Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu kazimierskiego nie ustają z pomocą dla uchodźców z Ukrainy

Monika Kluzek
Monika Kluzek
W akcję pomocy angażuje się także kazimierska Fundacja Dajemy Wybór.
W akcję pomocy angażuje się także kazimierska Fundacja Dajemy Wybór. Facebook/Fundacja Dajemy Wybór
Do województwa świętokrzyskiego nadal przybywają szukający schronienia uchodźcy z Ukrainy. Ponad pół tysiąca z nich zatrzymało się na terenie powiatu kazimierskiego. Mieszkańcy naszego regionu nie pozostali obojętni na ich problemy i błyskawicznie zaoferowali pomoc.

Gmina Kazimierza Wielka
W gminie Kazimierza Wielka od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę schronienie znalazło już ponad 300 uchodźców wojennych. Od 15 marca, obywatele Ukrainy mają możliwość uzyskania numeru PESEL. W gminie Kazimierza Wielka idzie to bardzo sprawnie.

- Mamy wypracowany system, który doskonale się sprawdza. Założyliśmy obsługiwanie po 15, czasem 20 osób dziennie. Uchodźców zapisujemy wcześniej, bo to nie ma sensu, żeby niepotrzebnie stali w kolejkach przed urzędem. Nie możemy zapominać też o pozostałych naszych interesantach, którzy również mają ważne sprawy do załatwienia. Od 15 marca nadaliśmy już ponad 230 numerów PESEL - mówi Łukasz Maderak, wiceburmistrz gminy Kazimierza Wielka.

Ukraińskie dzieci, które przebywają obecnie na terenie Kazimierzy Wielkiej, uczą się w Szkole Podstawowej numer 3. Uczniów jest ponad 50.

- Żeby ułatwić im odnalezienie się w naszym kraju zorganizowaliśmy specjalne, dodatkowe zajęcia z języka polskiego. Mamy także oddział przygotowawczy dla klas 1-3, bardzo dobrze się to sprawdza. Zastanawiamy się teraz nad zorganizowaniem drugiego takiego oddziału, może dla klas 4-6 albo 6-8, musimy to jeszcze przeanalizować - dodaje wiceburmistrz gminy Kazimierza Wielka, Łukasz Maderak.

Nadal prowadzone są zbiórki darów potrzebnych dla uchodźców. Zbiórki prowadzi między innymi Miejski Ośrodek Pomocy Rodziny czy kazimierska Fundacja Dajemy Wybór.

- Mieliśmy ostatnio telekonferencję z naszym miastem partnerskim Altenstadt z Niemiec. To dla nas duże wsparcie - mówi wiceburmistrz.

Gmina Bejsce
W gminie Bejsce sytuacja niewiele się zmienia. Do środy wydano około 15 numerów PESEL. Na terenie gminy przebywa ponad 20 uchodźców.

- Nadal nie mamy ukraińskich uczniów w naszych szkołach. Uchodźcy przebywający na terenie naszej gminy uczą się zdalnie. Zapewniliśmy im cały niezbędny sprzęt. Komputery zostały nam jeszcze po nauce zdalnej i teraz przydały się idealnie. Organizowaliśmy zbiórki na przykład w sołectwach, poprzez sołtysów, radnych czy koła gospodyń wiejskich. Mieszkańcy naszej gminy są bardzo ofiarni, dużo pomagają i chętnie dzielą się. Udało nam się zebrać dużo niezbędnych rzeczy, produktów spożywczych, chemii - mówi Sławomir Kowalczyk, burmistrz gminy Bejsce.

Gmina Czarnocin
- Do środy nadaliśmy już ponad 70 numerów PESEL. Na terenie gminy przebywa ponad 50 uchodźców, wszyscy w domach prywatnych. Do naszych placówek na ten moment uczęszcza 24 ukraińskich uczniów - mówi Maria Kasperek, wójt gminy Czarnocin.

W Czarnocinie, w Gminnym Ośrodku Kultury nadal organizowane są zbiórki niezbędnych darów. Zgromadzone rzeczy wydawane są uchodźcom mieszkającym na terenie gminy, zgodnie z potrzebami.

- Zostawiamy sobie także niewielką rezerwę, musimy mieć taki zapas dla naszej remizo-świetlicy w Będziakach. Mamy przygotowane takie gminne miejsce dla uchodźców i ono czeka na potrzebujące osoby - dodaje wójt gminy Czarnocin.

Gmina Skalbmierz
Obecnie na terenie Miasta i Gminy Skalbmierz przebywa 60 uchodźców. 20 z nich znalazło schronienie w hotelu przy Domu Weselnym "Kaprys" w Tempoczowie Rędzinach, a 40 osób przebywa w domach prywatnych. Wydawanie numerów pesel w gminie Skalbmierz idzie wyjątkowo sprawnie. Jeszcze tydzień temu pisaliśmy o 55 wydanych numerach pesel, natomiast teraz wydano ich aż 122. Warto dodać, że numery PESEL w gminie Skalbmierz otrzymały nie tylko osoby przebywające na tym terenie, ale również z innych miejscowości, między innymi z Kazimierzy Wielkiej czy z Krakowa.

- Do Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu uczęszcza łącznie 16 uczniów: 10 do Szkoły Podstawowej i 6 do oddziału przedszkolnego - mówi Kamil Włosowicz, wiceburmistrz gminy Skalbmierz.

Ukraińscy uczniowie, którzy trafili do skalbmierskiej placówki nie mieli ze sobą niczego. Kompletną wyprawkę otrzymali dzięki pomocy rodziców i nauczycieli.

Dary przyjmowane i wydawane są w lokalu "Pełna Szafa" przy ulicy szkolnej, prowadzonym przez Fundację Dajemy Wybór oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich, a także gromadzone i wydawane w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Skalbmierzu. Dary zasilają również zbiórki prowadzone przez kazimierską Fundację Dajemy Wybór i wspierają tym samym ogólnopolską pomoc humanitarną kierowaną bezpośrednio do Ukrainy - mówi Kamil Włosowicz, wiceburmistrz gminy Skalbmierz.

Gmina Opatowiec
- W naszej gminie sytuacja od zeszłego tygodnia niewiele się zmieniła. Mówiliśmy poprzednio o 16 uchodźcach z Ukrainy przebywających na terenie naszej gminy i nie ma żadnych informacji, żeby ta liczba miała się zmienić. Do tej pory wydaliśmy około 10 numerów PESEL. W naszych szkołach jest kilkoro uczniów z Ukrainy - mówi Edward Krupa, burmistrz Opatowca.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie