Medale w Pucharze Polski wieńczą udany sezon klubu Yantai

ADAM LIGIECKI
14 medali, w tym dwa złote, zdobyli na zakończenie sezonu zawodnicy Buskiego Klubu Kung-Fu Yantai. W 20. Pucharze Polski Wushu Tradycyjnego w Krakowie walczyli z czołówką krajową, a także z rywalami z Rosji, Hiszpanii, Włoch, Czech, Słowacji.

Ostatnia w tym roku impreza miała rangę turnieju europejskiego w stylach południowych wushu. Zawody rozegrano w konkurencjach form, z podziałem - na tradycyjne południowe i północne, formy z bronią krótką i długą, z bronią różną oraz dulian (formy podwójne). W programie znalazły się również walki qingda.

Bardzo dobrze spisali się najmłodsi zawodnicy buskiego klubu. Antonina Stefańska zajęła pierwsze miejsce w konkurencji form ręcznych (9-11 lat), zaś trzecią lokatę wywalczyła Agata Godula. Agata zdobyła brązowy medal także w formach z kijem, podobnie jak Marcin Juszczyk wśród chłopców. Trzeci w formach z bronią krótką (kategoria wiekowa 8-9 lat) był Wit Kłuskiewicz, natomiast Ernest Masternak zdobył „złoto” w walce qingda, w kategorii wagowej 25 kilogramów.

Trzy medale w grupie wiekowej 12-14 lat wywalczył Franciszek Stefański: brązowe w formach z bronią różną długą i formach z włócznią oraz srebrny - wspólnie z Kacprem Lenartowiczem - w formach podwójnych. Złoty krążek w formach ręcznych (15-17 lat) zdobył Piotr Bezak. Drugi w tej konkurencji był Wojciech Ziółek, który wywalczył również „srebra” w formach z włócznią oraz bronią różną długą. Ponadto Przemysław Kwaśniewski zajął drugie miejsce w kategorii seniorów (wiek: 18-39 lat).

W sumie, w silnie obsadzonym 20. Pucharze Polski Wushu Tradycyjnego w Krakowie nasi zawodnicy zdobyli 14 medali. Dwa złote oraz po sześć srebrnych i brązowych.

- To był ostatni nasz start w tym roku i zarazem najważniejszy. Cieszy mnie wzrastający poziom umiejętności moich młodych uczniów. Oby tak dalej... - podsumował występ w turnieju Andrzej Cupryjak-Socha, trener i prezes Buskiego Klubu Kung-Fu Yantai.

Sukcesy zawodników są w dużej mierze zasługą rodziców, którzy wspierają swoje pociechy na każdym kroku. Do grona przyjaciół klubu zaliczają się: Andrzej Skubera, Marek Madetko, Jarosław Grabda, Mieczysław Sas.