Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Daleszyce oddali hołd powstańcom. Uczcili 160. rocznicę bitwy pod Hutą Szczeceńską

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Mieszkańcy gminy Daleszyce uczcili 160. rocznicę bitwy pod Hutą Szczeceńską
Mieszkańcy gminy Daleszyce uczcili 160. rocznicę bitwy pod Hutą Szczeceńską Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu/Facebook
Rekonstrukcja bitwy, apel poległych, odegranie utworu "Cisza'' i salwa honorowa - tak mieszkańcy gminy Daleszyce uczcili w sobotę, 9 grudnia pamięć powstańców, którzy w okolicznych lasach na terenie nie istniejącej już wsi Huta Szczeceńska (obecnie Huta Szklana), pokonali wojska carskie pod dowództwem majora Karola Kality pseudonim Rębajło.

Mieszkańcy gminy Daleszyce uczcili 160. rocznicę bitwy pod Hutą Szczeceńską

Niezwykły spektakl patriotyczny, z udziałem kilkudziesięciu rekonstruktorów historycznych z całej Polski i Litwy, mogli zobaczyć licznie przybyli do leśnego uroczyska mieszkańcy okolicznych miejscowości, przedstawiciele wojska i licznych instytucji. Uczczono w ten sposób 160 rocznicę zwycięskiej bitwy pod Hutą Szczeceńską, w której oddział powstańczy pod dowództwem Karola Kality Rębajły odparł atak znacznie liczniejszych wojsk carskich.

9 grudnia 1863 roku, powstańczy odział liczący blisko 200 piechurów i 10 kosynierów pod dowództwem majora Karola Kality rozprawił się z blisko 600 osobowym kozackim odziałem wojsk carskich, który pojawił się w okolicach Ujen, podążając za odziałem polskiej kawalerii, któremu dowodził generał Hauke Bosak.

Dzięki sprytowi Rębajły, mającego o wiele mniejsze siły udało mu się odnieść efektowne zwycięstwo. Chociaż bitwa nie miała już strategicznego znaczenia dla upadającego Powstania Styczniowego przyniosła sporą sławę Karolowi Kalicie, który krótko po tym wydarzeniu został awansowany do stopnia podpułkownika.

Po 160 latach od tej pamiętnej bitwy, okoliczni mieszkańcy oddali hołd Karolowi Kalicie oraz walczącym powstańcom. Na terenie daleszyckich lasów odbył się VI Capstrzyk Powstańczy. Rekonstrukcja bitwy, apel poległych, odegranie utworu "Cisza'' i salwa honorowa to już piękna tradycja corocznych spotkań w niezwykłych okolicznościach Lasów Trzemośniańskich.

Nie mogło w tym wydarzeniu zabraknąć gospodarzy terenu- leśników Nadleśnictwa Daleszyce, z nadleśniczym Tomaszem Guzem na czele. Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu reprezentował dyrektor Piotr Kacprzak- inicjator upamiętnienia bitwy okolicznościowym obeliskiem, przy którym rozpoczęła się uroczystość.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie