Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasteczko mrozu powstało w... Kurozwękach. Będzie bicie rekordu Guinnessa z udziałem śmiałków z Buska i Kielc [WIDEO]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Piotr Marczewski jeden z uczestników eksperymentu w Kurozwękach
Piotr Marczewski jeden z uczestników eksperymentu w Kurozwękach Archiwum
Próba bicia rekordu Guinnessa w 24-godzinnej jeździe na rowerze z różnicą temperatur 240 stopni Celsjusza, oko w oko z hipotermią, noc jakucka i wejście w stan kontrolowanej hipotermii oraz pokazy, prelekcje i spotkania z ludźmi zimna - w sobotę 25 lipca i w niedzielę 26 lipca w Pałacu w Kurozwękach Zespół Oswajamy Żywioły podejmie arcytrudne wyzwania w Starciu Tytanów. Dla widzów - ekstremalne doznania w... chłodni! Start w sobotę o godzinie 12.

Piotr Marczewski z Kielc, Valerjan Romanowski z Buska-Zdroju i Patrycja Kubara - każdy z trójki bohaterów przekroczy kolejne granice swojego ciała, umysłu i pokaże, że granice są tylko i wyłącznie w naszych głowach. Nad bezpieczeństwem wydarzenia czuwać będą wyspecjalizowani ratownicy medyczni z grupy Medyk Rescue Team. Wydarzenie odbywać się będzie w fosie przed pałacem.

Valerjan Romanovski – członek zespołu Coldman in Yakutia 2020 – podejmie próbę ustanowienia nowej kategorii rekordu Guinnessa w 24-godzinnej jeździe rowerem stacjonarnym z najwyższą różnicą temperatur sięgającą 240 stopni Celsjusza – od minus 170 stopni do 70 stopni Celsjusza.Będzie to jedno z większych wyzwań, jakie podejmie, bowiem działać będą na ciało sportowca olbrzymie różnice temperatur, których doświadczył podczas testów na Jakuckich Mrozach nad Świdrem, gdzie wraz z przyjaciółmi z zespołu Oswajamy Żywioły przekroczył tą granicę, jednak w krótkim czasie.

Valerjan Romanovski zrealizował ponad 10 projektów sportowych, część z rangi Guinnessa, niektóre własne rekordy, zgłoszone do stworzenia nowych kategorii w księdze. Na bieżąco kilka rekordów są analizowane przez siedzibę w celu weryfikacji. Kilka rekordów siedziba uznała, potwierdzając wiarygodność certyfikatem. W większości wyzwania dotyczą indywidualnej jazdy długodystansowej i w największym przewyższeniu. To oznacza, że ,,nie schodził” z siodełka przez 12, 24 i 48 godzin. Jeździł w upale i przy -50°C . Ale nie lubi, kiedy wyzwania, które sobie stawia, określa się jako „ekstremalne”.

– Jestem przeciętnym człowiekiem, który może tylko robi dość nieprzeciętne rzeczy – mówi o sobie Valerjan Romanovski.

Pierwsze na świecie wyzwanie oko w oko z hipotermią podejmie Ice Wolf – Piotr Marczewski – członek zespołu Coldman in Jakutia 2020. Podejmie próbę odtworzenia chłodu Jakuckiej Nocy w komorze kriogenicznej, gdzie przy -65 stopnie Celsjusza przenocuje korzystając ze standardowego sprzętu, jaki miał w Jakucji. W dwóch kolejnych dniach podda swój organizm kontrolowanemu wychłodzeniu aby w odpowiednim momencie zespół Medyk Rescue Team mógł wdrożyć realne procedury ratownicze. Z eksperymentu zostanie nagrany materiał edukacyjny na temat hipotermii, zachowań organizmu oraz procedur ratowania życia.
Piotr Marczewski to informatyk oraz przedsiębiorca, instruktor survivalu, ekstremalny mors, honorowy dawca krwi. Ekstremalny mors.

Swoją przygodę z morsowaniem rozpoczął w 2014 roku. Szybko zdał sobie sprawę, że ma niebywałe predyspozycje do ekstremalnego morsowania i długiego przebywania w lodowatej wodzie. Pokochał zimno, które go zafascynowało, dlatego nie z teoretycznego a z praktycznego punktu widzenia postanowił sprawdzić na sobie skutki jego oddziaływania. Przełom nastąpił po pierwszej edycji akcji Oswajamy Mróz, w której poznał Valerjana Romanovskiego – podzielającego jego pasje odnośnie zimna oraz morsa równego sobie. Wspólnie przez ostatni rok zrealizowali kilka ekstremalnych treningów i projektów związanych z wychłodzeniem organizmu oraz termoregulacją pod czujnym okiem ekspertów i naukowców zakresu hipotermii. W wodzie o temperaturze 3stC spędził półtorej godziny w oraz pozytywnie zaliczył test w akcji „Oswajamy Mróz” w styczniu 2019 – wszedł do wody o temp. 0,14 stC dwanaście razy po 10 minut w ciągu 12 godzin, spędzając łącznie w przeręblu dwie godziny. Jako jedyny z grupy trening przeprowadził nic nie jedząc i nie dostarczając żadnych innych kalorii do ogrzania organizmu – co było niezwykle trudnym osiągnięciem.

W kwietniu 2019 roku towarzyszył w komorze minus 100 stopni Celsjusza Valerjanowi i asekurował go podaczas bicia rekordu Guinnessa. Spędził w temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusa ponad 6 godzin stojąc! - wychodząc z tej próby w zasadzie bez uszczerbku na zdrowiu.

Instruktor survivalu w największej w Polsce szkole przetrwania – survivaltech.pl. W lesie spędził niezliczone ilości godzin, zgłębiając swoją wiedzę oraz trenując pod czujnym okiem swojego mentora Pawła Supernata, survivalowca, byłego żołnierza jednostek specjalnych. W survivaltech.pl ekspert z zakresu  hipotermii, wyziębienia organizmu, przetrwania w niesprzyjających warunkach zimowych oraz rozpalania ognia metodami sprzed kilkuset, a nawet kilku tysięcy lat. Wraz z innymi instruktorami survivaltech.pl uczy sztuki przetrwania na wszystkich poziomach zaawansowania klientów z całej Polski .

Honorowy dawca krwi zasłużony dla zdrowia narodu. Wielokrotnie odznaczany Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, założyciel największego uczelnianego klubu Honorowych Dawców Krwi w województwie świętokrzyskim – „Kropelka”, którego dawcy oddali już ponad 4000 litrów krwi. Piotr od początku swojej przygody z krwiodawstwem oddał łącznie 40 100 ml krwi .
Od 2018 roku jest partnerem treningowym Valerjana Romanovskiego podczas zimowych treningów ekstremalnych.

Elsa Patrycja Kubara - najmłodszy członek naszego zespołu, rozwijający swoje umiejętności w bardzo szybkim tempie powtórzy wyczyn Piotra (noc w komorze) i przetrenuje spędzenie samotnej nocy w skrajnie trudnych warunkach, bez odpowiedniego sprzętu - będzie to trudne zadanie, sprawdzające doświadczenia Piotra i Valerjana z ostatniej wyprawy do Jakucji. Celem treningu będzie poznanie swoich możliwości oraz nauka procedur przed wyjazdem do Jakucji w 2021 roku, gdzie samotnie spędzi kilka nocy w najzimniejszym miejscu na ziemi.

To pierwsza kobieta na świecie, która morsowała w temperaturze -100 stopni Celsjusza. Pasjonatka kolei, co przełożyło się na pracę zawodową; interesuje się behawiorystyką i rozwojem osobistym, jest zarejestrowanym w DKMS dawcą szpiku.

- Cokolwiek robię, oddaję się temu z pasją i zaangażowaniem. Nie daję sobie taryfy ulgowej - wierzę, że dzięki panowaniu nad własnym umysłem i emocjami można dokonać niemal wszystkiego. Pokonanie ograniczeń zewnętrznych zaczyna się w głowie.
Od zawsze chodziła po górach. Trzy lata temu sport na dobre wkroczył w jej życie - zaczęło się od siłowni, poprzez bieganie, jazdę na rowerze, pływanie i wspinaczkę sportową. W 2019 roku zaczęła przygodę z morsowniem - i od pierwszego razu wiedziała, że chce więcej niż daje nasza polska, od lat bez mrozu, zima.

- Dołączenie do teamu Oswajamy Żywioły to dla mnie wielki zaszczyt. Jednocześnie - niespotykana szansa na to, żeby pod okiem ludzi niesamowitej ekipy pracować nad ograniczeniami ciała i własną psychiką.

Dla zimnolubnych -Aby widzowie nie nudzili się podczas bicia rekordu Guinnessa przez zespół Oswajamy Żywioły przygotowano mnóstwo atrakcji. Specjalnie na ten czas zostanie sprowadzona chłodnia, w której będziecie mogli zażyć namiastki jakuckich mrozów. Ponadto będzie można skorzystać z kąpieli z ciepłą i lodowatą wodą. Będą też solidne kostki lodu dla ekstremalnych wrażeń w te upalne dni. A wszystko to po to by w tym wyjątkowym czasie wspierać wyczyn Valerjana, Piotra i Patrycji. Do dyspozycji na miejscu także dostępne będą kawiarnie oraz restauracje, które będą otwarte przez cały czas trwania imprezy. Dodatkowo ścianka wspinaczkowa, zajęcia z podstaw survivalu oraz inne atrakcje które wprawią niejednego w dobry nastrój. Do rozmowy będą zaproszone ,,gwiazdy'' z dziedziny sportu, kultury oraz eksperci z dziedziny związanych z krioterapii, medycyny, ratownictwa, hipotermii i survivalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie