Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe sukcesy lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia świętego Rafała w Czerwonej Górze. Zostali docenieni

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Od lewej: lekarz Anna Maria Mościcka, doktor Piotr Łacwik, lekarz Dominika Ochab-Krupnik.
Od lewej: lekarz Anna Maria Mościcka, doktor Piotr Łacwik, lekarz Dominika Ochab-Krupnik. Szpital w Czerwonej Górze
Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia świętego Rafała w Czerwonej Górze uczestniczą z sukcesami w międzynarodowych kongresach i zjazdach. Po raz kolejny udowodnili wysoki poziom świętokrzyskiej alergologii i zostali docenieni przez międzynarodowe gremium specjalistów.

Międzynarodowe sukcesy lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia świętego Rafała w Czerwonej Górze

W bieżącym roku Izmir (Turcja) stał się stolicą światowej wiedzy na temat ciężkich reakcji alergicznych – anafilaksji. W Szkole Anafilaksji, która zgromadziła ekspertów, lekarzy i badaczy z całego świata, uczestniczyli również jako jedyni przedstawiciele z Polski lekarze z Oddziału Alergologicznego Szpitala w Czerwonej Górze: doktor Piotr Łacwik, lekarz Dominika Ochab-Krupnik, lekarz Anna Maria Mościcka. Podczas wykładów i interaktywnych warsztatów omówiono przyczyny i czynniki sprzyjające występowaniu anafilaksji oraz możliwości jej zapobiegania i metody leczenia.

– Przedstawiciele sekcji pediatrycznej, grupy związanej z alergią na leki oraz grup do spraw leków biologicznych i nadwrażliwości na jady owadów błonkoskrzydłych Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej zorganizowali praktyczne warsztaty, a anestezjolodzy przeprowadzili symulację resuscytacji krążeniowo-oddechowej w przebiegu anafilaksji dając wszystkim uczestnikom możliwość uzyskania istotnych umiejętności praktycznych – relacjonuje doktor Piotr Łacwik, zastępca kierownika Oddziału IV Alergologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.

Lekarze ze Szpitala w Czerwonej Górze wzięli także udział w Międzynarodowym Forum Astmy Ciężkiej w Rzymie. Uczestniczyli w nim czołowi specjaliści w leczeniu astmy o ciężkim przebiegu stanowiącej zagrożenie życia. Chorzy z astmą wymagają kompleksowego podejścia zarówno w zakresie diagnostyki oraz terapii, jak i – co niesłychanie istotne – profesjonalnych, zindywidualizowanych działań profilaktycznych.

– Szacuje się, że ciężka postać astmy dotyczy kilku procent chorych, jednak lata doświadczeń pokazały, że pacjenci ci wymagają wyjątkowej uwagi i opieki. Dlatego w swojej codziennej pracy robimy wszystko, aby zwiększyć dostęp chorych z województwa świętokrzyskiego do najnowszych terapii. Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce leczenie biologiczne otrzymuje mniej niż 10% astmatyków, którzy powinni być do niego zakwalifikowani, głównie ze względu na brak wiedzy na temat jego dostępności. Obecnie mamy w swoim arsenale aż 4 nowoczesne przeciwciała biologiczne, które są całkowicie refundowane w ramach programu lekowego i dostępne bez ograniczeń dla każdego chorego z astmą ciężką, dlatego zachęcamy do niezwłocznego kontaktu z Kliniką każdego chorego, który choć raz z powodu astmy przyjmował sterydy systemowe (w tabletkach lub zastrzykach), lub trafił do szpitala– wyjaśnia doktor Łacwik.

Lekarze ze Szpitala w Czerwonej Górze docenieni

Lekarze z Czerwonej Góry zostali docenieni przez międzynarodowe gremium specjalistów. Praca doktora Piotra Łacwika udowadniająca, jak ważne jest wczesne wdrożenie terapii biologicznej w astmie ciężkiej, została uhonorowana nagrodą za najlepsze doniesienie na konferencji w Rzymie. Praca Dominiki Ochab-Krupnik, przedstawiająca wzorzec odpowiedzi na różne terapie biologiczne, otrzymała natomiast grant za istotny wkład naukowy w wydarzenie. Wyniki jej badań podkreśliły znaczenie wczesnej oceny odpowiedzi na leczenie biologiczne jako istotnego czynnika determinującego jego dalszy przebieg.

– Dzięki zaangażowaniu lekarzy z Oddziału IV Alergologicznego szpital w Czerwonej Górze wyróżnia się na tle placówek tego typu w całym kraju. Coraz częściej rozpoznajemy u pacjentów choroby alergiczne i astmę, a warto pamiętać, że nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc zapewnia diagnostykę i terapię na najwyższym światowym poziomie, a zespół pod kierownictwem prof. Cezarego Pałczyńskiego międzynarodowymi sukcesami regularnie udowadnia, że nie odbiegamy standardami od czołówki światowej – podsumowuje Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia świętego Rafała w Czerwonej Górze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie