Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejski Zakład Komunikacyjny w Starachowicach prowadzi niekonwencjonalną akcję

Agnieszka Lasek - Piwarska
We wtorek szkolenie przeszli między innymi pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej. Pogadanka przed wejściem do autobusu.
We wtorek szkolenie przeszli między innymi pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej. Pogadanka przed wejściem do autobusu. Agnieszka Lasek – Piwarska
Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej i członkowie starachowickiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych przeszli szkolenie, dzięki któremu przejazdy autobusami będą i przyjemne i bezpieczne.
Akcja informacyjna rozpoczyna się już w autobusie, którym uczestnicy jadą do biurowca MZK.

Akcja informacyjna rozpoczyna się już w autobusie, którym uczestnicy jadą do biurowca MZK.
Agnieszka Lasek – Piwarska

Akcja informacyjna rozpoczyna się już w autobusie, którym uczestnicy jadą do biurowca MZK.

(fot. Agnieszka Lasek - Piwarska )

Dotychczas w takich spotkaniach edukacyjnych wzięło udział około 150 osób, głównie uczniowie i osoby starsze. Szkolenia, które są częścią programu "Pasażer zawsze bezpieczny" będą trwały do końca roku.

Szkolenia wyjazdowe

Akcja edukacyjna rozpoczyna się już w autobusie, którym jedzie grupa. Kto ma nie zamkniętą torebkę albo portfel z pieniędzmi i dokumentami w tylnej kieszeni spodni od razu dostaje nalepkę z hasłem "nie sponsoruj złodzieja". Prowadzący mówią jak nie dać się okraść, jak bezpiecznie chodzić po autobusie, przypominają aby nie opierać się o drzwi i aby dwie osoby nie siadały na pojedynczym miejscu. Autobus jedzie do biurowca MZK, gdzie odbywa się główna cześć spotkania. Pasażerów szkolą policjanci, strażnicy miejscy, ratownicy medyczni, harcerze z grupy ratowniczej, pracownicy sanepidu - partnerzy akcji. Na zakończenie są konkursy, zwycięzcy otrzymują nagrody a wszyscy upominki promujące program "Pasażer zawsze bezpieczny".

Razem bezpieczniej

"Pasażer zawsze bezpieczny" to akcja, która prowadzona jest w Starachowicach w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań "Razem Bezpieczniej". Wartość realizowanych przez MZK działań to ponad 132 tysiące złotych. Z tego 100 tysięcy to rządowa dotacja, pozostała kwota pochodzi z miejskiego budżetu.

- Celem programu jest zapobieganie kradzieżom kieszonkowym i aktom wandalizmu w autobusach i na przystankach, propagowanie zasad prawidłowego reagowania na aspołeczne zachowania i zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom - mówi Teresa Prokop z MZK.

Dodatkowe kamery

W ramach programu prowadzona jest też akcja informacyjna - są plakaty, ulotki, naklejki, po mieście jeździ żółty, charakterystyczny autobus promujący bezpieczeństwo.
Z pieniędzy pochodzących z programu zostanie zakupiony sprzęt do zewnętrznego monitoringu autobusów. W zewnętrzne kamery zostanie wyposażone 30 aut.

- Mamy już monitoring wewnątrz, teraz będziemy instalować kamery na zewnątrz autobusów, po to aby monitorować to co się dzieje na przystanku, przy wejściu do autobusu, w jego okolicy- mówi Teresa Prokop.

Kamery, jak się dowiedzieliśmy, będą montowane w listopadzie.

Kolejną częścią akcji "Pasażer zawsze bezpieczny" jest konkurs na Kierowcę Roku.

Kierowca roku

Konkurs na kierowcę roku 2012 ogłoszono na początku lipca. Stanęło do niego dziesięcioro kierowców MZK, każdy z nich wylosował swój numer. Są to: Arkadiusz Grzelka, Marcin Szczepański, Wiesław Prokop, Witold Koszarski, Mirosław Galas, Dariusz Zając, Włodzimierz Adamus, Marta Jeziorska, Jan Róg i Leszek Pastuszka.

Kierowcy jeżdżą z identyfikatorami, a pasażerowie głosują. Każdy może oddać swój głos raz w miesiącu na dowolną liczbę kandydatów. Konkurs cieszy się sporą popularnością. W lipcu oddano 348 głosów, w sierpniu 356, od początku września już ponad 200. Laureat konkursu zdobędzie tytuł "Kierowca roku 2012", otrzyma też nagrodę rzeczową. Upominki będą także losowane wśród głosujących. Zakończenie plebiscytu odbędzie się 20 października. Na ten dzień władze MZK szykują konkurs sprawnościowy dla swoich kierowców i piknik.

Jak głosować?

Za pomocą kart do głosowania, które można pobrać w siedzibie MZK, u kierowców w autobusie, u kontrolerów, w miejscu sprzedaży biletów lub na stronie internetowej miejskiego przewoźnika. Wypełnione karty można przesyłać pocztą elektroniczną na adres MZK, doręczyć do siedziby spółki albo zostawić u kierowcy lub kontrolera w autobusie. Głosujący na karcie, oprócz nazwiska kandydata na super kierowcę i nadanego mu numeru, powinien wpisać swoje dane - chociażby imię i telefon do kontaktu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie