Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu starachowickiego będą świętować kanonizację Jana Pawła II

/M.K./, /A.L./
Grupa Góralska Hora zagra w piątek 25 kwietnia w Starachowicach ulubione góralskie pieśni Jana Pawła II.
Grupa Góralska Hora zagra w piątek 25 kwietnia w Starachowicach ulubione góralskie pieśni Jana Pawła II. Archiwum prywatne
Uroczystości rozpoczną się już w piątek 25 kwietnia. W Muzeum Przyrody i Techniki najpierw odbędzie wystawa prac Kazimierza Pawłowskiego, potem zagra polsko słowacka grupa Góralska Hora z programem "Góralskie nuty z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski". Początek o godzinie 17, wstęp wolny.

Warto wybrać się na wystawę prac Kazimierza Pawłowskiego, malarza samouka. Następnie artysta, który od wielu lat jest bezdomny, opowie o sobie i swoim życiu.

Kazimierz Pawłowski przez 35 lat był uzależniony od narkotyków i alkoholu, był przestępcą - recydywistą. Wielokrotnie próbował coś zmienić w swoim życiu, ale długo mu się nie udawało. Aż wreszcie po problemach ze zdrowiem przeszedł metamorfozę. W ciągu jednego dnia zmienił swoje życie. Wyszedł z nałogów, nawrócił się. Od 10 lat nie pije, nie bierze narkotyków. W więzieniu założył Bractwo Modlitwy i Trzeźwości "Arka". Dziś pomaga biednym, bezdomnym, alkoholikom. Maluje postimpresjonistyczne obrazy o tematyce sakralnej, choć nigdy nie uczył się malarstwa. Pisze wiersze modlitwy, sam nawraca i przekonuje ludzi, że warto dobrze przeżyć każdy dzień. Za działania ewangelizacyjne otrzymał błogosławieństwo od Jana Pawła II i Benedykta XVI, jak też uznanie Światowego Bractwa Więziennego. Obrazy prezentował już na wystawach w kraju i za granicą, między innymi w Austrii i Kanadzie. W 1997 roku wydał książkę "Wiara i Życie nie tylko w obrazach". Dziesięć lat później ukazała się kolejna "Surrealizm sakralny, czyli ewangelizacja przez sztukę". Jak mówi sam Kazimierz Pawłowski "Wiara nadała mojemu życiu sens. Pojednałem się z rodziną i z osobami, które skrzywdziłem. Teraz nie chcę zmarnować ani dnia". Z tym przesłaniem i obrazami zamierza przyjechać do Starachowic ze Świnoujścia, swojego rodzinnego miasta.

Po spotkaniu z Kazimierzem Pawłowskim odbędzie się koncert specjalny. "Góralskie nuty z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski" zaprezentuje polsko- słowacka grupy Góralska Hora. W skład zespołu wchodzą muzycy z polskich i słowackich Beskidów. W repertuarze mają utwory z różnych części Karpat, między innymi Beskidu Żywieckiego, Podhala, Beskidu Śląskiego. Grają też utwory inspirowane muzyką żydowską, bałkańską, słowacką, węgierską, rumuńską i cygańską. W Starachowicach zaprezentują program, którzy grali dla Jana Pawła II.

Starachowickie ślady Papieża

Od niedzieli będzie można oglądać wystawę, na której pokazane zostaną pamiątki związane z pobytami Ojca Świętego w Starachowicach. Wystawę przygotował Społeczny Komitet przy Kole Emerytów i Rencistów NSZZ "Solidarność".

- Wystawa powstała w Muzeum Przyrody i Techniki. Składają się na nią zdjęcia oraz dokumenty z kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych, gdzie kardynał Wojtyła błogosławił na ślubie państwa Kozłowskich a później chrzcił ich dziecko - mówi Maria Lipiec, przewodnicząca społecznego komitetu.

Wystawa będzie mieć też akcent multimedialny. Będzie można obejrzeć filmy nagrane podczas pierwszej pielgrzymki Papieża do Polski. Wystawa najpierw zostanie zaprezentowana w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ulicy Jana Pawła II. Można ją oglądać od 27 kwietnia przez najbliższy tydzień. Następnie będzie przenoszona do kolejnych kościołów w mieście.

Dwa koncerty w niedzielę

Dwa koncerty w podziękowaniu za kanonizację odbędą się w po południu niedzielę 27 kwietnia. Jeden koncert zaplanowano w Starachowicach, drugi w Wąchocku.

Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza o godzinie 18.40 na koncert "Santo - ukochany papież nasz". Koncert odbędzie się w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Złotej w Starachowicach. Wystąpią: Chór Kameralny "Portamento", Zespół Wokalny "Cantabile", Zespół Wokalno - Instrumentalny "Prymka" i Zespół Wokalny "Małe Portamento" - wszystkie grupy pod dyrekcją Bożeny Magdaleny Mrózek. Wcześniej, o godzinie 18 - odbędzie się uroczysta msza święta z udziałem zespołów wokalnych Miejskiego Domu Kultury.

Także o godzinie 18 w wąchockim Opactwie Cystersów rozpocznie się czuwanie modlitewno-muzyczne "Santo Subito - w podziękowaniu za kanonizację." Wystąpią grupy związane z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury: grupa perkusyjna, zespół Damy Radę i Kapela Sołtysa. Przed zgromadzonymi zagrają także: Marek i Sławek Sepiół, Sylwia Zelek i Piotr Sitkowski oraz Piotr Kędziora. Ze swoim repertuarem wystąpią trzy chóry: "Barka", "Concentus" i "Meridies". Inicjatorem i organizatorem czuwania jest Marek Samsonowski, Honorowy Sołtys Wąchocka. Wspierają go Opactwo Cystersów, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Gmina Wąchock. Koncert poprowadzi Andrzej Rojek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie