Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy sukces zespołu Kliniki Chorób Płuc i Alergologii szpitala w Czerwonej Górze. Jako jedyni w Polsce zostali nagrodzeni

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
To wielki sukces naszych lekarzy.
To wielki sukces naszych lekarzy. Szpital Czerwona Góra
Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego imienia świętego Rafała w Czerwonej Górze wzięli udział w Kongresie Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej w Hamburgu – najważniejszym alergologicznym wydarzeniu naukowym w Europie. Ich badanie dotyczące terapii i profilaktyki wstrząsu anafilaktycznego zostało jako jedyna praca z Polski uhonorowane nagrodą za najlepsze doniesienie.

Międzynarodowy sukces zespołu Kliniki Chorób Płuc i Alergologii szpitala w Czerwonej Górze

W tegorocznej edycji Kongresu EAACI wzięło udział ponad 7200 specjalistów z całego świata. Uczestniczyli także specjaliści z Kliniki Szpitala w Czerwonej Górze: profesor Cezary Pałczyński, świętokrzyski konsultant wojewódzki w dziedzinie alergologii, doktor Piotr Łacwik, lekarz Dominika Ochab-Krupnik, lekarz Anna Maria Mościcka i lekarz Anna Latos.

Alergolodzy z Czerwonej Góry docenieni na arenie międzynarodowej

Działalność Kliniki Chorób Płuc i Alergologii, obok diagnostyki i leczenia, obejmuje edukację kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i prowadzenie badań naukowych. Wśród wielu zainteresowań badawczych zespołu szczególną rolę zajmuje problematyka astmy, wstrząsu anafilaktycznego, uczuleń na jady owadów i leki.

Wszystkie cztery doniesienia zgłoszone przez lekarzy Kliniki na tegoroczny Kongres zostały zakwalifikowane do prezentacji w Hamburgu. Badanie stabilności adrenaliny w preparatach do samodzielnego podawania w warunkach rzeczywistych zostało ponadto uhonorowane nagrodą za najlepsze doniesienie. Wyróżnienie zostało przyznane pierwszemu autorowi doniesienia – Piotrowi Łacwikowi, który jako jedyny polski uczestnik kongresu znalazł się na liście zwycięzców.

Badanie dotyczyło trwałości najważniejszego podawanego we wstrząsie anafilaktycznym leku ratunkowego, jakim jest adrenalina. Posiadanie adrenaliny do samodzielnego podawania w ampułkostrzykawce lub autowstrzykiwaczu jest bezwzględnie wskazane u każdego pacjenta po przebytej reakcji anafilaktycznej. Lekarze z Czerwonej Góry udowodnili, że zmiany temperatury i złe warunki przechowywania mogą wpływać na degradację adrenaliny, a właściwa edukacja pacjentów i jej przechowywanie w odpowiednich warunkach skutkuje zachowaniem właściwej aktywności leku.

W ramach badania ponad 80 pacjentów oddziału IV Alergologicznego otrzymało adrenalinę w autowstrzykiwaczach, a następnie zostało szczegółowo przeszkolonych z zasad jej użytkowania i przechowywania. Za dystrybucję leku i edukację chorych odpowiadał wykwalifikowany personel pielęgniarski pod kierownictwem Renaty Kowalskiej i Doroty Szymańskiej. Urządzenia zwrócili pod koniec daty ważności. Następnie za pomocą nowoczesnych metod biochemicznych potwierdzono, że trzymana w odpowiednich warunkach adrenalina zachowuje odpowiednie właściwości, dlatego noszenie adrenaliny przy sobie jest bezpieczne, a substancja utrzymuje skuteczność nawet pod koniec terminu przydatności.

Pozostałe prace spotkały się również z dużym zainteresowaniem i życzliwym przyjęciem. Dużą uwagę lekarzy-praktyków na kongresie zwróciła ocena skuteczności terapii biologicznej w ciężkiej postaci astmy, której pierwszym autorem był Youssef Sleiman. Leczenie przeciwciałami biologicznymi jest aktualnie najskuteczniejszą metodą terapii astmy o ciężkim przebiegu.

Nowoczesna alergologia w szpitalu w Czerwonej Górze

Dyrektor szpitala Youssef Sleiman podkreśla, że szpital w Czerwonej Górze świadczy najwyższej jakości usługi w zakresie diagnostyki i terapii chorób alergicznych. – Jesteśmy bardzo dumni z osiągnięć lekarzy naszej Kliniki Chorób Płuc i Alergologii Świętokrzyskiego Centrum Chorób Płuc. Sukcesy, które przekładają się na coraz wyższą jakość opieki medycznej. Wprowadzamy najnowsze światowe rozwiązania w zakresie diagnostyki i leczenia, dzięki czemu nasz szpital wyróżnia się na tle placówek w całym kraju. Alergie są coraz częściej diagnozowaną przypadłością, a nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego zachęcam do skorzystania z oferty naszego szpitala, jeśli borykają się państwo z objawami jakiegokolwiek typu alergii. Jesteśmy w stanie skutecznie pomóc – podsumowuje Youssef Sleiman.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie