MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister chce zabronić sprzedaży alkoholu nocą

Beata ALUKIEWICZ, <a href="mailto:alukiewicz@echodnia@eu" target="_blank" class=menu>alukiewicz@echodnia@eu</a>
Małgorzata Kaleta, psycholog: - W naturze człowieka jest coś takiego, że jak ma zakaz, to zawsze będzie szukał sposobu jego ominięcia. W psychologii to się nazywa inteligencja praktyczna - umiejętność radzenia sobie z zakazami, aby osiągnąć swoje korzyści lub korzyści innych albo ułatwić zaspokojenie własnych potrzeb. Dlatego nic nie da zabronienie handlu alkoholem nocą - ludzie i tak będą go kupować, tylko nieoficjalnie.
Małgorzata Kaleta, psycholog: - W naturze człowieka jest coś takiego, że jak ma zakaz, to zawsze będzie szukał sposobu jego ominięcia. W psychologii to się nazywa inteligencja praktyczna - umiejętność radzenia sobie z zakazami, aby osiągnąć swoje korzyści lub korzyści innych albo ułatwić zaspokojenie własnych potrzeb. Dlatego nic nie da zabronienie handlu alkoholem nocą - ludzie i tak będą go kupować, tylko nieoficjalnie.

Zakaz miałby dotyczyć wszystkich punktów sprzedaży, nie tylko osiedlowych sklepów, ale także marketów i stacji benzynowych.

Po godz. 22 nie można by w nich kupić ani wódki czy prostego wina, nawet piwa. Na razie nic nie mówi się o barach, pubach i restauracjach. Zdaniem ministra Zbigniewa Religi, kiedy ludzie będą mieli utrudniony dostęp do alkoholu, kiedy będą musieli uczynić poważny wysiłek, by go zdobyć, wtedy po prostu zrezygnują z picia.

POWSTANĄ MELINY

- To nie jest takie proste - uważa Martyna Kaleta-Kupiecka, psychiatra, specjalista uzależnień. - Tak na prawdę oficjalny zakaz nie sprawi, że trzeba będzie włożyć więcej starań czy energii, by kupić butelkę. Bo w miejsce sklepów powstaną meliny. Jeszcze bliżej miejsca zamieszkania niż np. stacja benzynowa. Tyle, że tam nie wiadomo jakiego pochodzenia będzie wódka i to dopiero jest groźne.

Zdaniem lekarki, lepszy skutek w walce z alkoholizmem spowodowałoby podwyższenie wieku, od którego można oficjalnie pić i bardzo restrykcyjne kontrole punktów sprzedaży. A za sprzedaż nieletnim - pozbawianie koncesji. Zwłaszcza że to nie nocne sklepy czy stacje benzynowe rozpijają ludzi. Tu przychodzą ludzie, którym nagle jest potrzebna jedna butelka.

- Ten obrót alkoholem nocą nie jest taki duży, zwłaszcza że mamy wyższe ceny - mówi Michał Serafin, sprzedawca ze stacji benzynowej w Kielcach. - Nasi klienci nie zakłócają spokoju - jeżeli się trafi pijany i awanturujący się pan czy pani, to natychmiast dzwonimy po policję.

KULTURA PICIA

- Mieszkam w pobliżu takiego sklepu nocnego - mówi mieszkanka ul. Nowy Świat w Kielcach. - Codziennie jakieś awantury, krzyki, załatwianie się w klatkach schodowych. Może wreszcie się to skończy.

Małgorzata Kaleta, psycholog, uważa, że na pewno nie.

- To jest związane ze sposobem i kulturą picia, a nie miejscem sprzedaży - mówi M. Kaleta. - Nie będzie awantur przed sklepem, będą w klatkach schodowych bloków, gdzie znajdą się meliny. I będzie jeszcze gorzej.

SPRAWDZILIŚMY

Więcej ograniczeń, więcej pijemy

Zakaz sprzedaż alkoholu w określonych godzinach już przerabialiśmy w latach 80. Wówczas mieliśmy magiczną godzinę 13. Ale wcale nie piliśmy mniej - to właśnie w tym okresie doszło do rozkwitu melin, przemytu i produkcji bimbru. Co interesujące, nie licząc nawet alkoholu kupowanego nielegalnie, Polacy pili w tym czasie więcej. Bowiem czy tego potrzebowali, czy nie, kupowali alkohol na zapas. A ten gromadzony w domach kusił: jak już stoi, to dlaczego po niego nie sięgnąć. Podobnie było, kiedy wódkę sprzedawano wyłącznie na kartki - kupowano ją tylko dlatego, że się należała. Zakaz sprzedaży alkoholu w godz. 6-13 został uchylony 19 lipca 1990 roku tzw. Ustawą Alkoholową. Nieco wcześniej, gdyż w maju, zapadła decyzja, że o liczbie punktów sprzedaży i koncesji mają decydować gminy, a nie państwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie