Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medal dla Koła Gospodyń Wiejskich z Modliborzyc. Wzruszająca uroczystość w Baćkowicach z... folklorem [ZDJĘCIA]

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Koło Gospodyń Wiejskich z Modliborzyc z medalem imienia Księdza Romualda Górskiego, działacze stowarzyszenia Gościniec Baćkowski od lewej Renata Warzyńska,  Iwona Krzepkowska,  Anna Krowińska, Jacek Kuczyński, od prawej Ewa Stępień, Sylweriusz Grześkiewicz, Wiesław Frejlich, w środku pochodzący z Nieskurzowa Starego senator  Krzysztof Rusiecki.
Koło Gospodyń Wiejskich z Modliborzyc z medalem imienia Księdza Romualda Górskiego, działacze stowarzyszenia Gościniec Baćkowski od lewej Renata Warzyńska, Iwona Krzepkowska, Anna Krowińska, Jacek Kuczyński, od prawej Ewa Stępień, Sylweriusz Grześkiewicz, Wiesław Frejlich, w środku pochodzący z Nieskurzowa Starego senator Krzysztof Rusiecki.
Z przytupem i łezką w oku przebiegały niedzielne uroczystości w Baćkowicach, podczas których medal imienia księdza Romualda Górskiego Stowarzyszenie Gościniec Baćkowski wręczyło działaczkom Koła Gospodyń Wiejskich z Modliborzyc z okazji jubileuszu 50-lecia.

Po raz trzeci Stowarzyszenie Gościniec Baćkowski uhonorowało wyróżniające się postaci gminy Baćkowice. Uroczystość w zorganizowana w Domu Weselnym An-Ulka tym razem przebiegała pod hasłem "Ludowe pejzaże z gminą Baćkowice w tle". Medal księdza Romualda Górskiego zdecydowało się wręczyć dla Koła Gospodyń Wiejskich w Modliborzyce, które nieprzerwanie działa od 50 lat.

Wiesław Frejlich ze stowarzyszenia zaznaczał, że gospodynie budują folklor gminy od dekad, łączą pokolenia i integrują mieszkańców, uczestniczą w licznych uroczystościach w gminie i parafii, a także w regionie i poza nim. - "Produktem" gospodyń z Modliborzyc prezentowanym szeroko jest obrzęd weselny, na które składają czyli swaty, zaczynek, zastole i ocepiny. Widowisko prezentuje tradycyjne obrzędy ślubne regionu świętokrzyskiego - mówił Wiesław Frejlich.

Gospodynie reprezentowały gminę Baćkowice na licznych dożynkach: wojewódzkich i powiatowych. Corocznie brały udział w dożynkach parafialnych i innych uroczystościach kościelnych. Czynnie uczestniczyły w wielu akademiach i spotkaniach z dziećmi i młodzieżą szkolną ze Szkoły Podstawowej w Modliborzycach i Zespołu Szkół w Baćkowicach. Nie zrezygnowały także z organizacji imprez choinkowych, Dnia Kobiet oraz wycieczek.

- To dzięki Waszej działalności związanej z upowszechnianiem dawnych tradycji nasze wioski nie zatraciły jeszcze swych ludowych walorów, a jedność i siła naszej niewielkiej społeczności oparta jest na pięknej i bogatej tradycji- akcentował odczytując laudację doktor Sylweriusz Grześkiewicz, członek stowarzyszenia.

- Jesteście wzorem do naśladowania dla młodszych pokoleń. Kwitnijcie tak dalej - mówił wójt gminy Baćkowice Marian Partyka. Zaznaczał, że współpracuje z paniami od wielu lat i zawsze może liczyć na ich wsparcie.

Gospodynie z Modliborzyc otrzymały wiele upominków oraz ciepłych słów od pozostałych kół gospodyń wiejskich działających w gminie. Szczególnie poruszone były występem i niespodzianką od ich młodszych koleżanek w Modliborzyc. Przygotowały śpiewnik "Pieśni z Modliborzyc", które starsze panie napisały i wykonywały przez lata. Zaśpiewały też ułożone dla nich piosenki, w której ujęte były wszystkie jubilatki. Było i wzruszająco, i wesoło. Kolejne życzenia, piosenki i niespodzianki niosły występy kół gospodyń z Olszownicy, Piórkowa, Wszachowa i Żernik - Wianek Żerniczanek.

- Pamiętam, jak byłam mała i widziałam panie śpiewające na przyczepie w czasie pochodów pierwszomajowych, teraz to wspomnienie jest dla mnie i moich koleżanek z koła motywacją - wspominała Agnieszka Łucka, przewodnicząca koła ze Wszachowa.

- Bardzo jesteśmy wzruszone, nie spodziewałyśmy się, że nam takie wydarzenie ktoś zorganizuje - mówiła przewodnicząca koła Lucja Ziarko. - Bardzo dużo pracowałyśmy, zawsze starałyśmy się trzymać razem. Najtrudniej było, jak mieliśmy gospodarki i trzeba było w polu ciężko pracować i jeszcze na działanie w kole czas i siłę znajdować. Ale nie rezygnowałyśmy. Trwałyśmy. Dużo robiłyśmy, z maszyn weselem dużo jeździliśmy, pokazywałyśmy je po kraju. A teraz już mamy dzieci, wnuki. Nasze dzieci dorosłe w kole są, jest przyszłość dla koła - zaznaczała.

Stowarzyszenie Gościniec Baćkowski działa od trzech lat, tworzą je Wiesław Frejlich, Sylweriusz Grześkiewicz, Anna Krowińska, Iwona Krzepkowska, Jacek Kuczyński, Ewa Stępień, Renata Warzyńska. Za cel stawia sobie między innymi integrację mieszkańców, działania promujące gminę, działania charytatywne, a także honorowanie osób wpływających na rozwój gminy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie