Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla Łukasza Długosza...

  Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla Łukasza Długosza

  BOL

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Skarżyszczanin Łukasz Długosz w środę zostanie odznaczony medalem Gloria Artis.

  Skarżyszczanin Łukasz Długosz w środę zostanie odznaczony medalem Gloria Artis. ©Mateusz Bolechowski

  W najbliższą środę w samo południe na warszawskim Zamku Królewskim mieszkaniec naszego regionu, muzyk, Łukasz Długosz, otrzyma najbardziej prestiżowe odznaczenie artystyczne, medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
  Skarżyszczanin Łukasz Długosz w środę zostanie odznaczony medalem Gloria Artis.

  Skarżyszczanin Łukasz Długosz w środę zostanie odznaczony medalem Gloria Artis. ©Mateusz Bolechowski  Nadał mu go minister kultury Bogdan Zdrojewski. Z wnioskiem o przyznanie wystąpiła Elzbieta Rokita, dyrektor szkoły muzycznej w Skarżysku - Kamiennej, gdzie światowej sławy flecista stawiał pierwsze kroki.

  - Bardzo się cieszę z tego, że przyznano mi to odznaczenie. Jest pierwszym, jakie odbiorę - powiedział nam Łukasz Długosz.

  29 - letni artysta pochodzi ze Skarżyska.
  Jest laureatem najważniejszych konkursów muzycznych na świecie. Swoje wyjątkowe umiejętności szlifował na studiach w kilku krajach Europy, ostatnio także na słynnym uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych. Koncertuje regularnie na kilku kontynentach, ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych, w tym dla stacji BBC. Stale współpracuje ze znakomitymi kompozytorami, w tym z Krzysztofem Pendereckim. Specjalnie dla niego pisane są utwory.

  Choć rocznie daje przynajmniej sto koncertów, nie zapomina o rodzinnym mieście. Niedawno wystąpił wraz z żoną Agatą, także flecistką, z programem Doppleriada. Gloria Artis nadawany jest za wybitne dokonania artystyczne, to najważniejsze i najbardziej prestiżowe odznaczenie za działalność kulturalną. Medal ma kształt kwiatu, na awersie znajduje się wizerunek orła w koronie, na rewersie twarz kobiety z wieńcem laurowym, nad którą widnieje półkolisty napis "Gloria Artis". Dodajmy, przyznawanie tego medalu tak młodym artystom jak Długosz należy do absolutnych wyjątków.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018

  Wideo

  Galerie zdjęć