Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister środowiska chce oddać Oblatom klasztorne zabudowania na Świętym Krzyżu

Lidia Cichocka
archiwum
Zabudowania klasztoru Świętego Krzyża zostaną wyłączone ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego a te zajmowane przez park zwrócone zakonnikom ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów - taka decyzja przygotowywana jest w ministerstwie środowiska. Z naszych informacji wynika, że ma zostać wydana w ciągu kilku najbliższych dni.

O odzyskanie dawnych zabudowań klasztornych ojcowie oblaci walczą od lat. W 2007 roku podpisano nawet list intencyjny w tej sprawie, ale po zmianie władzy sprawa ucichła, wróciła za ponownych rządów Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku.

Minister środowiska Jan Szyszko obiecywał zakonnikom pomoc, ale nie zdążył doprowadzić sprawy do końca. W maju ubiegłego roku Święty Krzyż odwiedził nowy minister środowiska Henryk Kowalczyk. Wizyta miała charakter roboczy, decyzja nie zapadła, ale oblaci usłyszeli zapewnienie, że minister będzie szukał rozwiązania.

Oddanie państwowego majątku zakonowi nie jest proste. Kiedy chciano przekazać zakonnikom w trwały zarząd zachodnie skrzydło klasztoru zaprotestowali prawnicy. Bo zarząd można ustanowić tylko na rzecz „państwowej lub samorządowej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej”. A oblaci nią nie są.

Przez minione miesiące szukano rozwiązania, które będzie zgodne z prawem i taki projekt przygotowano. Jednak decyzja o jego realizacji nie zapadła. Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Jan Reklewski spodziewał się jej na początku lutego.

– Nie chcę się na ten temat wypowiadać dopóki ministerstwo nie podejmie ostatecznej decyzji – mówi Jan Reklewski - To powinno nastąpić w ciągu kilku tygodni.

Dyrektor jest za rozdzieleniem Świętokrzyskiego Parku Narodowego i terenu klasztoru, uważa, że to rozwiązanie jest korzystne dla parku, bo ograniczy pole potencjalnych konfliktów.

Z kolei decyzja o oddaniu zakonnikom budynków , które obecnie zajmuje Świętokrzyski Park Narodowy wiązałaby się też z przeznaczeniem pieniędzy na budowę centrum edukacyjnego w Nowej Słupi, które jest pd dłuższego czasu planowane. Park dysponuje dokumentacją, ale ciągle szuka pieniędzy na realizację tego przedsięwzięcia.

Dyrektor Reklewski zapewnia, że do czasu wzniesienia nowej siedziby muzeum parku będzie działało tam gdzie jest, w zachodnim skrzydle klasztoru.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: Flesz - co zabija Polaków?

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie