Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Koprzywnicy upamiętnili potyczki pod Sperandą rozegrane podczas Powstania Styczniowego. Zobacz zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Upamiętniając wydarzenia tamtych dni  członkowie Grupy Eksploracyjno-Historycznej "Wisła" wraz z przedstawicielami władz Miasta i Gminy Koprzywnica złożyli kwiaty w miejscu upamiętniającym jedną z ostatnich bitew Powstania Styczniowego.
Upamiętniając wydarzenia tamtych dni członkowie Grupy Eksploracyjno-Historycznej "Wisła" wraz z przedstawicielami władz Miasta i Gminy Koprzywnica złożyli kwiaty w miejscu upamiętniającym jedną z ostatnich bitew Powstania Styczniowego. archiwum MGOKiS Koprzywnica
W 2022 roku przypada 159. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego oraz 158. rocznica potyczki pod Sperandą, do której doszło 15 marca 1864 roku. Podczas bitwy pod Sperandą wycofujący się powstańcy, którzy planowali przedostać się na drugą stronę Wisły do Galicji zostali zaatakowani i rozbici. W walce zginęło ponad 100 powstańców. Ponad 60 utonęło w Wiśle.

Obecnie wieś Speranda nie istnieje, a w tamtym okresie położona była między Łukowcem, a Ciszycą. Upamiętniając wydarzenia tamtych dni członkowie Grupy Eksploracyjno-Historycznej "Wisła" wraz z przedstawicielami władz Miasta i Gminy Koprzywnica złożyli kwiaty w miejscu upamiętniającym jedną z ostatnich bitew Powstania Styczniowego.

Zobacz zdjęcia z uroczystości.

Podczas tamtych wydarzeń powstańcy chcieli przedostać się na drugą stronę Wisły, ponieważ mieli przygotowaną przeprawę. Grupa zwiadowcza powstańców ostrzelała nocą jadący od Sandomierza patrol kozacki, który wycofał się, by rankiem zaatakować powstańców ze zdwojoną siłą. W tym czasie opuszczeni przez swoje dowództwo powstańcy, przekonani o nieuchronnej klęsce powstania ruszyli chłopskimi furmankami w stronę rzeki. Rejon przeprawy został ostrzelany przez Kozaków. Przyparci do brzegu powstańcy dążyli do odparcia ataku. Zdesperowani Polacy próbowali wpław pokonać Wisłę, lecz z drugiego brzegu zostali ostrzelani przez Austriaków. Wielu zginęło lub utonęło, a ci którzy zostali przy brzegu dostali się do niewoli rosyjskiej. Tylko niewielkiej części udało się przedrzeć w głąb kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie