Medale kieleckich lekkoatletów

Dorota KUŁAGA
Katarzyna Furmanek z KKL Kielce została w niedzielę mistrzynią Polski juniorek w rzucie młotem. Grzegorz Furmanek
Dwa medale ma na koncie reprezentacja województwa świętokrzyskiego po dwóch dniach 68. Mistrzostw Polski Juniorów w lekkiej atletyce rozgrywanych w Toruniu. Katarzyna Furmanek z KKL Kielce pewnie sięgnęła po złoto w rzucie młotem, a Szymon Dobaj po brąz w biegu na 800 m.
Jej klubowy kolega Szymon Dobaj wywalczył brązowy medal w biegu na 800 metrów.

Od soboty zawodnicy rywalizują na stadionie imienia Grzegorza Duneckiego. W tym dniu do finału biegu na 800 metrów awansował Szymon Dobaj z KKL Kielce. Zajął drugą pozycję w trzeciej serii eliminacyjnej z wynikiem 1.55,19. W niedzielnym finale również pobiegł bardzo dobrze, zdobywając brązowy medal z wynikiem 1.52,86. Wygrał Radosław Russ z Wdy Świecie - 1.52,21, drugi był Adam Karnicki z AZS AWF Katowice - 1.52,66.

DEDYKACJĄ DLA TRENERA

- Nie spodziewałem się tak dobrego startu. Biegłem w środku stawki, a sto metrów przed metą zaatakowałem i wyprzedziłem zawodnika będącego na trzeciej pozycji. Radość jest wielka, to mój największy sukces w dotychczasowych startach - mówił Szymon Dobaj. I dodał, że ten medal dedykuje swojemu byłemu trenerowi, zmarłemu w tragicznych okolicznościach Szymonowi Garyckiemu. - Trzy lata pracował ze mną i to, co osiągnąłem, to jego zasługa. Bardzo mu za to dziękuję. Mam nadzieję, że z nieba śledził mój występ i jest ze mnie zadowolony - mówił Szymon Dobaj.

NIE DAŁA SZANS RYWALKOM

W sobotę Katarzyna Furmanek zwyciężyła w eliminacjach rzutu młotem, uzyskując wynik 57.57 metra. Do awansu wystarczyło jej oddanie tylko jednego rzutu, w dodatku z dwóch obrotów, w którym przekroczyła skromne minimum kwalifikacyjne wynoszące 46.50 m. W niedzielę zawodniczka trenowana przez tatę Grzegorza Furmanka potwierdziła, że jest najlepszą polską juniorką w rzucie młotem. Mimo trudnych warunków atmosferycznych, wygrała pewnie z wynikiem 61.15 m.

- Jak na złość, godzinę przed konkursem zaczęło padać. Pierwsze dwa rzuty to była walka o przeżycie. Później było już coraz lepiej. Jest kolejny złoty medal i z tego należy się cieszyć. Wynik jak na te trudne warunki też jest dobry - powiedziała Katarzyna Furmanek, która drugą zawodniczkę wyprzedziła o ponad pięć metrów. Magda Kożanowska z Żaka wałcz uzyskała bowiem 55.85 m.

Katarzyna Furmanek w niedzielę startowała też w eliminacjach rzutu dyskiem. Uzyskała wynik 37.40 m i zakwalifikowała się do poniedziałkowego finału. W ostatnim dniu zawodów o medal w biegu na 5000 m powinien powalczyć Damian Sator ze Słoneczka Busko-Zdrój. W niedzielę zajął piąte miejsce w biegu na 3000 metrów z przeszkodami z rezultatem 9.31,01.

Pozostałe wyniki naszych lekkoatletów: chód na 10 kilometrów: 8. Daria Nurkiewicz (Żaczek Połaniec) - 1:01.04; 400 m ppł.: 9. Karolina Młodawska (KKL) - 64.68, 19. Barbara Toś (Trójka Sandomierz) - 66.61; 400 m ppł.: 10. Wiktor Woś (KKL) - 55.85; rzut dyskiem: 13. Anna Dąbrowska (KKL) - 37.19; 800 m: 15. Aleksandra Śnioch (KKL) - 2.23,56; 100 m: 18. Mateusz Gad (Żaczek Połaniec) - 11.30, 21. Konrad Imosa (Słoneczko Busko-Zdrój) - 11.37; 800 m: 21. Marcin Rzeszowski (Juventa Kobex Starachowice) - 1,58.78; 3000 m z przeszkodami: 26. Arkadiusz Kwiatkowski (Gryf Rytwiany) - 10.57,84.