MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Sandomierza i okolic uczcili powstańców styczniowych

(GOP)
W nocy z soboty na niedzielę około 70 osób, głównie członków organizacji strzeleckich, pokonało trasę, jaką przemierzyli w 1863 roku Puławiacy - powstańcy styczniowi, słuchacze Instytutu Politechnicznego z Puław.

Piechurzy wyruszyli ze Słupczy w gminie Dwikozy, miejsca tragicznej dla młodych bohaterów bitwy z 8 lutego 1863 roku. Po drodze zatrzymali się przy powstańczych mogiłach w Górach Wysokich i Dwikozach.

W niedzielę rano w kościele pod wezwaniem św. Józefa w Sandomierzu odprawiona została msza święta w intencji powstańców. Podczas oficjalnego zakończenia marszu na Rynku Starego Miasta wręczone zostały odznaki i patenty.

Uroczyste spotkanie poświęcone powstaniu styczniowemu odbyło się po południu w ratuszu. 17 osób otrzymało medale Pro Patria, przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Wręczył je przedstawiciel urzędu - pułkownik Mariusz Tomalski. Wśród wyróżnionych jest Adam Bidas, dowódca sandomierskiej Jednostki Strzeleckiej, inicjator wydarzeń patriotycznych, wśród nich Marszu Szlakiem Puławiaków.

Podpisane zostało porozumienie między Południowo- Wschodnim Okręgiem Strzeleckim a Fundacją Niezłomni, zajmującą się poszukiwaniem szczątków żołnierzy wyklętych, ich identyfikacją i organizowaniem pochówków. Podpisy pod porozumieniem złożyli Wojciech Łuczak, prezes fundacji i inspektor organizacji strzeleckiej Jarosław Antoszewski.

- Fundacja Niezłomni bardzo często korzysta z pomocy Strzelców, również z Sandomierza. To pomoc między innymi podczas kwest, która jest jedynym źródłem naszego utrzymania, finansuje prowadzone przez nas badania - powiedział Wojciech Łuczak.

Pierwszym wspólnym zamierzeniem realizowanym w ramach porozumienia będzie poszukiwanie szczątków Jana Leonowicza, pseudonim „Burta” w Tomaszowie Lubelskim.

Podczas spotkania w ratuszu zaprezentowana została działalność sandomierskiego Strzelca. Wygłoszone zostały prelekcje o powstaniu styczniowym oraz o majorze Zygmuncie Szendzielarzu „Łupaszce.”

Wśród gości byli: Jerzy Lichtarowicz, kuzyn żony majora „Łupaszki”, Jerzy Widejko, pseudonimom „Jureczek”, najmłodszy partyzant III Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, wojewoda Agata Wojtyszek oraz parlamentarzyści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie