Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni. Jakie trudności wiążą się z tym zawodem? (WIDEO, zdjęcia)

Monika Kluzek
Monika Kluzek
Łukasz Wąsik i Tomasz Soczumski, szefowie kuchni Żółty Słoń, podkreślają, że praca kucharza jest wymagającym zajęciem
Łukasz Wąsik i Tomasz Soczumski, szefowie kuchni Żółty Słoń, podkreślają, że praca kucharza jest wymagającym zajęciem Dawid Łukasik
Ładny wystrój, przestronne wnętrze i przyjemna atmosfera są w restauracji ważne, ale jednak nie najważniejsze. Sercem każdego lokalu gastronomicznego są szefowie kuchni. W niedzielę mają swoje święto.

To wyjątkowy czas dla całej branży gastronomicznej. Tego dnia szefowie na całym świecie obdarowują się wzajemnym wsparciem i przyjaźnią.

Jest to też dzień, w którym uświadamiamy sobie, jak ważną rolę w społeczeństwie pełnią kucharze. Ich rolą jest nie tylko zaspokajanie głodu, ale też odżywianie człowieka we właściwy, zrównoważony sposób. To ostatnie jest o tyle trudnym zadaniem, że posiłek ma być nie tylko zdrowy, ale również smaczny i, najlepiej, ładnie podany.

Trudny zawód
Nawet najpiękniejsza restauracja nie przetrwa bez dobrego kucharza. Szef kuchni jest tak naprawdę sercem całego lokalu. To od niego zależy, czy goście będą regularnie odwiedzać miejsce, czy - raz zniechęceni - nie wrócą już więcej.

Szef kuchni to niewątpliwie prestiżowy zawód. Należy jednak pamiętać, że jest przy tym ogromnie wymagający i odpowiedzialny.

- To zdecydowanie trudny zawód. Wszystko zależy od szefów kuchni i ich ambicji. Od tego, co chcą osiągnąć. Są szefowie, którzy wykonują swoją pracę, są w tym dobrzy i dobrze się czują. Z takimi ludźmi przyjemnie się pracuje. Są też szefowie, którzy narzucają wszystkim swoje zdanie, swoją ścieżkę pracy po to, żeby zaistnieć i osiągnąć swoje korzyści, spełniać się. Gastronomia jest ogólnie bardzo trudnym i ciężkim zawodem. Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale mamy ogromną presję czasu i presję gości. Nie jest łatwo gotować tak, żeby wszystkim smakowało - mówi Tomasz Soczumski, szef kuchni w restauracji Żółty Słoń w Kielcach.

Bycie kucharzem to ciągła praca i wiele trudów. Wiąże się z ogromną presją zarówno ze strony właścicieli restauracji, jak i klientów, którzy bywają bardzo wymagający.

- Chyba jestem dobrym przykładem na to, jak trudny jest to zawód. Jest wymagający, bardzo opiniotwórczy. To ciągła walka ze stresem i z czasem. My nie mamy wolnego, nie mamy świąt, musimy tak naprawdę ciągle pracować - mówi Tomasz Pawlusek, obecnie szef kuchni w restauracji Włoska w Kielcach, który 29 października rusza ze swoim autorskim projektem - restauracją Mo-Ja.

Dużym wyzwaniem dla szefów kuchni jest rozsądne rozplanowanie pracy.

- Trzeba mieć na uwadze wiele rzeczy. Rozplanować pracę na cały tydzień, czasem nawet na miesiąc. Musimy też pamiętać o zaplanowaniu dostaw i podziale obowiązków w kuchni - mówi Łukasz Lisowski, zastępca szefa kuchni w restauracji Oranżeria w kieleckim Best Western Grand Hotel.

Dobre strony
Mimo wielu trudów, bycie szefem kuchni ma też swoje dobre strony.

- Każdy dzień pracy jest inny. Tutaj nie ma monotonii, ciągle są inni goście, inne wyzwania. Pracuję w tym zawodzie już trzydzieści lat i nie przypominam sobie dwóch takich samych dni - mówi Tomasz Pawlusek.

Bycie szefem kuchni pomaga też w rozwoju i nawiązywaniu nowych znajomości.

- Plusem jest to, że można się ciągle rozwijać. Cały czas się uczę i poznaję nowe przepisy. To ważne i bardzo motywujące - dodaje Łukasz Lisowski.

Szczytna idea
Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni jest świętem stosunkowo młodym. Zostało ustanowione w 2004 roku przez doktora Billy’ego Gallaghera, ówczesnego prezydenta Stowarzyszenia Światowych Szefów Kuchni. Od początku przyświecał mu szczytny cel: nie tylko szerzenie wiedzy o tym zawodzie, ale - przede wszystkim - dzielenie się posiłkiem z potrzebującymi.

Ważna funkcja
Szefowie kuchni mają szereg obowiązków. Są odpowiedzialni za zarządzanie personelem w restauracji, tworzenie menu i dbanie o jakość składników, organizację zaopatrzenia i składanie zamówień, nadzór nad jakością serwowanych dań, współpraca z innymi działami restauracji oraz działania administracyjne. Od potraw serwowanych w restauracji wymagamy więcej niż od posiłków przygotowywanych samodzielnie w domu. Takie potrawy muszą kusić nie tylko smakiem, ale też wyglądem.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie