Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowa konferencja na Krzemionkach. Naukowcy docenili je już dawno [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Naukowcy z dziewięciu krajów, między innymi Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, biorą udział w konferencji naukowej, zorganizowanej w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki w powiecie ostrowieckim. Dyskutują o najnowszych badaniach związanych z prehistorycznym wydobyciem skał krzemionkowskich.

Potencjał neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach, jako stanowiska archeologicznego, naukowcy znajdą nie od dziś. Przyznanie temu miejsca statutu światowego dziedzictwa UNESCO, nie jest więc dla nich żadnych zaskoczeniem. Co roku w tym miejscu odbywa się wiele spotkań i naukowych konferencji.

Od czwartku w Krzemionkach debatują naukowcy z całego świata, na konferencji zorganizowanej przez Organizatorami konferencji są: Commission on Flint Mining in Pre- and Protohistoric Times in the International Union of Pre- and Protostoric Sciences, Instytut Archeologii i Etnologii i Państwową Akademię Nauk w Warszawie, Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Nauk Geologicznych PAN oraz Projekt Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych.

Konferencja organizowana jest w ramach cyklicznych spotkań tych organizacji. Tegoroczne jest dziewiątym z kolei dotyczącym badań prehistorycznego górnictwa krzemienia. Komisja została powołana do życia w 2007 roku w Paryżu. W jej s kład wchodzą badacze górnictwa krzemienia z całego świata.

W trakcie sympozjum, oprócz praktycznego poznawania kopalń, przedstawiane są referaty dotyczące najnowszych badań związanych z wydobyciem skał krzemionkowych, jak również ich obróbką i dystrybucją.
- To miejsce bardzo szczególne, znane ludziom od tysiącleci. Dzisiaj wiemy, że docierali tu ludzie z całej Europy, doceniając niezwykły surowiec, jakim jest krzemień pasiasty - mówi Maciej Grajcarz, geolog Instytutu Nauk Geologicznych PAN. - Przemierzali tysiące kilometrów po to, by ten krzemień wydobywać, polerować, wytwarzać z niego narzędzia, inne przedmioty, ale także biżuterię, które były rozprowadzane po całej Europie.

Dziś Krzemionki uznawane są przez naukowców za jedno z najważniejszych centrów ówczesnej gospodarki.
- Chodzi też o poczucie estetyki, piękno które my dziś dostrzegamy w krzemieniu pasiastym i które ci ludzie również dostrzegli - mówi Maciej Grajcarz.
Dodaje, że mimo dość dokładnego badania neolitycznych kopalni, odkrytych już w 1922 roku, wciąż pozostaje tysiące zagadnień, na które można i trzeba dyskutować.

- To jedne z najstarszych kopalni w Europie, doskonałe miejsce do badań, jak rozwijała się myśl technologiczna od tysięcy lat. To było przygotowywanie szybów pod sztolnie, szybów wentylacyjnych, sposoby transportu urobku, wymiany górników pracujących pod ziemią.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie