Medalowy start pływaków z województwa świętokrzyskiego na Mistrzostwach Polski Juniorów 14-letnich. Gratulowała Otylia Jędrzejczak

Dorota Kułaga
Dużym sukcesem świętokrzyskich pływaków zakończyły się rozgrywane od czwartku do niedzieli na 50 metrowym basenie pływalni Rawszczyzna w Ostrowcu Świętokrzyskim Mistrzostwa Polski Juniorów 14-letnich. ŚOZP
Dużym sukcesem świętokrzyskich pływaków zakończyły się rozgrywane od czwartku do niedzieli na 50 metrowym basenie pływalni Rawszczyzna w Ostrowcu Świętokrzyskim Mistrzostwa Polski Juniorów 14-letnich. Na zawodach była między innymi Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy, od 2021 roku prezes Polskiego Związku Pływackiego.

Świetny start świętokrzyskich pływaków na mistrzostwach Polski

Jak nas poinformował Leszek Pustuła, prezes zarządu Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Pływackiego w Kielcach, zawodnicy reprezentujący kluby naszego okręgu wywalczyli w trakcie mistrzostw Polski 10 medali, w tym cztery z najcenniejszego kruszcu. Trzykrotnie na najwyższym stopniu podium stawała zawodniczka Korony-Swim Kielce Aleksandra Prasał. Podopieczna Tomasza Żmiejki wygrała wszystkie konkurencje rozgrywane stylem grzbietowym wśród dziewcząt, czyli wyścigi na dystansach 50 metrów (0:30,61), 100m (1:04,62) i 200 metrów (2:19,88). Uzyskane przez kielczankę wyniki na dystansie 100 metrów oraz 200 metrów to rekordy okręgu świętokrzyskiego od kategorii juniorów 14-letnich do seniorów włącznie.

Zawodniczka Korony dwukrotnie jeszcze rywalizowała w finałach A ostrowieckich mistrzostw wywalczając w konkurencji 200 metrów stylem zmiennym (2:27,01) brązowy medal oraz na dystansie 50m stylem dowolnym (0:27,65) czwartą lokatę.

Czwarty złoty medal dla naszego okręgu wywalczył zawodnik KSZO Ostrowiec Świętokrzyski Franciszek Grzesik. Podopieczny Mariusza Firmantego nie miał sobie równych w konkurencji 50m stylem motylkowym, a uzyskany wynik na tym dystansie 0:25,84 jest lepszy od rekordów okręgu w kategoriach Juniorów 14 i 15-letnich.

Ze zdobyczy medalowej ostrowczanin cieszył się jeszcze dwukrotnie. w konkurencji 100 metrów stylem motylkowym wywalczył srebrny medal (0:59,46) i medal brązowy na dystansie 50 metrów stylem dowolnym (0:24,84). Obydwa uzyskane w tych konkurencjach wyniki to rekordy okręgu juniorów 14-letnich. W ostatnim swoim starcie, na dystansie 100 metrów stylem dowolnym (0:55,88) zawodnik KSZO sklasyfikowany został na piątym miejscu.

Mariusz Firmanty po raz drugi ze zdobyczy medalowych swojego podopiecznego cieszył się po występach Laury Gil. Zawodniczka KSZO powiększyła zdobycz medalową ostrowieckiego klubu o dwa medale brązowe, które wywalczyła na dystansach 50 metrów stylem dowolnym (0:27,60) i 50 metrów stylem grzbietowym (0:30,88).
Jak podkreślił prezes Leszek Pustuła, każdy start Laury kończył się wywalczeniem miejsca w finałach A, a pozostałe konkurencje w których ostrowczanka rywalizowała o medale to 100m stylem grzbietowym, w której to wywalczyła szóstą lokatę, oraz 100 metrów stylem dowolnym (1:03,67) w której sklasyfikowana została na 10 miejscu.

Adrian Szumilas, trener MUKS Unia Busko-Zdrój, również mógł być dumny z wywalczenia medalu przez jego podopiecznego. Filip Schabowski do Buska zawiózł srebrny medal wywalczony w konkurencji 50m stylem klasycznym uzyskując wynik 0:31,67, który jest rekordem okręgu czternastolatków. Dwukrotnie jeszcze Filip rywalizował w finałach A, ale już bez powodzenia. Zarówno na dystansie 100m stylem klasycznym (1:12,89) jak i 50m stylem motylkowym (0:27,90) zawodnik Unii kończył rywalizację na dziesiątym miejscu.

Wyniki ostrowieckich zawodów muszą cieszyć tym bardziej, że o czołowe lokaty rywalizowała spora ilość naszych zawodników. Niejednokrotnie wśród dziesiątki finalistów trójka reprezentowała kluby naszego okręgu, a nawet czwórka tak jak to miało miejsce na dystansie 100m stylem grzbietowym.

Spośród zawodników, którym tym razem nie udało się wywalczyć medali wyróżnić należy Olivię Karpowicz. Zawodniczka MUKP Orki MOSiR Kielce aż czterokrotnie brała udział w rywalizacji z najlepszymi polskimi czternastolatkami. Najbliżej miejsca na podium, podopieczna Piora Karpińskiego, była w konkurencji 100m stylem klasycznym, w którym uzyskując wynik 1:17,48 wywalczyła piątą lokatę.

Pozostałe starty Olivii w finałach A ostrowieckiej imprezy to ósme miejsce na dystansie 50m stylem dowolnym (0:28,10), także ósme na 200 m stylem klasycznym (2:51,37) oraz dziewiąta lokata na dystansie 50 m klasykiem (0:35,51).

Trzykrotnie w finałach A ostrowieckich zawodów uczestniczyła także zawodniczka Korony-Swim Kielce Oliwia Piwońska. Ta wielka duchem, choć drobnej budowy ciała podopieczna Tomasza Żmiejki do walki o medale przystąpiła w konkurencjach 100m stylem grzbietowym (1:08,36 - 5 miejsce), 200m stylem grzbietowym (2:29,12 - 6 miejsce) i 200m stylem zmiennym (2:35,38 - 8 miejsce).

Wśród finalistów A mistrzostw znalazła się jeszcze dwójka zawodników KSZO, podopiecznych Marcina Piwnika. Szymon Batugowski wywalczył ósmą lokatę w konkurencji 200m stylem dowolnym (2:06,13) i Amelia Kozub uplasowała się na 7 miejscu w konkurencji 200 m stylem grzbietowym (2:29,43) oraz na miejscu dziewiątym na dystansie 100 m stylem grzbietowym (1:09,40).

Zespoły sztafetowe KS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski wywalczyły 5 miejsce w wyścigach sztafet mieszanych na dystansie 4x100 m stylem zmiennym (4:23,44), 6 miejsce na dystansie 4x100 m stylem zmiennym dziewcząt (4:50,96) oraz siódmą lokatę w konkurencji 4x100 m stylem dowolnym dziewcząt (4:18,09).

W czterodniowej rywalizacji uczestniczyło 498 zawodników ze 169 klubów, a okręg świętokrzyski reprezentowany był przez zawodników KS KSZO Ostrowiec Św., MUKP Korony-Swim Kielce, MUKP Orki MOSiR Kielce, MUKS Unii Busko-Zdrój, SL Salos Cortile Kielce, SSiR Centrum Staszów oraz SKP Bararakudy Starachowice.