Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Wygody poznali dawne tradycje i obrzędy. Były ciekawe warsztaty i wyjazdy

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Zakończyły się także tematyczne warsztaty Bożonarodzeniowe. Na  spotkaniach zostały wykonane podłaźniczki- ozdoby, które wykonywano w dawnych czasach a także ozdoby z papieru i bibuły - połączenie stary technik z nowoczesnymi.
Zakończyły się także tematyczne warsztaty Bożonarodzeniowe. Na spotkaniach zostały wykonane podłaźniczki- ozdoby, które wykonywano w dawnych czasach a także ozdoby z papieru i bibuły - połączenie stary technik z nowoczesnymi. archiwum KGW Wygoda
"Wygoda tradycji Ci doda - obrzędowość doroczna " pod takim hasłem odbywały się zajęcia i warsztaty dla mieszkańców sołectwa Wygoda w gminie Zawichost. Dawne tradycje przypominały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Wygodzianki”, które zorganizowały spotkanie z etnologiem i wyjazd do Skansenu w Sanoku.

Mieszkańcy Wygody poznali dawne tradycje i obrzędy

Projekt został sfinansowany z Narodowego Centrum Kultury z programu EtnoPolska 2023. Dzięki dofinansowaniu zostały zorganizowane dwa spotkania warsztatowe z etnologiem o tematyce obrzędowości, obchodzenia świąt. Uczestnicy dowiedzieli się jak kiedyś obchodzone były różne święta i czym się różnią od tych obchodzonych dzisiaj. Zajęcia skierowane były do wszystkich mieszkańców Wygody i okolic.

Projekt obejmował również warsztaty wyjazdowe do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. To tam najmłodsi mogli zobaczyć na własne oczy wieś z dawnych lat. Dzieci i młodzież wzięli udział w warsztatach, tworzyli makatki, dowiedzieli się jak wyglądała dawna wieś, a także jak powstawał chleb.

Kolejnym etapem projektu były III Dożynki Wygodzkie, na których odbył się pokaz wieńcy z całej gminy Zawichost.
Zakończyły się także tematyczne warsztaty Bożonarodzeniowe. Na spotkaniach powstały różne ozdoby zarówno te wykonywane tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi metodami. Na warsztatach powstały także wieńce adwentowe i stroiki.

W projekcie wzięło udział ok 25 osób indywidualnych. Wartość projektu dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury 23 tysiące złotych. Wkład własny – 1 365 złotych zabezpieczyło Miasto i Gmina Zawichost.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie