Medal dla judoki Żaka Kielce po 29 latach!

(SAW)
Wiktor Mazurczak z trenerami Arturem Karysiem (z lewej) i Michałem Zelkiem oraz Dominiką Kotlarską. archiwum klubu
W Gorzowie Wielkopolskim odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w judo, zaliczane do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Wielki sukces odniósł Wiktor Mazurczak z Żaka Kielce, który zdobył srebrny medal.

(Dostawca: x-news)

W mistrzostwach uczestniczyło trzech zawodników z województwa świętokrzyskiego - Dominika Kotlarska w wadze +70 kg i Wiktor Mazurczak w wadze +90 kg (oboje UMKS Żak Kielce) oraz Dawid Winiarski z UMKS Ostrowia Ostrowiec Świętokrzyski.

Wiktor Mazurczak stoczył cztery pojedynki. Pierwszą walkę wygrał przed czasem z Bartkiem Siekierzyskim z Lemura Warszawa. W drugiej spotkał się z zeszłorocznym mistrzem Polski - Wojciechem Kordyliukiem z WKS Śląsk Wrocław i po wyrównanej walce zakończonej w regulaminowym czasie doszło do dogrywki, w której lepszym okazał się Wiktor (rzut seoi nage oceniony na ippon). W półfinale Wiktor zmierzył się z Danielem Jędrzejewskim z Gwardii Koszalin i również wygrał. W walce finałowej przeciwnikiem kielczanina był Albert Sowa z UKJ A.Sz.Woj. Warszawa. W tej walce Wiktor musiał uznać wyższość rywala i zadowolić się srebrnym medalem, ale to i tak największe osiągnięcie tego zawodnika. Wielokrotnie w ostatnich dwóch latach stawał na podium pucharu Polski ale na mistrzostwach Polski to jego pierwszy medal.

Medal Wiktora, to wielki sukces kieleckiego klubu.

- Ostatni medal na mistrzostwach Polski chłopców w kategorii juniora młodszego Żak wywalczył w 1988 roku. Wiktor jako trzeci wpisuje się więc do historii naszego klubu. Poprzednio medal z mistrzostwach Polski juniorów młodszych w kategorii chłopców zdobyli Leszek Wołowiec (brązowy w 1983 roku) i Andrzej Mhango (srebrny w 1988). Na kolejny medal czekaliśmy aż 29 lat! – mówi Małgorzata Karyś, prezes Żaka. Dodała, że ostatni medal w kobietach w 2000 roku wywalczyła Kingę Kubicka, obecny trener w Żaku.

Jeśli chodzi o pozostałych naszych judoków to Dominika Kotlarska (+ 70 kg) stoczyła trzy pojedynki. Pierwszą walkę wygrała przed czasem efektownym rzutem (uchi-mata). W kolejnych musiała, niestety, uznać wyższość swoich przeciwniczek i ostatecznie zajęła punktowane siódme miejsce.