Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michalina Ryńska, licealistka z Jędrzejowa najlepsza w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej w województwie. Ma otwarte drzwi na 64 uczelnie

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Michalina Ryńska, licealistka z Jędrzejowa najlepsza w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej w województwie. Ma otwarte drzwi na 64 uczelnie.
Michalina Ryńska, licealistka z Jędrzejowa najlepsza w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej w województwie. Ma otwarte drzwi na 64 uczelnie. archiwum prywatne
Michalina Ryńska, uczennica klasy drugiej I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie, nie miała sobie równych w drugim, wojewódzkim etapie 37. Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Wraz z szóstką najlepszych uczniów ze Świętokrzyskiego weźmie udział w finale ogólnopolskim. Już teraz ma "zielone światło" na 64 polskie uczelnie.

Ekologia klasyczna, wody i gleby oraz ich ochrona, gospodarka rolna i leśna, żywność i zdrowie czy gospodarka odpadami - to tylko niektóre z zagadnień, znajomością których musieli się wykazać uczestnicy Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Już po raz 37. w zmaganiach brali udział uczniowie w całej Polsce.

W etapie pierwszym tegorocznej olimpiady, udział wzięło ponad 15 tysięcy młodych przyrodników z całej Polski, z 858 szkół ponadpodstawowych wszystkich typów. Uczestnicy mają za sobą już dwa etapy olimpiady.

W województwie świętokrzyskim, II etap olimpiady został zorganizowany w sobotę, 9 kwietnia na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Najpierw uczniowie przystąpili do testu składającego się z 50 pytań. Do części ustnej zakwalifikowało się 8 uczniów, którzy uzyskali powyżej 70% prawidłowych odpowiedzi w teście. W tym etapie olimpiady uczestnicy odpowiadając na zestaw 6 pytań wykazali się wiedzą znacznie wykraczającą poza podstawę programową. Zarówno test pisemny, jak i część ustna olimpijskich zmagań dotyczyły szeroko pojętej ekologii ekosystemów i biomów świata, ochrony środowiska z jej nowoczesnymi technologiami, ochrony przyrody, aktów prawnych, inżynierii genetycznej i fizjologii człowieka w aspekcie zdrowia i zrównoważonego rozwoju.

Komisja egzaminacyjna wyłoniła najlepszą siódemkę. Osoby te wezmą udział w centralnym finale w dniach 3-5 czerwca 2022 roku. Głównym sponsorem olimpiady jest koncern Toyota.

Michalina znów najlepsza
Najlepsza okazała się Michalina Ryńska, uczennica klasy 2 I Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie, która uzyskała 44 punkty, czyli 88% z testu oraz maksymalną liczbę punktów z części ustnej.

Sukces Michaliny poparty był wielomiesięczną pracą, determinacją i pasją do biologii.

- Pytania w teście były bardzo trudne, żeby móc na nie odpowiedzieć potrzebna jest wiedza z zakresu ekologii, ochrony środowiska ogólnie, ochrony powietrza, wód, gleb, gospodarki leśnej, alternatywnych źródeł energii, a także pojęć z zakresu biologii i żywienia. To bardzo szeroki zakres wiedzy przyrodniczej. Podczas przygotowań przeczytałam mnóstwo książek, czasopism o tematyce ekologicznej, w internecie poszukiwałam informacji na temat nowinek z zakresu odnawialnych źródeł energii. Wymagana była także wiedza o działalności ekologicznej mojej gminy, oraz dokładna znajomość raportów o stanie środowiska z okolicy w której mieszkam. Przygotowywałam się do tego konkursu kilka miesięcy – mówi Michalina i dodaje.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się zakwalifikować do III etapu. Już jako finalistka uzyskałam wstęp bez postępowania rekrutacyjnego na 64 uczelnie w Polsce, na różnorodne kierunki związane z biologią, ochroną środowiska, geografią, biotechnologią, analityką medyczną, farmacją i wiele innych, oraz 100 procent z egzaminu maturalnego z biologii, przy rekrutacji na Wydział Lekarski uczelni medycznych w Katowicach i Łodzi. To był mój cel, gdyż moją przyszłość wiąże z medycyną - dodała nasza laureatka.

Wśród uczelni, na które laureaci i finaliści stopnia centralnego Olimpiady Wiedzy Ekologicznej mają wstęp bez postępowania kwalifikacyjnego, są między innymi: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (na każdy kierunek, przy którym w kryterium klasyfikacji jest geografia), Uniwersytet Warszawski (między innymi na kierunki: Biotechnologia, Biologia, Chemia, Chemiczna analiza instrumentalna, czy Energetyka i chemia jądrowa), Politechnika Warszawska, Politechnika Krakowska, Politechnika Gdańska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu i wiele, wiele innych.

Michalina oprócz biologii i ekologii pisze opowiadania literackie, wygrywa szereg międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów literackich, o których wielokrotnie pisaliśmy na naszych łamach. Za osiągnięcia naukowe otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Nauczycielem prowadzącym uczennicę jest pani magister Małgorzata Trelińska.

Mama Michaliny, pani Elżbieta Ryńska nie ukrywa, że jest bardzo dumna z córki:

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie