Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister i świętokrzyski poseł Partii Republikanie Michał Cieślak: Chcemy odciąć się od rosyjskiego gazu, ropy i węgla

Redakcja
Michał Cieślak - minister do spraw rozwoju samorządu terytorialnego, świętokrzyski poseł Partii Republikanie
Michał Cieślak - minister do spraw rozwoju samorządu terytorialnego, świętokrzyski poseł Partii Republikanie
- Chcemy odciąć się od rosyjskiego gazu, ropy i węgla. Polska zrobi to jako jeden z pierwszych krajów w Europie - deklaruje w rozmowie z "Echem Dnia" minister do spraw rozwoju samorządu terytorialnego Michał Cieślak. Pochodzący z powiatu buskiego, świętokrzyski poseł Partii Republikanie mówi o działaniach podjętych przez rządu w celu ograniczania barbarzyńskich ataków Rosji na niepodległą Ukrainę.

Polski rząd na tle ośrodków władzy w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej bardzo aktywnie działania na arenie międzynarodowej jako adwokat sprawy ukraińskiej. Jaki jest strategiczny cel takiej ofensywnej akcji dyplomatycznej?

My chcemy pomagać naszym sąsiadom i pomagamy w sposób niebywały, w sposób zauważalny dla wszystkich. Polacy otwierają swoje serca, swoje drzwi, pomagają uchodźcom, przyjmują ich do swoich domów do swoich rodzin. To zadziwia cały świat i ściera utrwalany przez lata fałszywy wizerunek Polaków i Polski. Nie możemy tego zmarnować. Rząd od wielu tygodni skupia się na tym, żeby skutecznie ograniczać możliwości dotyczące barbarzyńskich ataków Rosji na teren Ukrainy. Te działania służą temu, żeby Polska była również bezpieczniejsza, bo bezpieczna Ukraina to bezpieczna Polska. Chcemy odciąć się od rosyjskiego gazu, ropy i węgla. Polska zrobi to jako jeden z pierwszych krajów w Europie.

We wtorek Rada Ministrów podjęła decyzje o wdrożeniu kolejnych instrumentów, które mają uderzyć w gospodarkę Rosji, a przez to ograniczyć możliwości finansowania machiny wojennej Kremla. Jakie konkretnie działania planuje uruchomić Polska?

Chcemy wzmocnić działania, które podejmowaliśmy na poziomie sankcji unijnych i w pewnym zakresie rozszerzyć je na poziomie krajowym. Pierwsza to decyzja Rady Ministrów o przyjęciu wniosku o skierowaniu do strony rosyjskiej noty dyplomatycznej informującej o wycofaniu zgody na związanie Polski umową z Rosją w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji. Druga kwestia to przyjęcie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę. To pakiet, który rozszerza możliwości sankcyjne bezpośrednio na poziomie krajowym. Kolejna - projekt ustawy o mrożeniu majątków na terenie Polski zakłada, że będziemy blokować majątki podmiotów, które przyczyniają się do inwazji na suwerenną Ukrainę. Rozszerzamy przepisy krajowe idąc dalej niż do tej pory były posunięte sankcje unijne.

Czy w grę wchodzi także konfiskata tychże majątków?

Polska od samego początku zgodnie z sankcjami unijnymi mrozi wszelkie majątki i aktywa, które wynikają z sankcji unijnych. To ponad 160 milionów złotych, które zostały zamrożone. Majątki i aktywa zostały zamrożone, a nie skonfiskowane, bo zgodnie z polską Konstytucją taka konfiskata nie jest możliwa. Chciałbym podkreślić, że mówimy o mrożeniu aktywów. Do konfiskaty zasobów mrożonych niezbędna jest zmiana Konstytucji, ale czas mrożenia zabezpieczy te majątki, żeby po zmianie przepisów konstytucyjnych można było przyjąć kolejne działania. Rada Ministrów przyjęła również projekt ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej, który będzie mógł reagować w sytuacjach kryzysowych poza terenem Polski, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie