Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieczyki i dalie królują

ATA
Mieczyki mają prawie wszystkie kolory z wyjątkiem czysto niebieskiego.
Mieczyki mają prawie wszystkie kolory z wyjątkiem czysto niebieskiego. Archiwum
Dalie i mieczyki należą do najpopularniejszych i najbardziej znanych kwiatów ogrodowych.

W Polsce zdobią przede wszystkim wiejskie ogródki, ale coraz śmielej są sadzone także w miastach.

Dalie początkowo były uprawiane w Ameryce Południowej gdzie służyły jako rośliny jadalne - do dzisiaj ich bulwiaste korzenie są przysmakiem dla Indian Tunebo. Do Europy przywieziono je zaledwie dwa wieki temu w postaci nasion sprowadzonych do ogrodu botanicznego w Madrycie. Od tej pory zaczęły karierę na starym lądzie. Dzięki hodowli otrzymano rośliny o niewiarygodnej różnorodności kształtów kwiatów i ich barw.

Dalie nie lubią przymrozków

Rośliny te wymagają stanowiska słonecznego, ewentualnie lekko zacienionego. Potrzebują średnio żyznej gleby, dobrze zdrenowanej, umiarkowanie wilgotnej, nie lubią miejsc wilgotnych. Odmiany niższe sadzimy co 25 centymetrów, a wyższe co 50.

Przez cały sezon dalie trzeba systematycznie podlewać oraz nawieźć do trzech razy, ale nie później niż do końca sierpnia. Przekwitłe kwiatostany warto usuwać a rozłożyste pędy podpierać, aby zapobiec wyłamaniu.

Dalie jako typowe rośliny bulwiaste musimy na zimę wykopać. Najlepiej przeprowadzić ten zabieg po pierwszych przymrozkach. Nie później, bo bulwiaste korzenie zgniją. Wykopane karpy suszy się i układa w przewiewnych skrzynkach w torfie lub piasku , a następnie przechowuje w chłodnym miejscu. Trzeba sprawdzać wilgotność wyściółki i usuwać gnijące bulwy.

Wiosną karpy dalii dzieli się na kilka części, tak aby każda posiadała przynajmniej jeden pąk. Wysadzamy je po ustąpieniu wiosennych przymrozków, zwykle w drugiej połowie maja.

Kolorowe mieczyki

Mieczyki to także bulwiaste rośliny. Ich ojczyzną jest Afryka, a w Europie są znane od średniowiecza. Wówczas nadano im nazwę mieczyk /po łacinie gladiolus/ ze względu na charakterystyczny kształt liścia. Kwiaty - tak jak u dalii - mają prawie wszystkie kolory z wyjątkiem czysto niebieskiego. Często są wielobarwne. Pąki są rozmieszone na pojedynczym pędzie otoczonym kępą strzelistych liści.

Mieczyki lubią miejsca ciepłe i słoneczne, niezbyt mokre i nie wysychające szybko. Preferują żyzne i raczej kwaśne podłoże. Sadzimy je na przełomie kwietnia i maja. Bulwy trzeba umieścić we glebie na głębokości równej około trzykrotnej ich wysokości.

Nie długo po posadzeniu mieczyków - pod koniec maja - warto glebę zasilić nawozem mineralnym zasobnym w potas. Drugą jego dawkę stosujemy, gdy między liśćmi pojawi się kwiatostan. Wykopywanie bulw i ich przesadzanie prowadzimy takie jak u dalii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie