Mieszkańcy Żelisławiczek i Żelisławic sami budują Świetlicę Wiejską (ZDJĘCIA)

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Fundacja na Rzecz Rozwoju Wsi Żelisławiczki i Żelisławice
Takiej akcji jeszcze nie było! Mieszkańcy Żelisławiczek i Żelisławic w gminie Secemin podjęli wyzwanie - zmieniają swoje najbliższe otoczenie na lepsze i piękniejsze! Odczarowując PRL-owski slogan „czynu społecznego” mieszkańcy, zakasując rękawy, ruszyli z budową Świetlicy Wiejskiej w Żelisławiczkach i zagospodarowaniem otaczającego ją terenu.

Pierwsze prace związane z budową świetlicy ruszyły we wrześniu ubiegło roku. Do dzisiaj udało się wykonać ogrom prac – fundamenty świetlicy wiejskiej już wzniesione, a otoczenie budynku powoli przeobraża się w przyjemny teren rekreacyjny. Realizacja projektu nie była by możliwa bez wsparcia darczyńców oraz Fundacji na Rzecz Rozwoju Żelisławic i Żelisławiczek, którą tworzą zaangażowani w projekt - społeczni liderzy.

- Budowa Świetlicy Wiejskiej, bez pewnego źródła finansowania to nie lada wyzwanie! Jednak nie poddajemy się! Wspólnymi siłami i z pomocą ludzi wielkich serc udało nam się zrobić już tak wiele! Nie możemy się poddać, nie możemy już zawrócić! Jesteśmy przekonani, że razem możemy znacznie więcej! Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie naszej inicjatywy. Będziemy wdzięczni zarówno za każdą przekazaną złotówkę jak i przekazane darowizny rzeczowe, które pomogą nam dokończyć budowę. Wierzymy w to, że już niebawem zrealizujemy nasz plan! Pokażemy, że chcieć to znaczy móc! Pobudzimy tym samym do dalszego działania nie tylko naszych mieszkańców ale i staniemy się inspiracją dla innych – mówi Olga Huć, jedna z inicjatorów pomysłu budowy świetlicy, prezes Zarządu Fundacji na Rzecz Rozwoju Wsi Żelisławiczki i Żelisławice.

Lawina dobra

Wraz z podjęciem inicjatywy o budowie świetlicy ruszyła lawina dobra, której zaangażowani w realizację projektu nie mogą i nie chcą już zatrzymać! Na koncie fundacji, która koordynuje pracami po publikacji pierwszego apelu o wsparcie bardzo szybko pojawiły się pierwsze darowizny finansowe, a na placu budowy maszyny i ludzie, którzy nieodpłatnie postanowili pomóc przy budowie i zagospodarowaniu terenu. Przy wykonaniu pierwszych prac pojawili się pierwsi darczyńcy i kolejni mieszkańcy, którzy zdecydowali się pomóc. I tak z miesiąca na miesiąc plac wiejski zmieniał się, a jego metamorfozę – dzięki założonej stronie na portalu facebook śledzą setki osób.

- Jeden darczyńca inspirował do działania kolejnego! A z trójki czynnie zaangażowanych mieszkańców stworzyła się silna grupa ponad 40 osób! Są to zarówno osoby, które fizycznie pracują na placu budowy jaki i osoby, które pomagają nam zdalnie w kwestiach merytorycznych i organizacyjnych. To niezwykle motywujące gdy widzimy jak wiele osób angażuje się w nasze działania. Widząc to i doświadczając ich wsparcia pragniemy robić jeszcze więcej i jeszcze lepiej – widzimy, że nasze działania mają sens! – mówi Dorota Pindelak, członek Zarządu Fundacji na Rzecz Rozwoju Wsi Żelisławiczki i Żelisławice.

Przebieg prac

Dotychczas, na działce zostały wyburzone stare zabudowania, teren został uporządkowany, a stare zagrażające bezpieczeństwu drzewa wykarczowane. Pomimo trwającej pandemii, fundacji udało się pozyskać niezbędne pozwolenia oraz pierwsze pieniądze na budowę Świetlicy Wiejskiej. Obecnie udało się zakończyć etap zero budowy! To wszystko było możliwe dzięki ludziom wielkich serc, którzy poświęcili swój czas i pieniądze na rzecz wspólnego dobra.

Lista darczyńców jest bardzo długa, a udział każdego z Nich fundacja z Żelisławic stara się na bieżąco doceniać na swoim profilu facebookowym, gdzie możecie również na bieżąco śledzić ich działania: https://www.facebook.com/fundacja.zelislawice

-Wiemy, że przed nami jeszcze wiele do zrobienia, ale wiemy też, że otacza nas mnóstwo życzliwych nam osób, na których wsparcie możemy liczyć! Z tygodnia na tydzień do grona naszych darczyńców i dobrych duchów wspierających budowę dołączają kolejne osoby. Ich lista jest zbyt długa aby teraz wszystkich wymienić ale każdy z nich wie jak bardzo jesteśmy wdzięczni za wsparcie, i że dla każdego z nich znajdzie się honorowe miejsce podczas uroczystości „otwarcia świetlicy” – mówi Dariusz Janus, członek Zarządu Fundacji na Rzecz Rozwoju Wsi Żelisławiczki i Żelisławice.

- Pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy dotychczas pojawili się na naszej drodze do celu. Projekt, który miał być zwykłą, małą, lokalną inicjatywą realizowaną z funduszu sołeckiego nabrał zupełnie innego znaczenia. Zamiast zakładanego drobnego remontu istniejących zabudowań – dzięki zgodzie i porozumieniu opartym na wzajemnym szacunku oraz przy wsparciu wielu życzliwych nam osób, udało się zrobić coś, o czym nawet nie próbowaliśmy marzyć! Realizujemy inwestycję o wartości kilkuset tysięcy złotych! Budowa świetlicy to coś więcej niż mury, które wznosimy… Dzięki wspólnym działaniom udało nam się zawiązać przyjaźnie, a także zaktywizować wielu mieszkańców do wyjścia z domu i zrobienia czegoś dobrego dla siebie i innych. I to jest największa i najważniejsza wartość. Jesteśmy przekonani, że zaprocentuje to przy realizacji kolejnych projektów, o których już powoli myślimy ale jeszcze nie zdradzimy szczegółów - dodaje pani Olga.

Ty też możesz pomóc!

Do tej pory udało się wykonać bardzo wiele, jednak przed działaczami jeszcze dużo do zrobienia. Przed fundacją, wspólnotą i mieszkańcami kolejny etap prac – czas na wymurowanie ścian budynku. Pustaki już są, ekipa która zajmie się pracami budowlanymi również. Jednak potrzebne są pieniądze na zabezpieczenie zakupu brakujących materiałów budowlanych i na wykonanie kolejnych prac pozwalających na „zamknięcie” budynku.

Jeśli i Ty chcesz wesprzeć finansowo inicjatywę mieszkańców Żelisławic i Żelisławiczek kliknij w link https://zrzutka.pl/ued2s2 https://zrzutka.pl/ued2s2 i wpłać darowiznę za pośrednictwem portalu zrzutka.pl lub dokonaj wpłaty bezpośrednio na konto fundacji z Żelisławic wykorzystując poniższe dane:

Fundacja Na Rzecz Rozwoju Żelisławic i Żelisławiczek

Bank Spółdzielczy w Koniecpolu, oddział w Seceminie

Numer 89 8276 0003 2001 0100 3115 0001

Tytułem: Darowizna na budowę świetlicy

W przypadku chęci przekazania materiałów niezbędnych do powstania świetlicy bardzo prosimy o kontakt z fundacją pod następującymi numerami 509-257-281 lub 668-356-603.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie