Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił utworzenie 8. Dywizji. Ma stacjonować w gminie Sędziszów. Zobacz film i zdjęcia

Stanisław  Wróbel
Stanisław Wróbel
Minister Mariusz Błaszczak podczas ogłoszenia powstania 8.Dywizji. Więcej na kolejnych zdjęciach
Minister Mariusz Błaszczak podczas ogłoszenia powstania 8.Dywizji. Więcej na kolejnych zdjęciach MON/PAP/Marcin Obara
W piątek, 3 listopada minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił w Nowym Mieście nad Pilicą powstanie 8. Dywizji Piechoty. Jednostka bojowa o potężnej sile liczącej od 12 do 16 tysięcy ludzi będzie rozlokowana także w województwie świętokrzyskim - w powiecie jędrzejowskim, na terenie gminy Sędziszów - w miejscowościach Boleścice/Piołunka oraz Gniewięcin.

Mariusz Błaszczak ogłosił powstanie 8. Dywizji, Będzie stacjonować też w Świętokrzyskiem, w gminie Sędziszów

Minister Mariusz Błaszczak mówił w Nowym Mieście nad Pilicą, że decyzja o lokalizacji i strukturze nowej dywizji to efekt analiz i wniosków z formowania innych związków taktycznych. Dodał, że dywizja będzie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt.

8. Dywizja w Świętokrzyskiem

8. Dywizja będzie stacjonować w obszarze na południe od Warszawy. Jej struktura oparta została na zebranych i wypracowanych w ostatnim czasie wnioskach z formowania 1. i 18. Dywizji oraz wnioskach z narodowych i międzynarodowych ćwiczeń i gier wojennych. Jednostka bojowa o potężnej sile liczącej od 12 do 16 tysięcy ludzi będzie rozlokowana także w województwie świętokrzyskim - w powiecie jędrzejowskim, na terenie gminy Sędziszów - w miejscowościach Boleścice/Piołunka oraz Gniewięcin. W tych miejscach siedziby jednostek wojskowych muszą powstać od podstaw. Obecnie to pusty teren będący w dyspozycji Skarbu Państwa, administrowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na razie nie ma żadnych szczegółów dotyczących tego, kiedy nowa jednostka zacznie stacjonować w naszym regionie. Podczas oficjalnej prezentacji minister Błaszczak podał tylko miejsca rozlokowania.

W Świętokrzyskiem jedyną zawodową jednostką jest obecnie ta w Sandomierzu oraz dość specyficzna na Bukówce w Kielcach zajmująca się szkoleniem. Do tego Wojska Obrony Terytorialnej.

Tworzona dywizja z dowództwem w Nowym Mieście nad Pilicą będzie nosić nazwę i dziedziczyć tradycje 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej imienia Romualda Traugutta.

Zobaczcie film z ogłoszenia powstania 8.Dywizji z dowództwem w Nowym Mieście nad Pilicą

W Nowym Mieście nad Pilicą gdzie przez lata funkcjonowały jednostki lotnictwa wojskowego, a od niedawna mają swoją siedzibę Terytorialsi z 63. Batalionu Lekkiej Piechoty znajdzie się dowództwo nowej dywizji, która rozlokowana będzie w Polsce centralnej, oprócz Świętokrzyskiego także na Mazowszu i w Łódzkiem i na północnym Podkarpaciu.

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej ta jednostka w istotny sposób ma zwiększyć bezpieczeństwo Polski i jej obywateli. To podstawowy i najważniejszy cel jej sformowania.

Zobacz zdjęcia z wizyty ministra obrony narodowej w Nowym Mieście Nad Pilicą

Dywizja będzie nosić nazwę i dziedziczyć tradycje 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej imienia Romualda Traugutta. Jest to forma uhonorowania związku taktycznego utworzonego przez Powstańców Warszawskich w kontekście 80. rocznicy tego zrywu, która będzie obchodzona w przyszłym roku.

- W przyszłym tygodniu rozpocznie się ósmy turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Rekordowy jeżeli chodzi o liczbę osób, które się zgłosiły do służby wojskowej. Niemal 8 tysięcy ochotników przystąpi do kursu. Po 28 dniach szkolenia podstawowego złożą przysięgę i rozpoczną kurs specjalistyczny. To jest właśnie miarą powodzenia naszego mechanizmu wzmacniania Wojska Polskiego. Tyle zgłoszeń ludzi chętnych do tego, żeby służyć w Wojsku Polskim - mówił w Nowym Mieście nad Pilicą Mariusz Blaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

- Analizy pokazały nam, że Nowe Miasto nad Pilicą jest najlepszym miejscem, w którym należy zlokalizować dowództwo nowej dywizji. Oddziały tej dywizji będą stacjonowały również w województwie świętokrzyskim, województwie łódzkim, ale także w północnej części województwa podkarpackiego. To będzie silna dywizja, będzie organizowana według tak zwanego modelu „czwórkowego”, 4 brygady po 4 bataliony. Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Rosja prowadzi agresywną politykę, napadła na Ukrainę. Widzimy, że konflikty są w różnych częściach świata. Na Bliskim Wschodzie kolejna wojna, napięcia w Azji. Jedyną skuteczną metodą odstraszenia agresora od tego, żeby nie napadł na Polskę jest budowanie silnego Wojska Polskiego - podkreślił Błaszczak.

W skład dywizji wchodzić będą: dwie brygady zmechanizowane, brygada zmotoryzowana, brygada artylerii, brygada pancerna, pułk logistyczny, pułk przeciwpancerny, pułk przeciwlotniczy, batalion dowodzenia, batalion rozpoznania i batalion chemiczny.

Zobacz zdjęcia z wizyty ministra obrony narodowej w Nowym Mieście Nad Pilicą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie