Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów. Jak umyć swoje auto (WIDEO)

Dorota Pietrus
W piątek, 19 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów, ale o tym żeby dbać o pojazdy należy pamiętać przez cały rok. Dlaczego jest to tak ważne? Jak się okazuje, nie tylko dlatego, żeby ładnie wyglądały, ale przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Brudne światła, lusterka, a także szyby znacznie utrudniają widoczność. Poza tym odpowiednio pielęgnowana karoseria zapewnia dłuższe życie naszego samochodu, zmniejszając możliwość korozji. W skrócie: nawet, gdy samochód ma kilka lat – nadal wygląda jakby dopiero, co wyszedł z salonu.

- Auta z reguły myjemy dopiero wtedy, gdy się ubrudzą. Powinniśmy to jednak robić regularnie. Minimum dwa razy w miesiącu. Inaczej będzie widać, że jest zaniedbane, a przede wszystkim straci odpowiedni połysk. To samo może się stać w przypadku złego mycia samochodu, w nieodpowiedni sposób – mówi Tomasz Klusek, właściciel jednej z nowo otwartych detailingowych kieleckich myjni.

Regularne czyszczenie to koszt około 120 złotych. Mamy za to podstawowe sprzątanie: mycie auta z zewnątrz wraz z oponami, felgami, szybami oraz czyszczeniem wnętrza pojazdu.

Fachowcy zalecają raz na pół roku, z początkiem sezonu wiosennego i przed zimą, pomyśleć także o gruntownym sprzątaniu i czyszczeniu samochodu. Najlepiej jest też położyć wosk lub powłokę ceramiczną. Koszt takiej usługi zależy między innymi od stanu lakieru pojazdu, czy wielkości auta.

Wiadomo jednak, że w dzisiejszych czasach, zależy nam przede wszystkim na czasie. Dlatego często rozwiązaniem jest myjnia bezdotykowa. To popularny i szybki sposób na pozbycie się brudu. Czy jednak wystarczająco skuteczny?

- Myjnie bezdotykowe nie dają auta czystego w 100 procentach. Obmywamy je tylko powierzchownie. Nic nie zastąpi mycia ręcznego, bo możemy wtedy dokładnie umyć każdy zakamarek. Poza tym na myjniach bezdotykowych stosowana jest agresywna chemia, a nie środki o neutralnym pH. To zabija połysk i niszczy lakier. Powoduje też zmatowienie. Dodatkowo woda, którą spłukujemy samochód jest twarda. Wiąże się to z pozostawieniem białego osadu, jeśli auto nie będzie wysuszone dokładnie ręcznikiem do sucha, a pamiętajmy, że po myjni bezdotykowej nie można tego robić - dodaje Tomasz Klusek.

Przy większej ilości czasu mamy, więc dwie opcje. Pierwszą z nich jest oddanie samochodu w ręce specjalistów, a więc na profesjonalną myjnię. Najlepiej taką, której pracownicy przeszli odpowiednie szkolenia i znają się na rzeczy. Umycie przez nich auta zajmuje od półtorej do trzech godzin.

Zamiast tego możemy też wybrać drugą opcję – umycie samochodu w domu. W Kielcach znajdziemy sklep detailingowy, w której dostaniemy wszystkie profesjonalne kosmetyki potrzebne do dokładnego wymycia swojego pojazdu. Pytanie tylko jak się do tego zabrać i prawidłowo je wyczyścić?

- Przede wszystkim należy wyposażyć się w odpowiednie kosmetyki i sprzęt, taki jak na przykład myjka ciśnieniowa. Warto zastosować też metodę mycia na dwa wiadra. Do jednego nalać wodę, a do drugiego wodę z szamponem. Co ważne, ruchy powinny być płaskie, a nie koliste. Często musimy też płukać myjkę, aby maksymalnie usunąć wierzchni osad. Podstawą jest też prawidłowe wysuszenie samochodu. Najlepiej ręcznikiem z mikrofibry o dużej gramaturze, który będzie wchłaniał w siebie wodę – wyjaśnia Tomasz Klusek.

Warto stosować też woski. Latem – uwydatniający kolor, zimą – zabezpieczający przed solą. I co najważniejsze: nie myjmy samochodów tylko od święta. Poświęćmy ich chwilę uwagi, by służyły nam jak najdłużej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie