Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów od kina Moskwa po ulicę Kapiltulną

Lidia Cichocka
Budynek kina Moskwa wraz z dachem dawnej kotłowni od strony Placu Artystów nie wygląda dzisiaj atrakcyjnie.
Budynek kina Moskwa wraz z dachem dawnej kotłowni od strony Placu Artystów nie wygląda dzisiaj atrakcyjnie. Łukasz Zarzycki
- To bardzo trudne zadanie - przyznaje architekt Jacek Nowakowski z Biura Planowania Przestrzennego. - Trzeba wpisać się w istniejącą panoramę ze wzgórzem zamkowym, zrobić coś dobrze, to znaczy nie zepsuć tego, co już jest.

- Zadanie, jakie miasto stawia architektom jest bardzo wymagające. Dlatego postanowiliśmy ogłosić konkurs - mówi wiceprezydent Kielc Czesław Gruszewski. - Wtedy mamy większą szansę, że otrzymamy kilka dobrych pomysłów niż przy zleceniu opracowania jednemu biuru. Zależy nam by szefem komisji konkursowej był autorytet ze środowiska architektów.

Specjaliści z biura Planowania Przestrzennego już określili, czego oczekują od autorów projektu. Punktem wyjścia jest budynek kina Moskwa, którego właścicielem jest gmina Kielce. Kino powinno zostać w tym miejscu, ale w tym samym miejscu można zaplanować inne funkcje. Na przykład w budynku dawnej kotłowni i na jej dachu można zaproponować restaurację.

- Ten obiekt ma mieć nowoczesny wygląd - podkreśla Nowakowski. Architekci mogą także zaproponować zabudowę parkingu od strony ulicy Sienkiewicza, bo on również należy do miasta a ogólnodostępny parking w tym miejscu nie jest potrzebny, taki powstanie wkrótce przy ul. Solnej.

Co będzie pod drugiej stronie kina, gdzie teraz także jest parking, nie wiadomo. Na prywatnej działce właściciel chciał stawiać galerię handlową, ale po protestach wycofał się z tego pomysłu.

Zmiany dotyczą także budynku przedszkola po drugiej stronie Placu Artystów. Początkowo planowano jego rozbiórkę i Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodził się na to, potem jednak zmienił zdanie.

- Teraz architekci mają wolną rękę, mogą go rozebrać, zachować częściowo, przebudować decydując się na przykład na bardziej ażurową, lekką formę lub rozebrać wyburzając nawet piwnice - dodaje Gruszewski. - Wszystko zależy od inwencji.

W warunkach konkursu nie ma natomiast mowy o miejscu na pomnik Józefa Piłsudskiego, który komitet jego budowy chętnie umieściłby na zwieńczeniu Placu Artystów.

Wiceprezydent ma świadomość, że by otrzymać ciekawe prace trzeba obiecać atrakcyjną nagrodę. Ile otrzyma zwycięzca konkursu, poza prawem realizacji projektu, jeszcze nie ustalono. Wiadomo jednak, że miasto, jeśli nawet nie wyłania zwycięzcy płaci za projekty. Tak było na przykład przy konkursie na pomnik Sienkiewicza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie