Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mija 88 lat od przybycia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Święty Krzyż. Oto jak trafili do najstarszego polskiego sanktuarium

OPRAC.:
Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Wnętrze kościoła na Świętym Krzyżu - 1936 rok.
Wnętrze kościoła na Świętym Krzyżu - 1936 rok. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
W tym roku mija 88. rocznica przybycia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Święty Krzyż. "Gdy straż więzienna zatrąbiła hejnał południowy o godzinie 12.00, ojciec Jan Kulawy wkraczał w progi klasztoru. 17 stycznia odprawił pierwszą Mszę świętą na Świętym Krzyżu w asyście księdza Piotrowicza" – zanotował kronikarz klasztorny. Było 16 stycznia 1936 roku.

88. rocznica przybycia oblatów na Święty Krzyż

W marcu 1932 roku dwóch oblatów, ojciec Jan Kulawy i ojciec Paweł Grzesiak, w pobliskim Wąchocku prowadzili misję parafialną. Tam właśnie, podczas tej misjonarskiej posługi, ksiądz prałat Świetlicki, proboszcz z parafii Wierzbnik, podsunął myśl, aby Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przejęli klasztor i sanktuarium na Świętym Krzyżu. Kilka miesięcy później, kiedy ci sami oblaci głosili misję w parafii księdza Świetlickiego, ponownie usłyszeli zachętę do przejęcia klasztoru na Świętym Krzyżu i objęcia w nim posługi - przybliża początki przejęcia klasztoru na Świętym Krzyżu strona swietykrzyz.pl.

Zobacz zdjęcia - początki oblatów na Świętym Krzyżu

Tak doszło do przejęcia klasztoru przez oblatów

Dla ojca Jana Kulawego miejsce to wydawało się bardzo pożyteczne chociażby ze względu na kleryków tej prowincji, jako miejsce do spędzania wakacji. Krajobraz, góry, otoczenie i fakt, że w tej części Polski oblaci nie mieli żadnej placówki, sprawiły, że ojciec Kulawy napisał list do ówczesnego prowincjała. Oblaci tworzący wówczas skład rady prowincjalnej, wysunęli pewne wątpliwości związane z istnieniem na Świętym Krzyżu więzienia, które wówczas określano mianem „polskiego Sachalina”. Trzy lata później, w 1935 roku, ksiądz prałat Antoni Kasprzycki, administrator diecezji sandomierskiej, oficjalnie przedstawił prośbę o przejęcie Świętego Krzyża przez oblatów. Mimo upływu czasów wśród oblatów żyły ciągle wątpliwości: obecność więzienia, zrujnowane zabudowania klasztorne, duża odległość do komunikacji. Jednak list ks. Antoniego Kasprzyckiego i starania ojca Jana Kulawego sprawiły, że ojciec generał z radą generalną wyraził zgodę, aby oblaci z Polski przejęli Święty Krzyż - przywołujemy początki pobytu oblatów za stroną swietykrzyż.pl.

Pierwszy przełożony oblatów na Świętym Krzyżu

Na pierwszego przełożonego na Świętym Krzyżu wybrano ojca Jana Kulawego. To właśnie on jako pierwszy z oblatów zauroczył się i umiłował świętokrzyskie sanktuarium. Do chwili aresztowania go przez Gestapo, trwał dzielnie, posługując na Świętym Krzyżu. Był zakonnikiem, który spalał się dla Boga, służąc wspólnocie Kościoła. Niestrudzony i pełen samozaparcia, oddawał się posłudze misjonarza ludowego, głosząc misje i rekolekcje parafialne. Był człowiekiem wielkiego pokroju, niespożytej pracowitości, surowy dla samego siebie, o wielkim i dobrym sercu dla innych. Zginął jako męczennik w obozie Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau - informuje strona swietykrzyz.pl.

Święty Krzyż to duchowa stolica regionu świętokrzyskiego

Święty Krzyż to obecnie duchowa stolica regionu świętokrzyskiego. Niegdyś, przez wiele wieków, jako świadek świetności polskiego narodu, ostoja polskości i wiary, mądrości i ogromnego zaangażowania – zasłynął jako sanktuarium narodowe. W tym miejscu nie można zapomnieć o wielu pokoleniach ojców benedyktynów, którzy posługiwali na tej górze jako kustosze czcigodnej Relikwii i duszpasterze pielgrzymów aż do czasu kasaty opactwa. Święty Krzyż nadal jest miejscem, w którym wielu ludzi poszukuje wartości, tożsamości i sił dla życia duchowego, wychowania chrześcijańskiego oraz patriotycznego nowych pokoleń Polaków. Od 2017 roku decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy, Święty Krzyż został wpisany na listę Pomników Historii.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie