Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Małogoszcz zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka od nowego roku. Gmina pokryje część kosztów

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Od nowego roku, mieszkańcy gminy Małogoszcz zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jest spora, bo o prawie 1/3 dotychczasowej stawki. Od 2022 roku opłata za odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny wyniesie 21 złotych od osoby. Mieszkańcy, którzy nie stosują się do przepisu i nie segregują śmieci, zapłacą podwyższoną stawkę w wysokości 42 złotych. Po najnowszej nowelizacji ustawy "śmieciowej", samorządy mają możliwość dopłacania części kosztów z budżetu gminy za wywóz odpadów. Gmina Małogoszcz skorzysta z tej możliwości. Dzięki temu, stawka za śmieci nie wzrośnie jeszcze bardziej...

Wyższe stawki za śmieci w gminie Małogoszcz
Od początku 2021 roku w gminie Małogoszcz opłata za śmieci wynosi 16 złotych od osoby. Jeszcze wcześniej stawka za odpady była naliczana od gospodarstwa domowego. Przykładowo: 1-osobowe gospodarstwo domowe płaciło - 16 złotych, dwuosobowe - 31 złotych; 3-osobowe - 45 złotych i tak dalej.

Od stycznia 2022 roku stawka za wywóz odpadów wzrośnie o 5 złotych od każdego mieszkańca i wyniesie 21 złotych (za śmieci segregowane). Kto nie będzie segregował odpadów zapłaci dwukrotność tej stawki, czyli 42 złote.

Na nieco mniejsze opłaty mogą liczyć osoby zamieszkujące domy jednorodzinne, które posiadają kompostowniki. Mieszkańcy kompostujący bioodpady zapłacą za śmieci o 1 złotych mniej, czyli 20 złotych od osoby.

Gmina dopłaci z własnego budżetu
Warto dodać, że podczas piątkowej sesji rady miejskiej w Małogoszczu, radni podjęli również uchwałę w sprawie pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

To możliwość jaką daje nowelizacja ustawy "śmieciowej" z września tego roku.

W przepisie czytamy:
"Rada gminy może postanowić, w drodze uchwały, o pokryciu części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w przypadku gdy:
1) środki pozyskane z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi są niewystarczające na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym kosztów, o których mowa w ust. 2-2c, lub
2) celem jest obniżenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pobieranych od właścicieli nieruchomości.
" (Dz.U.2021.1648)

Przypomnijmy, że dotąd samorządy nie mogły ani zarabiać, ani dopłacać do tego systemu z własnego budżetu. System gospodarki odpadami musiał się samofinansować.

Dlatego po zmianie ustawy, radni gminy Małogoszcz podjęli uchwałę w sprawie pokrycia części kosztów w kwocie do 600 tysięcy złotych rocznie. Dzięki "wsparciu" z budżetu stawka za wywóz odpadów nie wzrośnie jeszcze bardziej.

- Kolejny raz mierzymy się z tym trudnym tematem jeśli chodzi o odpady komunalne. I w związku z tym, także z trudnymi decyzjami zarówno dotyczącymi możliwości finansowania systemu jak i stawek. Koszty związane z systemem odpadów cały czas rosną. My także widzimy, że tych śmieci produkowanych jest coraz więcej. Nasza gmina ma umowę do końca tego roku i jesteśmy w trakcie procedury przetargowej, sprawdzania ofert. Już widzimy kolosalne różnice w porównaniu do proponowanych najniższych cen dotyczących odbioru i zagospodarowania tych odpadów. Główną ideą tego systemu jest bilansowanie się, a więc gmina która jest odpowiedzialna za jego funkcjonowanie ma nie zarabiać i nie dopłacać do systemu. Obecne nowe przepisy, nowa nowelizacja, bardzo świeża, bo z września tego roku, umożliwia gminie pokrycie części kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W związku z tym, że to nowe uprawnienie funkcjonuje oraz z faktem, że przy obecnych naszych stawkach (16 złotych i 15 złotych - red.) system się nie bilansuje, jest propozycja skorzystania z tej prawnej możliwości, ale do określonej kwoty - do wysokości 600 tysięcy złotych. Trzeba podkreślić, że to cały czas są środki budżetu gminy, a więc wszystkich mieszkańców. Dlatego z tej możliwości chcielibyśmy skorzystać, ale raczej potraktować ją jako wyjątek, a nie regułę

- tłumaczył burmistrz Mariusz Piotrowski.

- Chcielibyśmy podkreślić i zwrócić uwagę na fakt, że rada miejska czy władze samorządowe nie mają wpływu na wiele czynników związanych z tym systemem - dodał.

Aby system gospodarki odpadami się bilansował, według szacunków - bez "wsparcia" z budżetu gminy Małogoszcz, stawka za wywóz odpadów od jednego mieszkańca od 2022 roku wynosiłaby aż 24 złote (23 złote dla mieszkańców posiadających kompostowniki).

Jeśli najniższa oferta zaproponowana w przetargu zostanie przyjęta, to rocznie za wywóz śmieci mieszkańcy Małogoszcza zapłacą około 2,5 miliona złotych.

Stawka 21 i 20 złotych za wywóz odpadów komunalnych ma obowiązywać przez 2 lata - od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku.

Warto dodać, że przed trudnymi decyzjami dotyczącymi gospodarki odpadami, stoją kolejne gminy nie tylko w naszym województwie, ale w całym kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie