Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Meble dla lalek i dla dzieci z czasów PRL-u na wystawie w Kielcach

Lid
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach przygotowuje nową wystawę prezentującą meble dla lalek i meble dla dzieci z czasów PRL-u.

- Nasze zbiory to głownie przedmioty z PRL-u – przyznaje dyrektor muzeum Maciej Obara.- zapraszamy więc starszych do nostalgicznych wspomnień na naszej wystawie i przekazywanie wiedzy dzieciom i wnukom.

Kurator wystawy: Katarzyna Hodurek-Kiek zgromadziła 125 zestawów mebli, przede wszystkim mebelków dla lalek produkowanych przez polskie spółdzielnie zabawkarskie od lat 50. XX w. do końca lat 80. XX wieku. Są to stoły, krzesła-patyczaki, fotele, sofy, kredensy, meblościanki, słowem – zabawki przybliżające styl polskich wnętrz mieszkalnych z tego okresu. Obok mebelków produkowanych przez spółdzielnie będzie można zobaczyć np. meble wykonane na specjalne zamówienie przez stolarzy, a także przez rodziców dla swoich dzieci. Ciekawym uzupełnieniem wystawy są przykłady projektów mebli dla dzieci znanych projektantów m.in. Antoniego Kenara, Władysława Winczego, Teresy Kruszewskiej i Marii Chomentowskiej.

Te cacuszka pochodzą ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie oraz prywatnych kolekcjonerów z całej Polski. Ekspozycję uzupełnią pierwsze wzory mebelków rysowane na papierze, skany wysyłkowych katalogów zabawek oraz zdjęcia mebli z okresu, któremu tematycznie odpowiada wystawa.

Tytuł wystawy Meble kombinowane ma kilka znaczeń. „Komplety kombinowane”, to typowe meblościanki charakterystyczne dla czasów PRL-u, ale „mebel kombinowany” był także pod względem projektów, spółdzielni, w których zostały wykonane oraz materiałów, których użyto do produkcji: drewna, sklejki, plastiku, metalu, skaju czy tkaniny. Można dowiedzieć się jak spółdzielnie i pracujący w nich projektanci „kombinowali” przy wykonaniu ciekawej zabawki. Było to ogromne wyzwanie, biorąc pod uwagę fakt, że spółdzielnie nie dysponowały wówczas odpowiednimi maszynami i materiałami do ich produkcji. Dla porównania pokazano też „luksusowe” mebelki wyprodukowane w d. NRD.

Wystawie będą towarzyszyć warsztaty edukacyjne. Pierwsze z nich odbędą się 22 kwietnia. Będą to rodzinne warsztaty wykonywania mebelków, które poprowadzą pracownicy Wióry lecą. Stolarka miejska z Warszawy. Kolejne warsztaty odbędą się jesienią.

Wystawa Meble kombinowane zostanie otwarta 31 marca, można ją oglądać przez rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie