymać 70 punktów.

Część pierwsza - rozumienie pisanego tekstu - opierała się na fragmentach "Słodkiego, twórczego życia". Przypomniano maturzystom o talentach z Ewangelii świętego Mateusza. O tym, że "Każdy z nas otrzymuje jakieś talenty, uzdolnienia, ma możliwości. Ludzie twórczy potrafią je w sobie odnaleźć, pomnażać i rozwijać." Ci bardziej "namaszczeni" stają się mistrzami w jakiejś dyscyplinie, a wzorcowe przykłady to: Abraham Lincoln, Thomas Jefferson, Ludwik van Beethoven, Albert Einstein. Należało też rozwiązać piętnaście zadań, wycenianych na jeden lub dwa punkty.

DWA TEMATY

Część druga polegała na napisaniu wypracowania, w związku z tekstem literackim zamieszczonym w arkuszu. Maturzyści mieli do wyboru dwa tematy.

W pierwszym należało przedstawić i porównać postawy szlachty w obliczu zagrożenia ojczyzny - na podstawie fragmentów utworów "Pospolite ruszenie" Wacława Potockiego i "Potop" Henryka Sienkiewicza. Temat drugi to charakterystyka targanego wewnętrznym konfliktem głównego bohatera "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego.

BEZDOMNI W CENIE

O ile dziewczęta miały prawo narzekać na zbyt "siłowe" tematy, panowie byli zadowoleni. Maturzyści "mechanika" wyszli z sali egzaminacyjnej w świetnych humorach.

Zapytani o stopień trudności testu odpowiedzieli, że był na miarę ich możliwości. A co ciekawe, wszyscy wybrali temat drugi, hurtem stawiając na wypracowanie oparte na "Ludziach bezdomnych".
- Chciałbym, żeby na maturze w maju był zbliżony stopniem trudności arkusz egzaminacyjny - przyznał z uśmiechem Dominik. - Wtedy maturę z języka polskiego miałbym już w kieszeni.

PROFESJONALNY SPRAWDZIAN

- Cieszymy się, że możemy skorzystać z kolejnej możliwości przeprowadzenia profesjonalnego sprawdzenia wiedzy, przygotowanego przez redakcję "Echa Dnia". Dużym plusem jest to, że i uczniowie mogą szybko zapoznać się z rozwiązaniami. Sprawdzić "na gorąco", na jakim poziomie przygotowań do matury się znajdują i co jeszcze należy poprawić - podkreśla dyrektor szkoły Beata Malinowska.

Dzisiaj, w drugim dniu Świętokrzyskiej Próbnej Matury 2011, maturzystów czeka egzamin z matematyki. Mechanicy ze Skalbmierza podchodzą do tego zadania z optymizmem. - Będzie dobrze! - zapewniają zgodnym chórem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie