MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Skarżyska Kościelnego narzekają na brak chodnika i złe odwodnienie ulicy Szkolnej

Amelia Sumara
Amelia Sumara
Wideo
od 12 lat
Mieszkańcy Skarżyska Kościelnego od lat narzekają na brak chodnika i złe odwodnienie ulicy Szkolnej. W tym roku rada sołecka wyznaczyła pełnomocnika, który zajął się tą sprawą i podjął konkretne kroki. Wójt gminy zagwarantował, że sfinansuje zadanie w 50 procentach, ale nie może rozpocząć prac bez udziału starostwa, ponieważ jest to droga powiatowa. Inwestycji nie przewidziano jednak w budżecie powiatu na 2023 i 2024 rok. Mieszkańcy żądają wyjaśnienia. Co na to powiat?

Brak chodnika i złe odwodnienie ulicy Szkolnej to duży problem mieszkańców Skarżyska Kościelnego

Mieszkańcy Skarżyska Kościelnego od lat narzekają na brak chodnika i złe odwodnienie ulicy Szkolnej. Znajduje się przy niej szkoła podstawowa, do której codziennie rodzice i dziadkowie odprowadzają swoje pociechy. Niestety na miejscu nie ma chodnika przez co przechodnie zmuszeni są do poruszania się po drodze. Brak pobocza i ruch samochodów stanowią ogromne zagrożenie dla mieszkańców. Dzieci wychodząc ze szkoły zmuszone są wracać do domu ulicą.

Naprawdę ciężko jest mi powiedzieć, z czego wynika ten problem. To nie jest wielka inwestycja. Zadanie wyniesie od miliona do 1,5 miliona złotych, a zdecydowanie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców. Rodzice z dziećmi i babcie z wnuczkami chodzą całą szerokością jezdni, co powoduje zagrożenie w ruchu drogowym. To jest rażące zaniedbanie władz powiatu.

- mówił pełnomocnik rady sołeckiej Czesław Kaleta.

Kolejnym problemem jest złe odwodnienie ulicy Szkolnej. Mieszkańcy we własnym zakresie budowali mostki do swoich posesji, przez co każdy z nich znajduje się na innym poziomie. Przy intensywnych opadach woda wylewa się z rowów i zalewa piwnice. Woda powoduje ogromne szkody, które mieszkańcy muszą naprawiać we własnym zakresie.

- Na ulicy Szkolnej trzeba wymienić mostki. Podczas intensywnych opadów deszczu nie odprowadzona woda zalewa mieszkańcom piwnice - podkreślał Waldemar Błach, sołtys Skarżysko Kościelne I.

Zobaczcie, jak aktualnie wygląda ulica Szkolna w Skarżysku Kościelnym:

Ulica Szkolna mieści się na drodze powiatowej, dlatego do jej modernizacji potrzebny jest udział starostwa. Niestety powiat nie ujął takiego zadania ani w budżecie na 2023 rok, ani w budżecie na 2024 rok. Wójt Skarżyska Kościelnego Jacek Bryzik potwierdza, iż jest w stanie sfinansować inwestycję w 50 procentach, ale do jej wykonania potrzebna jest zgoda starostwa.

W tym roku rada sołecka wyznaczyła pełnomocnika, który zajął się tą sprawą i podjął konkretne kroki. Pełnomocnikiem został mgr inż. Czesław Kaleta, który na co dzień aktywnie uczestniczy w życiu gminy. Jest specjalistą do spraw Bezpieczeństwa, Ochrony Środowiska i Planowania Przestrzennego, animatorem kultury i kierownikiem zespołu ludowego stylizowanego oraz wokalistą Zespołu Ludowego "Kościelniaki". Czesław Kaleta od początku tego roku złożył już kilka pism, petycji i wniosków do wójta i starosty w celu modernizacji ulicy Szkolnej. Uzyskał poparcie wójta Skarżyska Kościelnego Jacka Bryzika, który zagwarantował, iż pokryje 50 procent kosztów inwestycji. Wójt Skarżyska Kościelnego Jacek Bryzik również zwrócił się do starosty Artura Berusa z prośbą o umieszczenie zadania w budżecie powiatu.

"W imieniu mieszkańców Sołectwa Skarżysko Kościelne I zwracam się z prośbą o wybudowanie chodnika przy drodze powiatowej, czyli ulicy Szkolnej w gminie Skarżysko Kościelne. Tą drogą moi mieszkańcy spacerują całymi rodzinami i ze względu bezpieczeństwa zasadnym jest umiejscowienie tam chodnika. Biorąc pod uwagę ważność inwestycji dla moich mieszkańców deklaruję partycypację w jej kosztach. Proszę o umieszczenie zadania w bieżącym roku budżetowym powiatu skarżyskiego."
- czytamy w liście wójta Skarżyska Kościelnego Jacka Bryzika do starosty skarżyskiego Artura Berusa z dnia 25 kwietnia 2023 roku.

Zobaczcie, jak aktualnie wygląda ulica Szkolna w Skarżysku Kościelnym:

Nawierzchnia ulicy Szkolnej jest w naprawdę dobrym stanie. Problem stanowi brak chodnika i złe odwodnienie. My, jako Zarząd Dróg Powiatowych w Skarżysku-Kamiennej ujęliśmy w swoim budżecie wykonanie dokumentacji projektowej. Jednakże wszystko zależy do radnych, którzy będą wybierać zadania do realizacji w 2024 roku podczas sesji budżetowej.

- informował Marek Czyż, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Skarżysku-Kamiennej.

Starosta Artur Berus poinformował nas, iż powiat nie przewidział tego zadania ani w budżecie powiatu skarżyskiego na 2023 roku, ani w wieloletniej prognozie finansowej powiatu skarżyskiego na lata 2023-2025. Jednakże zarówno starosta, jak i wójt dołożą wszelkich starań, aby zrealizować tą inwestycję. W grudniu spotkali się już dwukrotnie, aby znaleźć rozwiązanie tej sprawy. O dalszym postępowaniu w tej sprawie będziemy informować na bieżąco na echodnia.eu.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie