MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie od dewelopera

(kam.)

Wydawać pieniądze jest łatwo, ale wydawać je tak, by później tego nie żałować, to sztuka. Dotyczy to wszystkich aspektów naszych decyzji finansowych, a jedną z najpoważniejszych jest bez wątpienia zakup mieszkania. Ceny nowych lokali są podobne u różnych deweloperów, ale mogą oni oferować różnej klasy mieszkania. Na co warto zwrócić uwagę, aby kupione mieszkanie cieszyło nas przez długie lata?

Obecnie budowane mieszkania i te sprzed zaledwie kilku lat dzieli przepaść jakościowa. Zmieniły się technologie, materiały, podejście projektantów, wykonawców i - przede wszystkim - klientów. Dlatego szukając nowego lokalu dla siebie i rodziny warto zdać sobie sprawę, że od deweloperów powinniśmy wymagać najwyższej jakości usług.

Ceny gotowych mieszkań utrzymują się w zasadzie na podobnej wysokości w różnych firmach. Ale choć sumy są zbliżone - lub niewiele się od siebie różnią, to w zamian poszczególni deweloperzy proponują różne standardy projektów i wykonania mieszkań, a co za tym idzie komfortu naszego życia. Na co więc zwrócić uwagę przeglądając dostępne na rynku oferty?

Lokalizacja

Oprócz tak oczywistych rzeczy, jak położenie budynku we względnie spokojnym miejscu, z dala od źródeł hałasu czy dymu, istotne są:

- Dojazd do budynku - jeśli już istnieje solidna asfaltowa lub betonowa droga, to dobrze. Jeśli jednak na razie otoczenie to wielki, rozkopany plac budowy, należy sprawdzić czy deweloper zadbał o drogę (we własnym zakresie lub na przykład porozumiał się z gminą). Zdarzają się bowiem takie inwestycje, gdzie po wykończeniu budynku lokatorzy pozostawiani są sami sobie.

- Parking - powinien odrębny, przeznaczony tylko dla mieszkańców. Dobrym rozwiązaniem są podziemne miejsca do parkowania, strzeżone przez portiera budynku.

- Najbliższe otoczenie - nawet jeśli teraz w pobliżu naszego upatrzonego budynku panuje spokój, to warto się upewnić, czy za pół roku nie rozpocznie się tam budowa wielkiego sklepu, centrum usługowego lub innego uciążliwego obiektu. Takie informacje powinien posiadać deweloper w oparciu o plany zagospodarowania przestrzennego danego miasta lub gminy.

Zieleń

Bywa tak, że po zakończeniu budowy na placu pozostaje kilkupiętrowy budynek, a wokół niego rozciąga się krajobraz bardzo... księżycowy. Do takich obrazków przyzwyczaił nas PRL i wciąż pokutują one w umysłach niektórych wykonawców, a my się z tym godzimy. Później łapiemy za grabki, łopatkę i zamieniamy się w działkowców. Ale nie każdy to lubi, ma czas i chęć - choć większość chciałaby mieszkać w otoczeniu zieleni.

Odpowiednio przemyślany układ drzew i krzewów może zupełnie odmienić wizerunek budynku i dobrze się dzieje, kiedy deweloper myśli o takich sprawach. Wbrew pozorom nie są to rzadkie przypadki. Niejedna firma robi odrębne projekty zieleni, gdzie przewidzianych jest kilkadziesiąt gatunków roślin - krzewów, drzewek, pnączy czy kwiatów. Wszystko to ujęte jest w kosztach zakupu mieszkania. Dlatego warto pytać o zieleń, a dobrze przygotowany deweloper powinien pokazać nam wizualizację lub poprzednio zrealizowane inwestycje.

Wykonanie

Dobry deweloper wie, że diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego wykona budynek, w którym będą one dopracowane. Na co zwracać uwagę? Najlepiej na rzeczy "banalne", które jednak wskażą nam podejście wykonawcy do całości robót. Na przykład parapety - nie powinny mieć ostrych krawędzi, ewentualnie zabezpiecza się je plastikowymi zatyczkami. Okna - stolarka może być plastikowa (mniej stylowa, ale trwała) albo drewniana (w tym wypadku zwróćmy uwagę na jakość wykonania, elementy zbijane gwoździami "dyskwalifikują" okno).

Oceniając okna spytajmy o to, czego na pierwszy rzut oka nie widać, czyli o współczynnik przenikalności termicznej. Uwaga! Możemy spotkać się z dwiema wartościami, oddzielnie bowiem określane są parametry termiczne samych szyb i całych okien. O ile szyby mogą mieć takie same parametry, to zamontowany w dwóch różnych ramach tworzą okna, które jako całość mogą się znacznie różnić. Pamiętajmy więc, że ważny jest współczynnik określający właściwości całego okna a nie tylko samej szyby. Jest on oznaczany literą "K" lub "U" i im jest mniejszy tym lepiej - mniej ciepła ucieknie z mieszkania a my zapłacimy mniejszy rachunek.

Warto także rzucić okiem na klatkę schodową - powinna być estetyczna, jasna, z solidnymi poręczami. Jeśli bardzo widoczne są na niej na przykład elementy instalacji c.o lub gazowej, to może znaczyć, że niedbale i bez nacisku na estetykę wykonany był już sam projekt budynku. A przecież od niego wszystko się zaczyna. No i oczywiście sprawdzamy samo mieszkanie - czy funkcjonalny jest rozkład pomieszczeń, solidność instalacji elektrycznej, jakość kaloryferów, rodzaj drzwi (dobrze jeśli są antywłamaniowe).

Najlepiej przyjrzeć się dobrze wykonanym inwestycjom i na ich podstawie budować sobie bazę do dalszych porównań. Podsumowując - nie warto kierować się tylko ceną, bo z czasem może okazać się, że nasza oszczędność przerodzi się w kosztowne remonty i niski komfort życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie