Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister finansów rzuca koło ratunkowe dla oszczędności Polaków. Znamy oprocentowanie wrześniowych obligacji skarbowych

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Jeśli ktoś nie ma pomysłu na inwestycje, ta propozycja może okazać się niezłym pomysłem, by jego oszczędności nie straciły na wartości
Jeśli ktoś nie ma pomysłu na inwestycje, ta propozycja może okazać się niezłym pomysłem, by jego oszczędności nie straciły na wartości 123rf.com/profile_ewa1kubiak
Pomimo spadku inflacji w lipcu do poziomu 10,8 proc. (w czerwcu 11,5 proc.), wrześniowa oferta obligacji Skarbu Państwa będzie wyceniona tak samo jak sierpniowa. Minister finansów przygotował też specjalną ofertę dla tych, którzy oszczędzają od dawna. Przekonaj się, czy takie oszczędzanie ma sens.

Spis treści

Wczoraj 28 sierpnia ruszyła emisja obligacji skarbowych w drodze zamiany. Osoby, które zdecydują się na dłużej zostawić swoje środki państwu, mogą liczyć na dodatkowe benefity. Podstawowy zysk ma jednak wiązać się z atrakcyjną, w przypadku obligacji detalicznych, stopą zwrotu, która wyniesie tyle samo, co miesiąc wcześniej, i to pomimo spadającej inflacji. Dokonując rachunku strat i zysków warto mieć na uwadze prognozy ekspertów, którzy w znakomitej większości przewidują, że jeszcze w tym roku inflacja w Polsce spadnie do poziomów jednocyfrowych. Niemniej to właśnie od dynamiki spadku inflacji może zależeć, czy oferta obligacji skarbowych będzie korzystna.

O tyle więcej można zyskać, decydując się na dłuższe pozostawienie środków

We wrześniu oprocentowanie jednorocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75 proc., a dwuletnich 6,85 proc. w skali roku – wynika z komunikatu resortu finansów. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych trzymiesięcznych wynosić będzie 3 proc., a trzyletnich 6,85 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane będą odpowiednio: 7,00 proc. dla czterolatek oraz 7,25 proc. dla dziesięciolatek. sześcio- i dwunastoletnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane będą na poziomie 7,20 proc. i 7,50 proc. w pierwszym roku.

Tak urzędnicy wyliczają wysokość wypłaty środków. Uwaga na marżę

Ministerstwo Finansów informuje, że oprocentowanie obligacji jednorocznych i dwuletnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi w przypadku oferowanych instrumentów 0,00 proc. dla obligacji jednorocznych i 0,10 proc. dla obligacji dwuletnich.

Oprocentowanie obligacji czteroletnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji dziesięcioletnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.

Najwięcej zyskają ci, którzy przedłużą inwestycje w procedurze zamiany

Resort finansów chcąc podnieść wartość sprzedaży obligacji skarbowych, zaproponował dotychczasowym nabywcom ich korzystną wymianę w sierpniu. Na czym ona polega? Od 28 sierpnia można przedłużyć oszczędzanie w obligacjach skarbowych. Cena MF nowych obligacji równa się wyższemu dyskontu przy ich wymianie. Resort umożliwia wymienienie całości lub części obligacji bezgotówkowo na nowe papiery wartościowe. Tym samym nowe obligacje będą dostępne po niższej cenie, czyli z tzw. dyskontem.

Obligacje rodzinne rządzą się swoimi prawami. Ich oprocentowanie zmienia się co roku

Warto też przypomnieć, że oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji sześcioletnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich. Obligacje dostępne są w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A.
– Paleta możliwości, jaką tworzą skarbowe produkty oszczędnościowe, jest szeroka, a dostęp do nich jest prosty i bezpieczny. Szczegółowe informacje o naszej bieżącej ofercie można znaleźć

na stronie internetowej

– komentuje Sebastian Skuza sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Minister finansów rzuca koło ratunkowe dla oszczędności Polaków. Znamy oprocentowanie wrześniowych obligacji skarbowych - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie